książę Filip plan na wypadek śmierci
Fot. Getty Images
KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Co się stanie po śmierci księcia Filipa? Plan pogrzebowy został pieczołowicie przygotowany...

Ujawniamy, czym jest operacja Forth Bridge

Gabriela Czernecka 23 lutego 2021 14:27
książę Filip plan na wypadek śmierci
Fot. Getty Images

Co wydarzy się, gdy książę Filip umrze? Plan na wypadek śmierci księcia Edynburga, podobnie jak w przypadku królowej Elżbiety II oraz pozostałych najważniejszych członków rodziny Windsorów został ustalony już kilkanaście lat wcześniej. I choć wielu może wydawać się to mało delikatne,  by omawiać takie rzeczy, gdy ktoś wciąż żyje i ma się świetnie, to w przypadku rodziny królewskiej liczą się procedury i protokół, który ma ułatwić przebieg całego procesu. Szczególne obostrzenia dotyczą sytuacji, gdy umiera jedna z najważniejszych osób w państwie, czyli królowa Elżbieta II lub jej mąż, książę Filip. Od kilku dni książę Edynburga przebywa w szpitalu, a informacje na temat stanu jego zdrowia budzą wątpliwości. 10 czerwca książę skończy 100 lat, co oznacza, Windsorowie przygotowani są na każdą ewentualność. Nikogo nie zdziwi więc, żę plan na wypadek śmierci księcia FIlipa jest już przygotowany. Na czym polega?

Książę Filip w szpitalu. Jaki jest jego stan zdrowia?

Od kilku dni książę Filip przebywa w szpitalu. Początkowo miał być to jedynie krótki pobyt, na który książę zgodził się za namową lekarza, ale hospitalizacja została przedłużona. Fani księcia Edynburga są mocno zaniepokojeni, bowiem na temat jego stanu zdrowia pojawiają się sprzeczne informacje. W sobotę do sieci trafiły poruszające fotografie księcia Karola, który miał okazję odwiedzić ojca w szpitalu. Zrobił to pierwszy raz, a przypomnijmy, że książę wielokrotnie bywał już w szpitalu.

Co więcej, na zdjęciach nie da się nie zauważyć wzruszenia i zaczerwienionych od łez oczu księcia Karola. Po ujrzeniu tych zdjęć nikt nie miał wątpliwości, że stan księcia Filipa nie jest najlepszy, ale w poniedziałek książę William zapytany o zdrowie dziadka odparł, że ten czuje się dobrze. Jak widać informacje podawane do opinii publicznej niewiele wyjaśniają, ale WIelka Brytania przygotowana jest na każdą ewentualność. Niewielu bowiem wie, że na wypadek śmierci księcia Filipa przygotowano specjalny plan działania, zwany Operacją Forth Bridge.  

książę Filip śmierć
Fot. Getty Images

Operacja Forth Bridge - co to takiego?

W przypadku najważniejszych członków rodziny królewskiej cały kraj musi być przygotowany na podjęcie pewnych działań w wyniku ich nagłej śmierci. Zarówno koronacje, jak i pogrzeby podlegają ścisłej procedurze. Wszystko po to, by umożliwić urzędnikom szybkie i konkretne działania w danej sytuacji. Dlatego też przygotowano plan na wypadek księcia królowej Elżbiety II, ale także plan na wypadek śmierci księcia FIlipa. Skąd nazwa Operacja Forth Bridge?

Jak zwykle bywa w przypadku ważnych wydarzeń w życiu Windsorów tak i w tym przypadku tak ważna ceremonia ma swój kryptonim. Używany jest on przez kluczowych urzędników Pałacu Buckingham, by mogli oni umożliwić szybkie przekazanie ważnej informacji bez siania niepotrzebnej paniki. I tak gdy w 1952 roku zmarł król Jerzy VI, ojciec Elżbiety II, urzędnicy posługiwali się terminem Hyde Park Corner. Współcześni członkowie rodziny królewskiej opisywani są z kolei nazwami najważniejszych mostów w Wielkiej Brytanii. I tak Operacja Tay Bridge była zwrotem odnoszącym się do planu śmierci i pogrzebu Królowej Matki. Co ciekawe, plan ćwiczony był przez 22 lata przed ostatecznym użyciem go w 2002 roku, kiedy to matka królowej Elżbiety II zmarła w wieku 102 lat. Od 2017 roku plan na wypadek królowej Elżbiety II nosi tytuł Operacja London Bridge, plan na wypadek śmierci księcia Karola Operacja Menai Bridge, a plan na wypadek śmierci księcia Filipa Operacja Forth Bridge.

Książę Filip portret
Fot. Getty Images

Plan na wypadek księcia Filipa 

Operacja Forth Bridge, czyli plan na wypadek śmierci księcia Filipa, opracowany jest co do minuty i zawiera m.in. to, w jaki sposób Windsorowie przekażą światu tragiczną wiadomość, a także to, jak wyglądać będzie pogrzeb. Informację o śmierci księcia Filipa oficjalnie przekaże stacja BBC. Jeśli zgon nastąpi w nocy, telewizja przekaże informację przy porannych wiadomościach. Od tego momentu w kraju ogłoszona zostanie żałoba narodowa, a flagi zostaną opuszczone do połowy masztu. Monarchini będzie musiała podjąć tylko jedną decyzję - ile potrwa jej żałoba. Królowa może powrócić do pełnienia obowiązków po trzydziestu dniach, ale ostateczna decyzja należy do niej samej.

Wojskowy Pogrzeb księcia Filipa 

W przypadku męża królowej może on liczyć na pogrzeb państwowy. Odbędzie się wówczas msza w Opactwie Westminsterskim, a ciało księcia zostanie wystawione w kaplicy, by fani i mieszkańcy mogli po raz ostatni oddać mu hołd. Książę Edynburga pochowany zostanie w kaplicy świętego Jerzego. Jak donoszą brytyjskie media, książę zrezygnował jednak z pogrzebu państwowego i zdecydował się na pochówek wojskowy. Książę chciał zostać pochowany we Frogmore Gardens, gdzie spoczywają m.in. Edward VIII i jego żona, Wallis Simpson. Pogrzeb księcia Filipa miałby być uroczystością rodzinną, co okazuje się rozsądnym wyjściem w czasie pandemii koronawirusa.   

książę Filip, królowa Elżbieta II
Fot. Getty Images

książę Filip żona
Fot. Getty Images

Wideo

Trendy na wiosnę 2021. Najmodniejsze makijaże na wiosnę 2021.

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

URSZULA DUDZIAK i MIKA URBANIAK osobista rozmowa dwóch niezwykłych artystek – matki i córki. ANNA PUŚLECKA mówi, że jej życie to nie tylko walka z rakiem. Polskie olimpijki: WALASIEWICZÓWNA, KONOPACKA, SZEWIŃSKA, KŁOBUKOWSKA… walczyły z rywalkami i z uprzedzeniami! Córka Ewy Błaszczyk MARIANNA JANCZARSKA: „Ola na zawsze jest częścią mojego życia”. EDYTA i MARCIN SAPETOWIE tworzą rodzinę dla dzieci z bagażem trudnych doświadczeń i chorób. Tumai – raj dla zawiedzionych kenijskich kobiet. Konkurs VIVA! PHOTO AWARDS rozstrzygnięty!