Odkryto ją po wielu latach. Czy właśnie to przyniosło pecha Lady Di?

Gabriela Czernecka 29 lipca 2021 07:25

Suknia ślubna księżnej Diany skrywa w sobie wiele tajemnic. Część z nich ujrzała światło dzienne już jakiś temu – wiemy na przykład, że zjawiskową kreację zdobiło dziesięć tysięcy pereł, a tren miał prawie osiem metrów długości. Suknia ślubna Lady Di była oszałamiająca i do dziś mówi się, że żadnej innej sukni nie udało się wywołać podobnego wrażenia, przynajmniej wśród tych, które należały do członkiń brytyjskiej rodziny królewskiej. Teraz kreacja trafiła na specjalną wystawę.

Suknia ślubna księżnej Diany

Ślub z księciem Karolem miał być dla księżnej Diany spełnieniem jej snów o życiu jak z bajki. Okazał się być jednak początkiem jej smutnego losu... „To był najgorszy dzień mojego życia. Czułam się, jak zwierzę prowadzone na rzeź”, wyznała Lady Di po latach, powracając do tego ważnego dnia. I chociaż małżeństwo pary nie przetrwało próby czasu, ceremonią ślubną wciąż uznaje się za wydarzenie stulecia.

Zobacz też: Miłością księcia Karola i księżnej Diany żył cały świat. Oto nieznana historia ich burzliwego związku

W historii królewskich ślubów nie ma drugiej tak spektakularnej kreacji. Nie bez znaczenia jest tu fakt, że po raz pierwszy od trzystu lat zwykła brytyjska obywatelka – a nie członkini royal family – wyszła za mąż za następcę tronu. Nic więc dziwnego, że o sukni ślubnej księżnej Diany mówił cały świat. Relację z ceremonii oglądało ponad 750 milionów osób, i wszyscy mówili tylko o tym, jak wyglądała panna młoda.

Wyjątkową kreację można teraz podziwiać w londyńskim Pałacu Kensington, byłej rezydencji Lady Di. Za zgodą synów księżnej, księcia Williama i księcia Harry’ego, suknię wypożyczyli organizatorzy wystawy „Royal Style in the Making”, którą można obejrzeć do początku przyszłego roku. W tym samym miejscu zaprezentowano wiele słynnych stylizacji Diany, a także kreacje – lub ich zdjęcia – zaprojektowane dla innych pokoleń kobiet z rodziny królewskiej.

Zobacz też: Księżna Camilla odwzorowała sukienkę zemsty księżnej Diany. Tak upokorzyła królową ludzkich serc

Kreacja ślubna Lady Di robiła – i wciąż robi – wielkie wrażenie. I chociaż królewskie panny młode muszą przestrzegać pewnych zasad i tradycji nawet przy wyborze takiej sukni, to Diana w tym wyjątkowym dniu postanowiła mieć na sobie coś, co miało przynieść jej szczęście...

Sekretna wiadomość w ślubnych butach księżnej Diany

Po latach od śmierci księżnej Diany na jaw wychodzi coraz więcej tajemnic dotyczących jej życia. Wśród nich jest między innymi ta, dotycząca butów, jakie miała w dniu swojego ślubu. Był to specjalny projekt, który opracowywano przez sześć miesięcy. Na życzenie Lady Di próbowano stworzyć szpilki, które byłyby kobiece, eleganckie, wygodne, a jednocześnie... nie za wysokie. Dziś już wiemy, że Diana musiała się garbić, aby książę Karol sprawiał wrażenie wyższego od niej. A tak naprawdę kochankowie byli równi wzrostem.

Ślubne buty Diany miały więc spełnić kilka warunków. Nie było to łatwe, ale ostatecznie księżna Walii była zadowolona. Szpilki obszyto perłami i cekinami tak, by pasowały do sukni – dokładnie zdobiło je ponad pięćset cekinów i ponad sto pereł, które układały się we wzór serca. Miały niski, ale bardzo zgrabny obcas.

Zobacz też: Wywiad, który zmienił oblicze monarchii. Co tak naprawdę ujawniła księżna Diana?

Największą tajemnicę skrywały jednak w środku. Na jedwabnej poszewce, na specjalne życzenie księżnej, wyszyto ręcznie inicjały: „C” i „D” [od Charles – Karol i Diana – przyp. red.]. To miał być pewnego rodzaju hołd Diany dla ukochanego i dla zawieranego małżeństwa. Liczyła, że dzięki temu zapewni sobie szczęście w tym związku, jednak miłość nie była im pisana. Związek pary nie przetrwał próby czasu... 

1/7
Suknia ślubna księżnej Diany
Copyright @East News
1/7

Suknia ślubna księżnej Diany skrywa w sobie wiele tajemnic. Część z nich ujrzała światło dzienne już jakiś temu, ale wciąż nie wiemy wszystkiego. Pewne jest jednak, że kreacja była zjawiskowa – zdobiło ją dziesięć tysięcy pereł, a tren miał prawie osiem metrów długości!

2/7
Ślubna suknia księżnej Diany - sekrety, ciekawostki
Copyright @East News
2/7

Suknia ślubna Lady Di była oszałamiająca. Uważa się, że żadna inna kreacja – wśród tych, które należały do członkiń rodziny królewskiej – nie udało się wywołać podobnego wrażenia.

POLECAMY: Zobacz niepublikowane zdjęcia ze ślubu księcia Harry’ego i księżnej Meghan!

3/7
Ślubna suknia księżnej Diany - sekrety, ciekawostki
Copyright @East News
3/7

Ślub z księciem Karolem miał być dla Diany spełnieniem jej snów o życiu jak z bajki. Królewska ceremonia była jednak początkiem końca. „To był najgorszy dzień mojego życia. Czułam się, jak zwierzę prowadzone na rzeź”, wyznała księżna Walii po latach.

4/7
Ślubna suknia księżnej Diany - sekrety, ciekawostki
Copyright @East News
4/7

Po latach na jaw wychodzą szczegóły o tym, jak naprawdę wyglądał ślubny strój Diany. Jak się okazało, księżna ukryła w kreacji wiadomość, która miała przynieść jej szczęście. Niewiele osób wie, że zrobiła to z pomocą... butów.

5/7
Ślubna suknia księżnej Diany - sekrety, ciekawostki
Copyright @East News, Pinterest
5/7

Ślubne buty księżnej Diany obszyto perłami i cekinami tak, by pasowały do jej sukni. Do ozdoby szpilek użyto ponad pięćset cekinów i ponad sto pereł, które układały się we wzór serca.

6/7
Ślubne buty księżnej Diany, księżna Diana: ślubne buty
Copyright @Kerry Taylor Auctions/Splash/EAST NEWS
6/7

Ślubne buty księżnej miały niski, ale zgrabny obcas. Największą tajemnicę skrywały jednak w środku. Na jedwabnej poszewce, na specjalne życzenie Lady Di, wyszyto ręcznie inicjały: „C” i „D” (Charles – Karol i Diana). To miał być hołd Diany dla ukochanego i dla ich małżeństwa.

7/7
Ślubna suknia księżnej Diany - sekrety, ciekawostki
Copyright @East News
7/7

Niestety, sekretne przesłanie księżnej Diany na nic się zdało. Para była nieszczęśliwa od samego początku, a ich związek nie przetrwał próby czasu...

ZOBACZ: Zachowane przywileje i nowe możliwości. Jak wyglądało życie księżnej Diany po rozwodzie?

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Bogna Sworowska o pracy w modelingu kiedyś i dziś…

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER w poruszającej rozmowie wyznaje: „Szukam swojego szczęścia w miłości, w życiu, na świecie…”. GOŁDA TENCER: „Ludzie młodzi nie znają historii. Patrzą do przodu (…). A ja robię wszystko, by ocalić pamięć”, mówi. JAN HOLOUBEK i KASPER BAJON: reżyser i scenarzysta. Czego nie nakręcą, staje się hitem. A jak wyglądają ich relacje poza planem filmowym? MONIKA MILLER od lat zmaga się z depresją i chorobą dwubiegunową, ale teraz za sprawą miłości pierwszy raz w życiu jest szczęśliwa.