WSPOMNIENIE

Zachowane przywileje i nowe możliwości. Jak wyglądało życie księżnej Diany po rozwodzie?

Wierzyła, że będzie szczęśliwa...

Ksenia Krasko 30 sierpnia 2022 15:37

Brytyjczycy nie mogli uwierzyć, kiedy 9 grudnia 1992 roku premier John Major oficjalnie ogłosił, że książę Karol i księżna Diana zdecydowali się na separację. Mimo że w prasie co chwilę pojawiały się nowe doniesienia o kłopotach w małżeństwie Lady Di i jej męża, fani brytyjskiej rodziny królewskiej mieli nadzieję, że uda im się porozumieć. Po latach okazało się, że tak naprawdę nigdy nie byli ze sobą szczęśliwi... Ona oskarżała go o zdrady, on uważał, że ożenił się z histeryczką... Brak porozumienia, codzienne skandale i niechęć obu stron do pracy nad związkiem doprowadziły do rozstania. Książę Walii i Diana Spencer rozwiedli się 28 sierpnia 1996 roku. Jak po tej decyzji potoczyło się życie królowej ludzkich serc?

Rozwód księżnej Diany i księcia Karola

Pomimo rozstania, para nie spieszyła się z rozwodem. Ostateczna decyzja zapadła po bardzo szczerym wywiadzie Diany dla stacji BBC. Właśnie wtedy, w listopadzie 1995 roku, po raz pierwszy opowiedziała o wszystkich problemach, z którymi zmagała się przez piętnaście lat życia u boku Karola. Przyznała się do bulimii, kilku prób samobójczych, a nawet własnych zdrad, które miały być odpowiedzią na niewierność męża.

Diana była przekonana, że ​​jest „problemem” dla członków rodziny królewskiej, których nazwała „wrogami”. Stwierdziła, że chcą skomplikować jej życie i oczernić w oczach Brytyjczyków. Przyznała też, że nie wyobraża sobie, aby kiedykolwiek została królową, zresztą była pewna, że royalsi nigdy by na to nie pozwolili. „Wolałabym zostać królową ludzkich serc”, powiedziała wtedy.

I chociaż pod koniec rozmowy ujawniła, że nie chce rozwodu z księciem Karolem, było już za późno. Reputacja brytyjskiej monarchii była poważnie zagrożona, a ich sytuację pogorszył fakt, że Diana była ulubienicą całego świata, więc wiele osób stanęło w jej obronie i oskarżyło syna królowej o niewłaściwe zachowanie. Po krótkim czasie Elżbieta II zgodziła się na rozwód.

Zobacz też: Dzieci księżnej Kate i księcia Williama będą miały nową opiekunkę? To ulubienica królowej

książę Karol i księżna Diana
Fot. Tim Graham Photo Library via Getty Images

Książę Karol i księżna Diana, 1983 rok

Życie Diany po rozwodzie z Karolem

28 sierpnia 1996 roku księżna Diana ponownie stała się wolną kobietą. Prasa donosiła, że korzysta z życia i szuka nowej miłości. Nie było to jednak łatwe, ponieważ wydawało jej się, że mężczyźni spotykają się z nią tylko ze względu na status. Kardiochirurg Hasnat Khan miał być inny. Zakochała się w nim, ale lekarz szybko wycofał się z tej relacji.

Krótko przed śmiercią poznała producenta filmowego Dodi’ego al-Fayeda, syna egipskiego miliardera. W czerwcu 1997 roku zaczęli się spotykać i nie ukrywali, że coś ich łączy. Zdjęcia pary często pojawiały się w mediach, a sama Diana przedstawiła nowego partnera synom podczas wspólnych wakacji. Czy to z nim chciała ułożyć swoje życie, czy był tylko kolejnym kochankiem, jak sugerują niektórzy biografowie? Tego nigdy się nie dowiemy.

Lady Di nie odeszła z rodziny królewskiej z pustymi rękami. Matka następców tronu, Williama i Harry’ego, otrzymała fortunę – jednorazową wypłatę 17 milionów funtów, oraz zgodę na 400 tysięcy funtów rocznie na utrzymanie służby w apartamencie w Pałacu Kensington, który mogła zachować. Decyzją Elżbiety II, miała prawo do niektórych przywilejów królewskich, ale straciła tytuł Jej Królewskiej Mości.

Wydawało się, że rozwód z Karolem był dla Diany szansą na nowe życie. Jak wyglądało, zanim zginęła w tragicznym wypadku w Paryżu, w 1997 roku? Tego dowiecie się z naszego wideo.  

Czytaj też: Wielka Brytania. Meghan w najnowszym wywiadzie dla The Cut uderza w royalsów

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.