Pogrzeb księcia Filipa, 17.04.2021 rok, rodzina królewska w kondukcie żałobnym, książę Harry, książę William
Fot. Alastair Grant/WPA Pool/Getty Images
POŻEGNANIE

Pogrzeb księcia Filipa: rodzina królewska pożegnała męża Elżbiety II

Widok był naprawdę przejmujący

Konrad Szczęsny 17 kwietnia 2021 16:14
Pogrzeb księcia Filipa, 17.04.2021 rok, rodzina królewska w kondukcie żałobnym, książę Harry, książę William
Fot. Alastair Grant/WPA Pool/Getty Images

Oczy całego świata zwrócone są na Wielką Brytanię. O 16.00 czasu polskiego rozpoczął się tam pogrzeb księcia Filipa. Do sieci trafiły fotografie pogrążonych w żałobie członków rodziny królewskiej. W uroczystym kondukcie z zamku Windsor do kaplicy św. Jerzego przeszli m.in. książę Karol i księżniczka Anna, książę Andrzej, hrabia Edward i książę Harry oraz książę William.

Pogrzeb księcia Filipa: rodzina królewska w kondukcie żałobnym

9. kwietnia 2021 roku pałac Buckingham podał informację o śmierci księcia Filipa. Mąż Elżbiety II odszedł na zamku w Windsorze trzy tygodnie po tym, jak opuścił szpital, w którym przeszedł operację serca. Bliscy czuwali przy nim do końca...

Wiadomo było, że uroczystości pogrzebowe odbędą się w reżimie sanitarnym. Z uwagi na pandemię koronawirusa wziąć w nich udział mogło jedynie 30 osób. Wśród nich znalazły się oczywiście dzieci monarchini i jej zmarłego małżonka: książę Karol wraz z żoną, księżną Camillą, księżniczka Anna, książę Andrzej czy hrabia Edward. Pojawił się również książę Harry, który przyleciał na pogrzeb specjalnie ze Stanów Zjednoczonych oraz książę William i inni członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej.

Trumna z ciałem zmarłego (wykonana z biodegradowalnej wełny) została przewieziona zgodnie z jego wolą zmodyfikowanym hybrydowym Land Roverem, który sam pomagał projektować jeszcze za życia. W kondukcie żałobnym z Zamku Windsor do kaplicy św. Jerzego odprowadzili ją najbliżsi. Na ich twarzach widać było bezbrzeżny smutek i głęboką refleksję.

Czytaj także: Wielka Brytania żegna księcia Filipa. Zapraszamy do relacji na żywo z wydarzenia

Pogrzeb księcia Filipa, trumna z ciałem księcia Filipa, kondukt żałobny
Fot. Justin Tallis/WPA Pool/Getty Images

Kondukt żałobny na pogrzebie księcia Filipa

Pogrzeb księcia Filipa, 17.04.2021 rok, książę Karol na pogrzebie ojca
Fot. Leon Neal/WPA Pool/Getty Images

Książę Karol w kondukcie żałobnym

Pogrzeb księcia Filipa: dzieci, wnuki i dalsza rodzina w kondukcie żałobnym

Przewiezienie ciała zmarłego do kaplicy św. Jerzego trwało osiem minut. W procesji wzięła udział najbliższa rodzina księcia FIlipa, wyłączając królową. Na czele orszaku stanął najstarszy syn Elżbiety II i jej zmarłego małżonka, książę Karol, zaś przy jego boku kroczyła siostra, księżniczka Anna. Za nimi zaś dalsi członkowie  brytyjskiej rodziny królewskiej: książę Andrzej, hrabia Edward, książę William, Peter Philips oraz książę Harry, a dalej zięć Filipa, Timothy’ego Lawrence’a, kuzyn David Armstrong-Jones oraz oddani członkowie personelu. 

Następnie w kaplicy św. Jerzego rozpoczęła się msza żałobna, która trwała niespełna godzinę.  

Pogrzeb księcia Filipa, 17.04.2021 rok, rodzina królewska w kondukcie żałobnym, książę Harry, książę William
Fot. Alastair Grant/WPA Pool/Getty Images

Pogrzeb księcia Filipa: od lewej książę William, Peter Philips, książę Harry, hrabia Edward

Pogrzeb księcia Filipa, 17.04.2021 rok, rodzina królewska w kondukcie żałobnym, księżniczka Anna, książę Karol
Fot. Alastair Grant/WPA Pool/Getty Images

Pogrzeb księcia Filipa. Na pierwszym planie dwójka najstarszych dzieci zmarłego i królowej Elżbiety II: książę Karol i księżniczka Anna

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATALIA KUKULSKA Z CÓRKĄ ANNĄ: Wzruszająca rozmowa o tym, jak być matką, kiedy samej się jej nie miało. JUSTYNA I JAKUB PRZYGOŃSCY: Motocyklista i kierowca rajdowy i współwłaścicielka modowej marki – jak łączą życie rodzinne z pasją i pracą? DEKADA GIERKA: Dlaczego lata 70. wciąż fascynują i inspirują? LILIANA GŁĄBCZYŃSKA-KOMOROWSKA: Aktorka i reżyserka, kobieta po przejściach, celebruje dojrzałą miłość. Matka ANNY LEWANDOWSKIEJ – MARIA STACHURSKA snuje historię cioci Stanisławy, położnej w hitlerowskim obozie koncentracyjnym.