Królowa Elżbieta II, 16.10.2021, Ascot
Fot. Alan Crowhurst/Getty Images
Królewskie życie

Wielka Brytania. Doradczyni królowej Elżbiety II ujawniła, jak zachowywała się monarchini po pogrzebie księcia Filipa

„Zamknęła za sobą drzwi i została sama ze swoimi myślami”

Marta Nawacka 24 lipca 2022 17:30
Królowa Elżbieta II, 16.10.2021, Ascot
Fot. Alan Crowhurst/Getty Images

Śmierć księcia Filipa w kwietniu 2021 roku była wielkim ciosem przede wszystkim dla królowej Elżbiety II, dla której był nie tylko małżonkiem, ale również dużym wsparciem i oddanym przyjacielem. Byli razem przez ponad 70 lat: na dobre i na złe, mimo wielkich i małych burz. Angela Kelly, doradczyni i garderobiana monarchini, ujawniła w swojej książce, jak władczyni zachowała się po pogrzebie męża. Te słowa wyciskają łzy...

Pierwsza rocznica śmierci księcia Filipa

Pod koniec marca odbyła się msza z okazji pierwszej rocznicy śmierci księcia Filipa. W uroczystości uczestniczyli członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej oraz oczywiście królowa Elżbieta II. Wśród obecnych byli także księżna Kate i książę William z dziećmi: księciem Georgem i księżniczką Charlotte. Pociechy książęcej pary Cambridge postanowiły pocieszyć swoją prababcię przygotowując dla niej coś specjalnego, by wspólnie mogli wspominać zmarłego księcia Filipa.

Śmierć ukochanego męża była ciężkim przeżyciem dla królowej Elżbiety II. Angela Kelly, zaufana doradczyni i garderobiana monarchini, która od niemal 30 lat dla niej pracuje, opisała w swojej książce „The other side of the coin” szczegóły z prywatnego życia władczyni oraz między innymi to, jak zachowywała się w trudnym czasie po pogrzebie księcia Filipa. Angela jest pierwszą osobą z królewskiego personelu, której królowa wydała zgodę na publikację książki.

Czytaj też: Książę Harry wyznał, kim Archie chce zostać w przyszłości. Jakie ma podejście do wychowania syna?

Pogrzeb księcia Filipa, 17.04.2021 rok
Fot. Jonathan Brady - WPA Pool/Getty Images

Pogrzeb księcia Filipa, 17.04.2021 rok

Królowa Elżbieta II, pogrzeb księcia Filipa, 17.04.2021 rok
Fot. Pool/Max Mumby/Getty Images

Królowa Elżbieta II, pogrzeb księcia Filipa, 17.04.2021 rok

Pogrzeb księcia Filipa – jak zachowywała się królowa Elżbieta II?

Z książki Angeli Kelly dowiadujemy się, że tuż po uroczystościach pogrzebowych królowa Elżbieta II udała się do prywatnego apartamentu w Windsorze. Doradczyni była wtedy razem z nią. „Pomogłam jej zdjąć płaszcz i kapelusz. I nie padły żadne słowa. Następnie królowa poszła do salonu, zamknęła za sobą drzwi i została sama ze swoimi myślami”, wyznała kobieta. Garderobiana monarchini wspomniała także o wzruszającym momencie, kiedy cały królewski personel wyszedł oddać księciu Filipowi hołd, gdy trumna z jego ciałem opuszczała zamek.

Paziowie, kucharze, pokojówki, lokaje i pracownicy zamku stali na baczność, gdy trumna księcia Edynburga została starannie umieszczona na Land Roverze. Można było zobaczyć wyraz smutku na twarzach wszystkich, widząc tak wspaniałego i szanowanego mężczyznę odbywającego swoją ostatnią podróż. Jestem pewna, że ich myśli były skierowane do królowej, wiedząc, że straciła męża i najlepszego przyjaciela. Naród podzielił smutek, a ich serca zwróciły się do Jej Królewskiej Mości", pisze Angela Kelly w książce „The ther side of coin”.  

Zobacz także: Księżna Charlene na rodzinnym portrecie wielkanocnym z mężem i dziećmi. Jak zmieniła się po chorobie?

Królowa Elżbieta II, pogrzeb księcia Filipa, 17.04.2021 rok
Fot. Jonathan Brady - WPA Pool/Getty Images

Królowa Elżbieta II, pogrzeb księcia Filipa, 17.04.2021 rok

Pogrzeb księcia Filipa, 17.04.2021 rok
Fot. Pool/Samir Hussein/WireImage

Pogrzeb księcia Filipa, 17.04.2021 rok

Wideo

Z Vito Bambino na boisku do kosza! O kulisach nowego albumu, rodzicach i pierwszym roku w Warszawie...

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IZABELA JANACHOWSKA: czy da się porównać uczucie pomiędzy mężczyzną a kobietą do tego łączącego matkę i dziecko? SARA JAMES najpierw podbiła Polskę, teraz podbija świat. Naszą sesję zrealizowaliśmy w jej ukochanym Los Angeles. ARKADIUSZ JAKUBIK: fantastyczny, wielokrotnie nagradzany aktor, rockandrollowiec o rodzinnych relacjach i myślowym ADHD. MAŁGORZATA SARAMONOWICZ w poruszającej rozmowie o życiu ze stwardnieniem rozsianym.