Książę Filip, mąż królowej Elżbiety II
Fot. East News
Z OSTATNIEJ CHWILI

Książę Filip nie żyje. Mąż królowej Elżbiety II miał 99 lat

Pałac wydał oficjalne oświadczenie

Gabriela Czernecka 9 kwietnia 2021 13:07
Książę Filip, mąż królowej Elżbiety II
Fot. East News

Nie żyje książę Filip. Jego Królewska Wysokość książę Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, książę Edynburga, hrabia Merioneth, baron Greenwich, a przede wszystkim mąż królowej Elżbiety II miał 99 lat. Wiadomość o jego śmierci potwierdził właśnie Pałac Buckingham.

Książę Filip nie żyje. Informację potwierdził pałac

Książę Filip nie żyje. W ciągu ostatnich miesięcy coraz częściej pojawiały się informacje o pogorszającym się stanie zdrowia męża królowej Elżbiety II. W połowie lutego 99-latek trafił do szpitala. Przeszedł operację na otwartym sercu. Już wówczas mówiło się, że jego stan jest poważny. Gdy został wypisany, media obiegły zdjęcia z jego podróży z placówki do zamku w Windsorze. Chwilę później pojawiły się informacje, że zdecydowano się na ten krok tylko po to, żeby książę Filip mógł pożegnać się z najbliższymi i odejść w miejscu, które kocha. Niestety, w piątek 9. kwietnia przedstawiciele pałacu wydali oświadczenie. Potwierdzili, że mąż królowej Elżbiety II nie żyje.

„Jej Królewska Mość z głębokim smutkiem ogłosiła śmierć ukochanego męża, Jego Królewskiej Wysokości, Filipa, księcia Edynburga. Jego Królewska Wysokość zmarł spokojnie dziś rano w zamku Windsor. Rodzina królewska wraz z ludźmi na całym świecie opłakuje jego stratę. Dalsze ogłoszenia zostaną podane we właściwym czasie”, czytamy.

Czytaj też: Poruszająca prośba księcia Filipa do królowej Elżbiety II. Tak przebiegała ich rozmowa!

książę Filip 2021
Fot. Getty Images

Książę Filip po wyjściu ze szpitala, marzec 2021

Czytaj także: Co się stanie po śmierci księcia Filipa? Plan pogrzebowy został pieczołowicie przygotowany...

Książę Filip od trzech lat nie pełnił publicznych obowiązków

Książę Filip wycofał się z pełnienia publicznych obowiązków jesienią 2017 roku, a jego decyzję zaakceptowała sama królowa. Poprzedzało ją coraz rzadsze pokazywanie się publicznie męża Elżbiety II. Co działo się później? W kwietniu 2018 roku zrobiono mu zdjęcia, jak opuszczał szpital króla Edwarda VII po operacji biodra, w maju pojawił się na ślubie księżnej Meghan i księcia Harry'ego, a w październiku na ślubie księżniczki Eugenii. Od tamtej pory książę Filip wiódł życie z dala od mediów. Niestety dziś dotarła do nas smutna wiadomość. Książę Filip nie żyje. 

Mąż królowej Elżbiety II przeszedł do historii jako najdłużej panujący małżonek władcy imperium brytyjskiego, a także najstarszy współmałżonek kiedykolwiek panującego brytyjskiego monarchy. Śmierć księcia Filipa z pewnością wstrząsnęła brytyjską rodziną królewską. Książę Edynburga znany był ze specyficznego poczucia humoru, popełniania spektakularnych gaf i ciętego języka. Był najdłużej dotąd panującym małżonkiem władcy w historii imperium brytyjskiego.

Twierdził, że Brytyjki nie potrafią gotować, w 1986 roku podczas odwiedzin brytyjskich studentów w Chinach ostrzegał ich przed zbyt długim pobytem w tym kraju, ponieważ „jeśli się zadomowią, ich oczy mogą stać się skośne”, a do trzynastoletniej Brytyjki powiedział, że jest „za gruba, żeby zostać astronautką”. W ciągu swojej 70-letniej działalności był dla królowej Elżbiety II ogromnym wsparciem. Przez ten czas wygłosił aż pięć i pół tysiąca przemówień i jak żartował w jednym z wywiadów: „Stał się najbardziej doświadczonym odsłaniaczem tablic na świecie”.

Czytaj także: Książę Filip i królowa Elżbieta II byli małżeństwem 74 lata. Ich miłość przetrwała największe burze

ksiaze filip mial sie ozenic z osla benning
Fot. Hulton Archive / Stringer / Getty Images

Książę Filip i królowa Elżbieta II w dzień ślubu, 20.11.1947 rok

Książę Filip przeszedł operację serca
Fot. Sean Gallup/Getty Images

Książę Filip, królowa Elżbieta II, 2015 rok

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Jedno zdjęcie Roxie Węgiel wywołało lawinę komentarzy. Odpowiedziała: „Ludzie muszą się przyzwyczaić, że jest inaczej”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATALIA KUKULSKA I MAŁGORZATA SOCHA: przyjaciółki w rozmowie pełnej czułości, kobiecej energii i śmiechu. O TYM SIĘ MÓWI: była najbardziej znienawidzoną kobietą na świecie, dzisiaj jest kochana i podziwiana. Czy KRÓLOWA CAMILLA aż tak się zmieniła, czy Brytyjczycy zmienili front? ELIZA RYCEMBEL: jedna z najzdolniejszych aktorek młodego pokolenia nie pogardziłaby epizodami, ale… reżyserzy widzą ją w głównych rolach. MARIA ROTKIEL: uznana psycholog apeluje: „Dziewczyny, musimy być dla siebie ważne!”.