ile otrzymali po dianie jej synowie
Fot. Princess Diana Archive / Stringer / Getty Images
O TYM SIĘ MÓWI

Jakie tajemnice skrywa testament Diany? Skąd księżna miała pieniądze i ile pozostawiła synom?

Kwota zwala z nóg!

Aleksandra Andrzejak 11 marca 2021 12:57
ile otrzymali po dianie jej synowie
Fot. Princess Diana Archive / Stringer / Getty Images

Testament księżnej Diany ujawniono zaledwie rok po jej śmierci. Diana Spencer większość swojej fortuny zostawiła oczywiście synom, Williamowi i Harry'emu. Skąd miała pieniądze i ile odziedziczyły jej dzieci?

Testament księżnej Diany

Księżna Diana spisała testament  1 czerwca 1993 roku. Ujawniono go rok po jej tragicznej śmierci, w 1998 roku. Był to wyjątek od reguły. W Wielkiej Brytanii nie upublicznia się treści testamentów członków rodziny królewskiej. Większość swojej fortuny Lady Di pozostawiła synom. William i Harry mogli z niej w pełni korzystać po ukończeniu trzydziestego roku życia. Do tego czasu majątkiem Diany zarządzał premier John Major.

W chwili śmierci majątek księżnej Diany przekraczał ponad 100 mln zł. Na fortunę składały się pieniądze z ugody rozwodowej, biżuteria, eleganckie stroje czy papiery wartościowe.

co odziedziczył harry po dianie
Fot. Getty Images News

Księżna Diana, książę Harry, książę Karol, sierpień 1986

Zmiany w testamencie Diany

W grudniu 1997 roku matka księżnej Diany i jej siostra udały się do sądu, gdzie uzyskały zgodę na dysponowanie majątkiem księżnej wedle wymienionych przez nią zapisów w testamencie. Wówczas, jak podają media, w testamencie Diany wprowadzono poprawki. Oficjalnie nie wiadomo dlaczego, ani jak zareagowali na to synowie księżnej. W oryginalnym dokumencie William i Harry mieli otrzymać fortunę gdy ukończą 25 lat.

Diana pragnęła, by 75 procent majątku trafiło do podziału między jej synów. 25 procent pragnęła oddać dzieciom chrzestnym. Wprowadzone zmiany stanowiły, że chrześniacy Diany zamiast 25 procent majątku do podziału po skończeniu 17 lat dostaną jedynie jednorazową pamiątkę, wybraną przez matkę i siostrę księżnej. Wyjątkiem był pierścionek zaręczynowy, który podarowała Williamowi. Obecnie nosi go jego żona - Kate Middleton. Suknia ślubna Lady Di została zapisana Harry'emu. Zgodnie z wolą Diany 50. tysięcy funtów miało trafić także do oddanego kamerdynera i przyjaciela Diany, Paula Burrella. Życzenie księżnej nie zostało uszanowane. 

spadek po dianie ile pieniedzy
Fot. UK Press / Getty Images

Księżna Diana, książę Harry, książę Karol, sierpień 1987

William i Harry żyją ze spadku po matce?

Książę Harry podczas rozmowy u Oprah Harry wyznał, że wraz z żoną utrzymują się ze spadku po jego matce. Nie ujawnili konkretnej kwoty, jednak media nie pozostawiły tej kwestii bez echa. Daily Mirror ustalił, że może to być około 10 mln funtów. Należy również pamiętać, że księżna Diana poza pieniędzmi zostawiła synom także osobiste rzeczy jak biżuterię i ubrania. 

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARIA DĘBSKA ma 31 lat i na koncie wiele wspaniałych ról. Nam opowiada o tym, dlaczego nie została pianistką, gdzie najlepiej łapie dystans i za co kocha podróże. AGATA WĄTRÓBSKA I JANUSZ CHABIOR w dowcipnej i pełnej czułości rozmowie o swoim związku, ukochanych psach i magii małżeńskiej obrączki. MOHAMED AL-FAYED: egipski miliarder, właściciel paryskiego Ritza, ojciec kochanka księżnej Diany, bohater „The Crown”. Kim jest naprawdę? KASPER BAJON: scenarzysta, pisarz, reżyser. Fachu filmowego uczył się od swojego ojca, reżysera Filipa Bajona. Czy dziś słucha jego uwag?