KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Nie korzysta z nazwiska, nie ma paszportu... Tego nie wiedzieliście o Elżbiecie II!

Od 70. lat jest królową Wielkiej Brytanii

Gabriela Czernecka 20 kwietnia 2022 17:04

Jest najpopularniejszą kobietą na świecie, choć nie używa nawet nazwiska. 6 lutego 1952 roku została królową Wielkiej Brytanii. Koronacja odbyła się 2 czerwca 1953 roku. Królowa Elżbieta II w tym roku obchodzi 70-lecie rządów, co czyni ją najdłużej panującym monarchą Wielkiej Brytanii i najdłużej panującą żyjącą głową państwa na świecie! Doczekała się czwórki dzieci, ośmiorga wnucząt oraz dwanaściorga prawnucząt. Jest także matką chrzestną... trzydziestu osób. 21 kwietnia monarchini obchodzi 96. urodziny.

Królowa Elżbieta II - ciekawostki

Jej Wysokość Królowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, Elżbieta II rekord długości panowania (należący dotąd do jej praprababki, królowej Wiktorii) pobiła już kilka lat temu. Zasiada na tronie od 70 lat. To świętuje z nią nie tylko Wielka Brytania, ale i cały świat. Bo oficjalnie Elżbieta II jest jeszcze głową 31 innych państw i terytoriów, które wraz z Wielką Brytanią stanowią jedną szóstą powierzchni Ziemi (nie licząc oceanów) i czynią królową Elżbietę II najbogatszą osobą na świecie.

Jak Elżbieta II została królową?

Mówi się, że królowa panuje tak długo, że większość mieszkańców Zjednoczonego Królestwa nie było jeszcze na świecie, gdy obejmowała tron. Niewielu jednak wie, że tak naprawdę mogła nigdy nie zasiąść na brytyjskim tronie. Była w końcu dopiero trzecia w linii sukcesji - po swoim stryju Edwardzie i ojcu Jerzym. Wówczas sądzono, że nie ma szans, by kiedyś została królową. A jednak! Jej stryj Edward VIII abdykował na rzecz romansu z Amerykanką Wallis Simpson

Ojciec królowej, Jerzy VI zmarł we śnie w nocy 6 lutego 1952 roku. Miał zaledwie 56 lat, ale przewlekła choroba i ciężar przywództwa okazały się tragiczne w skutkach. Elżbieta przebywała wówczas w Kenii, rozpoczynając królewską podróż po krajach Wspólnoty Narodów w zastępstwie chorego ojca. Smutne wieści o śmierci króla Jerzego VI przyniósł jej mąż, książę Filip. Miała zaledwie 25 lat, a już musiała zmierzyć się nie tylko z żalem po stracie ojca, ale również z perspektywą objęcia funkcji Królowej Zjednoczonego Królestwa i Głowy Brytyjskiej Wspólnoty Narodów. 

„Oświadczam przed Wami, że całe moje życie, niezależnie od tego, czy będzie długie czy krótkie, poświęcę służbie Wam i naszej wielkiej rodzinie imperialnej, do której wszyscy należymy”, powiedziała i... słowa dotrzymała.

Czytaj też: Doradczyni królowej Elżbiety II ujawniła, jak zachowywała się monarchini po pogrzebie księcia Filipa

Choć na tronie niezmiennie zasiada od 70 lat, to świat za jej panowania bardzo się zmienił. Królowa przeżyła 6 papieży, 14 brytyjskich premierów i poznała 13 prezydentów Stanów Zjednoczonych. Nauczyła się obsługiwać telefon komórkowy, korzystać z Internetu, a swojego pierwszego e-maila wysłała już w 1976 roku!

Mówi się, że sekretem jej długowieczności jest... kieliszek szampana, który wypija codziennie przed snem. Choć nakręcono o niej ponad 100 filmów i seriali telewizyjnych, nikt tak naprawdę nie wie, jaka królowa Elżbieta II jest prywatnie. Rzadko udziela wywiadów i dla milionów wciąż pozostaje zagadką... 21 kwietnia monarchini obchodzi 96. urodziny. Zobaczcie nasze wyjątkowe video o królowej Elżbiecie II!  

Zobacz także: Książę Louis wkrótce obchodzi 4. urodziny! Tak dziś wygląda najmłodszy syn Kate i Williama

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA o macierzyństwie, życiu „żony czekającej”, artystycznych planach oraz recepcie na miłość i szczęście. Plus niezwykła sesja w Dubaju. DOROTA POMYKAŁA:  laureatka FF Tribeca 2022 w Nowym Jorku, zdobywczyni Orła 2023 za najlepszą główną rolę kobiecą. Kobieta enigma. Przed nami odsłania swoją duszę. KRZYSZTOF ZANUSSI: mistrz kina moralnego niepokoju wyznaje: „Tych filmów już nie nakręcę…”.  MIKA URBANIAK: wychowana przez dwójkę legendarnych artystów – Urszulę Dudziak i Michała Urbaniaka wbrew pozorom nie miała życia usłanego różami…