KULTURA WYSOKA

Spotkanie byłej więźniarki z dawną oprawczynią. "Pasażerka" otwiera nowy sezon w Operze Narodowej

Piotr Wojtasik 9 września 2016 21:15

Sezon 2016/2017 w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej otworzy opera Mieczysława Wajnberga,  Pasażerka na podstawie powieści Zofii Posmysz.

 

Pisarka Zofia Posmysz podczas II wojny światowej była osadzona w obozach koncentracyjnych w Auschwitz i Ravensbrück. Z tamtych doświadczeń zrodziła się powieść "Pasażerka", historia przypadkowego spotkania byłej więźniarki z dawną oprawczynią. To historia do głębi poruszająca – nic więc dziwnego, że niemal natychmiast stała się inspiracją dla twórców z innych dziedzin sztuki. „Gdy film Andrzeja Munka zdobył w Cannes Nagrodę Krytyki Filmowej, na Pasażerkę zwrócił uwagę sam Szostakowicz. Powiedział Wajnbergowi, że to temat dla niego. I wtedy zaczęło się zainteresowanie "Pasażerką" jako podstawą do napisania libretta opery” – wspomina autorka.

 

Operę Mieczysław Weinberg ukończył w 1968 roku, lecz klimat polityczny tamtych czasów stanął na przeszkodzie wystawieniu dzieła. Doszło jedynie do jego koncertowego wykonania w Moskwie. Prawdziwy sukces tytułu rozpoczął się wraz z koprodukcją Teatru Wielkiego - Opery Narodowej i Festiwalu Muzycznego w austriackim Bregenz (Bregenzer Festspielele), gdzie w 2010 roku odbyła się prapremiera opery w reżyserii Davida Pountneya. „Najpierw był Festiwal w Bregencji i Warszawa. Później Londyn, Houston, Nowy Jork, Chicago, Detroit i Floryda. I wszędzie, za każdym razem: przepołowiona światłem i dźwiękiem scena. Rozbawiona, zamożna Europa. I piekło Holocaustu. Pamięć o nim trwa. Świat nie może zapomnieć” – czytamy w opisie spektaklu. 

 

Już 18 września 2016 roku "Pasażerka" Mieczysława Wajnberga powróci na scenę Teatru Wielkiego - Opery Narodowej. Kolejny spektakl 20 września. W sprzedaży są ostatnie bilety, a my zapraszamy już teraz na operowy teaser.

 

Polecamy też: Wakacje w Operze Narodowej i to zupełnie za darmo? Teraz to możliwe - znamy szczegóły WIDEO

 

 

Wideo

Poznaj wyjątkowe nowości Avon na wiosnę 2020!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ADAMOWICZ, EGURROLA, FIGURA, GOLCOWIE, KUSZYŃSKA, SOYKA, NIEDENTHAL… w osobistych wspomnieniach o bliskich ich sercu miejscach. Według DOMINIKI KULCZYK świat zmieni tylko „czuła rewolucja”? Ważny głos w sprawie wykluczenia kobiet. „Wciąż mnie zaskakuje” – profesor JERZY BRALCZYK o języku polskim. W sentymentalną PODRÓŻ do nadbałtyckich kurortów zabierają nas m.in. CIERNIAK-MORGENSTERN, RODOWICZ, IWASZKIEWICZ.