KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Nie korzysta z nazwiska, nie ma paszportu... Tego nie wiedzieliście o Elżbiecie II!

Od 69. lat jest królową Wielkiej Brytanii

Gabriela Czernecka 6 lutego 2021 07:44

Nie używa nazwiska i nie potrzebuje paszportu, a i tak jest najpopularniejszą kobietą na świecie. Elżbieta II 6 lutego 1952 roku została królową Wielkiej Brytanii, koronowano ją 2 czerwca 1953 roku. Jest najdłużej panującą żyjącą głową państwa na świecie i najdłużej panującym monarchą Wielkiej Brytanii. Na tronie zasiada od 69 lat! Ma czwórkę dzieci, ośmioro wnuków i ośmioro prawnuków i jest matką chrzestną 30 osób. Oto ciekawostki o królowej Elżbiecie II!

Królowa Elżbieta II - ciekawostki

Jej Wysokość Królowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, Elżbieta II rekord długości panowania (należący dotąd do jej praprababki, królowej Wiktorii) pobiła już kilka lat temu. Zasiada na tronie od 69 lat. To świętuje z nią nie tylko Wielka Brytania, ale i cały świat. Bo oficjalnie Elżbieta II jest jeszcze głową 31 innych państw i terytoriów, które wraz z Wielką Brytanią stanowią jedną szóstą powierzchni Ziemi (nie licząc oceanów) i czynią królową Elżbietę II najbogatszą osobą na świecie.

Jak Elżbieta II została królową?

Mówi się, że królowa panuje tak długo, że większość mieszkańców Zjednoczonego Królestwa nie było jeszcze na świecie, gdy obejmowała tron. Niewielu jednak wie, że tak naprawdę mogła nigdy nie zasiąść na brytyjskim tronie. Była w końcu dopiero trzecia w linii sukcesji - po swoim stryju Edwardzie i ojcu Jerzym. Wówczas sądzono, że nie ma szans, by kiedyś została królową. A jednak! Jej stryj Edward VIII abdykował na rzecz romansu z Amerykanką Wallis Simpson

Ojciec królowej, Jerzy VI zmarł we śnie w nocy 6 lutego 1952 roku. Miał zaledwie 56 lat, ale przewlekła choroba i ciężar przywództwa okazały się tragiczne w skutkach. Elżbieta przebywała wówczas w Kenii, rozpoczynając królewską podróż po krajach Wspólnoty Narodów w zastępstwie chorego ojca. Smutne wieści o śmierci króla Jerzego VI przyniósł jej mąż, książę Filip. Miała zaledwie 25 lat, a już musiała zmierzyć się nie tylko z żalem po stracie ojca, ale również z perspektywą objęcia funkcji Królowej Zjednoczonego Królestwa i Głowy Brytyjskiej Wspólnoty Narodów. 

„Oświadczam przed Wami, że całe moje życie, niezależnie od tego, czy będzie długie czy krótkie, poświęcę służbie Wam i naszej wielkiej rodzinie imperialnej, do której wszyscy należymy”, powiedziała i... słowa dotrzymała.

Choć na tronie niezmiennie zasiada od 69 lat, to świat za jej panowania bardzo się zmienił. Królowa przeżyła 6 papieży, 14 brytyjskich premierów i 12 prezydentów Stanów Zjednoczonych. Nauczyła się obsługiwać telefon komórkowy, korzystać z internetu, a swojego pierwszego e-maila wysłała już w 1976 roku!

Mówi się, że sekretem jej długowieczności jest... kieliszek szampana, który wypija codziennie przed snem. Choć nakręcono o niej ponad 100 filmów i seriali telewizyjnych, nikt tak naprawdę nie wie, jaka królowa Elżbieta II jest prywatnie. Rzadko udziela wywiadów i dla milionów wciąż pozostaje zagadką... Zobaczcie nasze wyjątkowe video o królowej Elżbiecie II!  

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA KUCZYŃSKA „MAFFASHION” – Influencerka, ikona stylu, bizneswoman. Teraz przyszedł czas na nowy rozdział w jej życiu. ZBIGNIEW ZAMACHOWSKI w dniu 60. urodzin wyjawia „całą” prawdę o karierze i swoich pryncypiach. MODA W WIELKIM MIEŚCIE – Czy Carrie i jej przyjaciółki z serialu „Seks w wielkim mieście” zrezygnują z designerskich strojów, zobaczymy w sequelu „And Just Like That”. KRYSTYNA KOFTA – Nagła choroba spadła na nią jak grom z jasnego nieba. Jak wyglada teraz jej życie? W cyklu EXTRA: Co się stanie z milionami Afganek w kraju, gdzie wciąż kamienuje się kobiety?