KRÓLEWSKIE ŻYCIE

66 lat temu koronowano ją na królową Wielkiej Brytanii. Tego nie wiedzieliście o Elżbiecie II!

Nie korzysta z nazwiska, nie ma paszportu...

Gabriela Czernecka 2 czerwca 2019 11:32

Nie używa nazwiska i nie potrzebuje paszportu, a i tak jest najpopularniejszą kobietą na świecie. Elżbieta II 6 lutego 1952 roku została królową Wielkiej Brytanii, koronowano ją 2 czerwca 1953 roku. Jest najdłużej panującą żyjącą głową państwa na świecie i najdłużej panującym monarchą Wielkiej Brytanii. Na tronie zasiada od 67 lat! Ma czwórkę dzieci, ośmioro wnuków i ośmioro prawnuków i jest matką chrzestną 30 osób. Oto ciekawostki o królowej Elżbiecie II! 

Królowa Elżbieta II - ciekawostki

Jej Wysokość Królowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, Elżbieta II rekord długości panowania (należący dotąd do jej praprababki, królowej Wiktorii) pobiła już kilka lat temu. Zasiada na tronie od 67 lat. To świętuje z nią nie tylko Wielka Brytania, ale i cały świat. Bo oficjalnie Elżbieta II jest jeszcze głową 31 innych państw i terytoriów, które wraz z Wielką Brytanią stanowią jedną szóstą powierzchni Ziemi (nie licząc oceanów) i czynią królową Elżbietę II najbogatszą osobą na świecie.

Jak Elżbieta II została królową?

Mówi się, że królowa panuje tak długo, że większość mieszkańców Zjednoczonego Królestwa nie było jeszcze na świecie, gdy obejmowała tron. Niewielu jednak wie, że tak naprawdę mogła nigdy nie zasiąść na brytyjskim tronie. Była w końcu dopiero trzecia w linii sukcesji - po swoim stryju Edwardzie i ojcu Jerzym. Wówczas sądzono, że nie ma szans, by kiedyś została królową. A jednak! Jej stryj Edward VIII abdykował na rzecz romansu z Amerykanką Wallis Simpson, a jej ojciec Jerzy V zmarł, gdy miała 26 lat. 

Choć na tronie niezmiennie zasiada od 67 lat, to świat za jej panowania bardzo się zmienił. Królowa przeżyła 6 papieży, 14 brytyjskich premierów i 12 prezydentów Stanów Zjednoczonych. Nauczyła się obsługiwać telefon komórkowy, korzystać z internetu, a swojego pierwszego e-maila wysłała już w 1976 roku!

Mówi się, że sekretem jej długowieczności jest... kieliszek szampana, który wypija codziennie przed snem. Choć nakręcono o niej ponad 100 filmów i seriali telewizyjnych, nikt tak naprawdę, nie wie, jaka królowa Elżbieta II jest prywatnie. Rzadko udziela wywiadów i dla milionów wciąż pozostaje zagadką... Zobaczcie nasze wyjątkowe video o królowej Elżbiecie II!  

Wideo

Zobaczcie 12 najgorętszych trendów na wiosnę 2020!

Akcje

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

„Ciąża Małgosi to ukoronowanie tego, o co walczyliśmy”, mówi RADOSŁAW MAJDAN i nie ukrywa, że z powodu epidemii on i jego żona są pełni obaw. LESZEK MILLER z wnuczką MONIKĄ o tym, jak dziś wygląda ich życie po bolesnej stracie syna i ojca. Legendarny aktor WITOLD SADOWY niedawno skończył sto lat i zdobył się na niezwykle szczere wyznanie. „Widziałam, jak czai się śmierć” – ELISABETH REVOL wspomina ostatnie chwile z TOMKIEM MACKIEWICZEM podczas wspinaczki na Nanga Parbat.