TEATR WIELKI OPERA NARODOWA

Legenda współczesnego teatru tańca, Sasha Waltz, pokaże „Matsukaze” na deskach Opery Narodowej

Piotr Wojtasik 2 kwietnia 2017 19:15

Spektakl „Matsukaze” miał swoją polską premierę na deskach Teatru Wielkiego Opery Narodowej w 2011 roku i już wtedy działająca na stałe w Berlinie Sasha Waltz, uważana była za jedną z najpopularniejszych tancerek i choreografek w Europie. Dzisiaj miano to jest stale przywoływane, a sama artystka niezmiennie zaliczana do awangardy tańca. Ukształtowała swój autorski styl opery choreograficznej, gdzie elementy dzieła totalnego – ruch, śpiew, instrumenty, światła – subtelnie się stapiają, tworząc nową jakość artystyczną.

Polecamy też: Sukces, miłość i samobójstwo. Film o życiu Dalidy już w kinach!

Spektaklu tak delikatnie poetyckiego jak „Matsukaze” nie było nigdy wcześniej.

Solistów jest czworo, mały chór, tekstu niewiele. Autor, Toshio Hosokawa, oparł utwór na XV-wiecznej sztuce ño o dwóch siostrach: Matsukaze, co znaczy „wiatr w sosnach” i Murakame, co oznacza „jesienny deszcz”. Obie chodziły brzegiem czerpać morską wodę, i pokochały jednego mężczyznę: rybaka o imieniu Yukihira. To on nadał im imiona. Odszedł. Zostały z tęsknotą i wspomnieniem, które zagarnęła Matsukaze. Obie umarły i spoczęły pod sosną. Taką treść sugeruje to niezwykłe przedstawienie stworzone przez Sashę Waltz, legendę współczesnego teatru, reżyserkę i choreografkę, nadzwyczaj wrażliwą na muzykę. W dziedzinie reżyserii opery ukształtowała własny styl tzw. opery choreograficznej, w którym zaciera granice między ruchem, plastyką, śpiewem, światłem, brzmieniem instrumentów.

Polecamy też: „Mr. Gaga” tak ekscytującego dokumentu o tańcu jeszcze nie było! Zobacz!

Subtelna muzyka Matsukaze skłania do kontemplacji, a dominujący element scenografii: czarna sieć – zastanawia. Czy los nie oplata czasem życia człowieka, jak sióstr Matsukaze i Murakame, siecią niespełnionych pragnień, z której nie ma wyjścia?


„Matsukaze” w choreografii Sashy Waltz będziecie mogli zobaczyć na deskach Teatru Wielkiego Opery Narodowej już 21, 22 i 23 kwietnia. Pozycja obowiązkowa!

Drogi Użytkowniku,
chcemy Cię lepiej poznać, żeby robić dla Ciebie jeszcze lepszy serwis!
Wystarczy kilka minut, by wypełnić naszą ankietę. Zapraszamy!

Wideo

Jak wyglądają przygotowania do sesji?

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Gwiazdą VIVY! jest Karolina Szostak. Zobacz, co jeszcze w nowym numerze!