Matcha
Fot. Adobe.Stock.com
kuchnia

Magiczny drink? Nie! Matcha naprawdę działa!

Oto 7 powodów, dla których warto pić matchę…

Redakcja VIVA! 6 sierpnia 2023 13:49
Matcha
Fot. Adobe.Stock.com

Matcha staje się coraz bardziej popularna! Shoty z matchy, matcha latte, naleśniki z matchą, a nawet desery pojawiają się wszędzie - od sklepów ze zdrową żywnością po kawiarnie. Skąd się wzięła moda na matchę? Podobnie jak zielona herbata, matchę wytwarza się z rośliny Camellia sinensis. Jednak inaczej się ją hoduje i dzięki temu ma unikalny profil składników odżywczych. Rolnicy uprawiają matchę, przykrywając rośliny herbaciane 20–30 dni przed zbiorem, aby uniknąć bezpośredniego naświetlenia. Zwiększa to produkcję chlorofilu, zawartość aminokwasów i nadaje roślinie ciemniejszy zielony odcień. Po zebraniu liści herbaty łodygi i żyły są usuwane, a liście mielone na drobny proszek znany jako matcha. Zawiera ona składniki odżywcze z całego liścia herbaty, co skutkuje większą ilością kofeiny i przeciwutleniaczy niż zwykle spotykana w zielonej herbacie.

ZOBACZ TAKŻE: Jak być bardziej eko w kuchni? Poznaj nasze sprawdzone sposoby!

Oto 7 korzyści zdrowotnych płynących z picia matchy!

Matcha jest bogata w przeciwutleniacze

Matcha jest bogata w katechiny, klasę związków roślinnych w herbacie, które działają jak naturalne przeciwutleniacze, które pomagają pomagają ustabilizować szkodliwe wolne rodniki, odpowiedzialne za uszkodzenie komórek i mogące powodować przewlekłe choroby.

Matcha chroni wątrobę

Wątroba odgrywa kluczową rolę w usuwaniu toksyn, metabolizowaniu leków i przetwarzaniu składników odżywczych. Podobno niektóre badania wykazały, że matcha może pomóc chronić zdrowie wątroby.

Matcha wpływa pozytywnie na funkcjonowanie mózgu

Niektóre badania pokazują, że kilka składników matchy może pomóc poprawić funkcjonowanie mózgu. Naukowcy odkryli, że matcha spowodowała poprawę uwagi, czasu reakcji i pamięci w porównaniu do placebo. Ponadto matcha zawiera bardziej skoncentrowaną ilość kofeiny niż zielona herbata - 35 mg kofeiny na pół łyżeczki (około 1 gram) proszku matcha. Matcha zawiera również związek o nazwie L-teanina, który zmienia działanie kofeiny, wzmagając czujność i pomagając uniknąć spadku poziomu energii, który może następować po spożyciu kofeiny.

Matcha pomaga zapobiegać rakowi

Matcha ma działanie prozdrowotne. Matcha jest szczególnie bogata w 3-galusan epigalokatechiny (EGCG), rodzaj katechiny, o której wiadomo, że ma silne właściwości przeciwnowotworowe.

Matcha chroni Twoje serce

Niektóre badania wykazały, że picie zielonej herbaty, która ma podobny profil odżywczy do matcha, może pomóc w ochronie przed chorobami serca. Zielona herbata obniża poziom całkowitego i „złego” cholesterolu LDL, a także trójglicerydów. Picie zielonej herbaty wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem chorób serca i udaru mózgu (23Trusted Source, 24Trusted Source).

Matcha pomaga schudnąć

Przyjrzyj się składowi suplementów diety na odchudzanie. Prawdopodobnie znajdziesz informację o ekstrakcie z zielonej herbaty. Zielona herbata przyspiesza metabolizm i pomaga przyspieszyć spalanie tłuszczu przy ćwiczeniach fizycznych.

Matcha jest bardzo łatwa w przygotowaniu

Matcha jest nie tylko zdrowa, ale też pyszna. Możesz zrobić tradycyjną herbatę matcha, przesiewając 1–2 łyżeczki proszku matcha do filiżanki, dodając ok 60 ml gorącej wody i mieszając za pomocą bambusowej trzepaczki. Pamiętaj jednak, żeby spożywać matcha z umiarem. Najlepiej trzymać się 1-2 szklanek dziennie i szukać certyfikowanych odmian ekologicznych. 

CZYTAJ TEŻ: Zdrowe koktajle - nasze ulubione przepisy!

Matcha
Fot. Adobe.Stock.com

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Dziś pomaga mężczyznom, ją umocniła choroba ukochanego: „Diagnoza spadła na nas nagle. Rinke był na granicy życia i śmierci”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA w intymnym wywiadzie chwilę przed narodzinami córeczki. HANNA ŻUDZIEWICZ I JACEK JESCHKE o zmiennych losach ich związku i bajkowym ślubie w Ligurii. MATTEO BRUNETTI: ambasador włoskiej kuchni i polskiej kultury o… włosko-polskich korzeniach. KOBIETY IKONY:  Santor, Kunicka, Rodowicz, Majewska, Sipińska, Sośnicka… – one rządziły zbiorową wyobraźnią w PRL-u.