lody
Fot. Adobe Stock
KUCHNIA

Ceny lodów wzrosną! A wszystko przez tą jedną przyprawę...

I co teraz będzie z naszymi ulubionymi smakami?

Aleksandra Tylińska 25 maja 2018 13:30
lody
Fot. Adobe Stock

Czy wiedzieliście, że wanilia obok kardamonu jest jedną z najdroższych przypraw świata? Wszystko przez to, że pozyskuje się ją z bardzo delikatnego kwiatu, który kwitnie jedynie raz na dwa-trzy lata! Wanilię wykorzystuje się w kuchni, lekach, kosmetykach i perfumach. Najczęściej przyprawę tą można spotkać pod postacią laski, ekstraktu, proszku, cukru czy… pasty. Istnieje wiele gatunków wanilii, jednak największym jej eksporterem jest Madagaskar. Niestety nadeszły ciężkie czasy dla wielbicieli tej przyprawy.

Ceny wanilii wzrosły

Obecnie cena za kilogram tej aromatycznej przyprawy wynosi aż… 600 dolarów! Wanilia stała się więc droższa niż…srebro! Uprawy na Madagaskarze zaspokajają aż trzy czwarte światowego zapotrzebowania na tą drogą przyprawę. Niestety w marcu na tych terenach przeszedł cyklon Enawo niszcząc wiele plantacji, co według źródła BBC może mieć duży wpływ na kształtowanie się cen wanilii. Niektórzy dostawcy podnieśli ceny aż dziesięciokrotnie!

I co dalej?

Wanilia jest jedną z podstawowych przypraw używanych w kuchni. Na jej bazie producenci lodów robią nie tylko smak waniliowy, ale także czekoladowy, truskawkowy i wiele, wiele innych. Ceny tej przyprawy sprawiły, że wielu producentów zaczęło obawiać się o swoje interesy. Jedni starają się zrobić większe zapasy, przed kolejną podwyżką cen, a inni… zastanawiają się nad zrezygnowaniem dodawania wanilii do swoich produktów. Pytanie, czy nie wpłynie to na jakość i smak lodów? 

lody
Fot. Adobe Stock

lody
Fot. Adobe Stock

Wideo

Wiosna 2020 - design, kulinarne inspiracje, podróże bez wychodzenia z domu!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANJA RUBIK przed czterdziestką robi podsumowanie. Jakie ma marzenia, co jeszcze pragnie osiągnąć? Czy chce założyć rodzinę? Muzyk BARTEK KRÓLIK zdradza, jak przetrwał trudne momenty i odnalazł szczęście. MANUELA GRETKOWSKA w wyjątkowej rozmowie o AGNIESZCE OSIECKIEJ. Specjalnie na lato: sztuka gotowania blogerki DARII ŁADOCHY, w czym tkwi magia ZAKOPANEGO oraz aktorka KATARZYNA ZAWADZKA w kreacjach od ZIENIA w sesji nad polskim morzem.