Anna Lewandowska, VIVA! 14/2022
Fot. Dorota Szulc
VIVA! na lato

Zdrowe gotowanie według Anny Lewandowskiej 

Poznaj zasady, którymi na co dzień kieruje się trenerka i schudnij bez wyrzeczeń

Redakcja VIVA! 3 sierpnia 2022 13:30
Anna Lewandowska, VIVA! 14/2022
Fot. Dorota Szulc

Uznana trenerka, dietetyczka i bizneswoman. Od lat motywuje Polki, by zdrowy styl życia stał się ich codziennością. A co ją motywuje? Mówi, że mąż i macierzyństwo. O swojej filozofii życia, świadomych wyborach w żywieniu Anna Lewandowska pisze w książkach „Diet & Training by Ann” i „Zdrowe gotowanie by Ann”.

ZOBACZ TAKŻE: Anna Lewandowska domu na Majorce: „To miejsce, w którym mogę nabrać dystansu”

Zasady zdrowego odżywiania według Anny Lewandowskiej

Utytułowana karateczka, charyzmatyczna trenerka i bizneswoman. Jej motto brzmi: „Never give up!”. I nigdy się nie poddaje. Kreatywna, zmotywowana, od lat zachęca kobiety do zmiany stylu życia na zdrowy. Jej sposoby na wyzwania i treningi pokochały tysiące Polek, dla których jest niekwestionowanym autorytetem. Od dziewięciu lat prowadzi blog Healthy Plan by Ann, gdzie udziela porad żywieniowych i sportowych. Jej pierwsza książka – „Żyj zdrowo i aktywnie z Anną Lewandowską”, w której zwraca także uwagę na motywacyjny aspekt zmian stylu życia, stała się bestsellerem. Uzdolniona bizneswoman – stworzyła sześć brandów: Foods by Ann, Phlov, SuperMenu, Diet and Training i Healthy Center by Ann. A ćwiczyć razem ze swoją idolką na obozach sportowych Camp by Ann to marzenie wielu kobiet.

Anna Lewandowska na Majorce VIVA!
Fot. Dorota Szulc

Prawidłowa dieta nie jest nudna

„Najmądrzej ustawić sobie w głowie kierunek: ZDROWIE!”, pisze Anna Lewandowska we wstępie do swojej książki „Zdrowe gotowanie by Ann”. A na zdrowym żywieniu zna się jak mało kto. „Chcę udowodnić, że prawidłowa dieta może dostarczyć Ci wielu smaków, kolorów i aromatów, że nie jest nudna!”. I serwuje nam 170 autorskich przepisów na pyszne i zdrowe potrawy. W książce „Diet & Training by Ann” znajdziemy wszystko, co warto wiedzieć na temat zdrowego stylu życia, bo to „najlepsza droga do szczęścia, a odpowiednia dieta, trening i porządna dawka motywacji są niezbędnymi elementami tej ścieżki”. 

Anna Lewandowska śniadanie
Fot. Marta Wojtal

Jak łączy swoją filozofię życia w zdrowiu z codziennością, gdy w grę wchodzą liczne wyjazdy, treningi i zobowiązania zawodowe? Mówi: „Planując! Ja uwielbiam wszystko planować, przygotowywać, rozpisywać… Naprawdę przygotowanie posiłków na wynos i planowanie z wyprzedzeniem pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu. Samo przygotowywanie takich »lunchboxów«, na przykład na wycieczkę, też nie jest trudne i zazwyczaj wiąże się po prostu z pokrojeniem kilku składników na kawałki, czasem z usmażeniem kilku warzywnych placuszków czy naleśników. Jest mnóstwo opcji. Dzisiaj generalnie jest dużo więcej możliwości, niż kiedy zaczynałam – takie gotowe marchewki do chrupania w podróży czy batoniki bez cukru, z dobrym składem można kupić chyba w każdym pobliskim sklepie i na każdej stacji benzynowej. Chociaż przyznaję, że kiedy jestem w Warszawie, w mojej diecie wspiera mnie mój catering dietetyczny SuperMenu”. 

Anna Lewandowska przepis z dynią
Fot. Marta Wojtal

ZOBACZ TAKŻE: Anna Lewandowska zdradza swoje sposoby na cellulit i szczupłe nogi

Dieta dająca spektakularne efekty

Efekty są spektakularne. Dzięki diecie Anny forma jej męża, wybitnego piłkarza Roberta Lewandowskiego, poszybowała w górę. Dba też o zdrowe odżywianie pięcioletniej Klary i dwuletniej Laury. Ale nic na siłę. „Jeśli dziewczynki czegoś nie chcą, to po prostu tego nie jedzą. Oczywiście, że zdarzają się awantury przy śniadaniu, ale w naszej lodówce nie ma »złego« jedzenia, więc zawsze mogą wybrać z tego, co jedzą na co dzień – jak wszystkie dzieci czasem mają ochotę na parówki (u nas wegetariańskie), czasem na owsiankę, a innym razem na kanapkę czy naleśniki. Dla mnie najważniejsze jest, żeby wszystkie produkty, które trafiają na ich talerz, miały dobry skład albo były sprawdzonego pochodzenia. Budujemy ich zdrowe nawyki, dając im dobry przykład”. I odwieczny problem: dzieciaki, słodycze i… ustępstwa. „Tak, dla dziewczynek słodkości są największą rozpustą. Zresztą mają to po mnie, bo ja mam ogromną słabość do słodyczy. Dlatego od wielu lat prowadzę blog ze zdrowymi przepisami i dlatego w sprzedaży pojawiła się książka »Healthy Sweets by Ann«. Słodycze są OK – jeśli czytamy składy lub przygotowujemy je sami w domu. Klara z Laurą uwielbiają żelki, ciasteczka, cukierki, a latem mogłyby jeść bez przerwy lody. Oczywiście na to im nie pozwalamy i wybieramy tylko te, które powstają ze zdrowych składników. Poza tym staramy się też budować w nich zdrowe podejście do jedzenia i nie przedstawiać im słodyczy jako kary czy nagrody…”, zdradza Anna. 

Anna Lewandowska zdrowe przepisy
Fot. Marta Wojtal

Motywacja kluczem do sukcesu w odchudzaniu

Anna Lewandowska często podkreśla, że pierwszym krokiem do zmiany stylu życia jest odpowiednia motywacja. „Przede wszystkim chciałabym, żebyśmy zerwali ze stwierdzeniem, że »jesteśmy na diecie«. Mówmy o zmianie nawyków żywieniowych – wymienianiu tych złych na dobre – lub o zdrowym stylu życia. I tak, podejmując decyzję o zmianie tych nawyków, powinniśmy wiedzieć, dlaczego chcemy to zrobić. Nie możemy się kierować chwilową modą czy potrzebą zrzucenia kilku kilogramów do wakacji. To powinien być cel długofalowy, a naszą główną motywacją powinno być zdrowie. Zdrowie nas samych, naszych bliskich i dzieci. Oczywiście tych motywacji może być więcej – zwiększenie aktywności fizycznej, przebiegnięcie maratonu, lepsze samopoczucie, bardziej promienna cera, ale podstawą tej piramidy zawsze powinno być zdrowie – i mam tu na myśli zarówno zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Poza tym znam tysiące cudownych historii, które zaczynają się od »zaczęłam ćwiczyć, zdrowo jeść, a potem wszystko zmieniło się na lepsze…«, więc motywacją może być też po prostu chęć zmiany swojego życia na lepsze – w każdym aspekcie”. 

Anna Lewandowska przepis
Fot. Marta Wojtal

W swoich mediach społecznościowych nieustannie zachęca do aktywności fizycznej, zdrowego odżywiania i zachowywania równowagi psychofizycznej – szukania balansu. Na co dzień stosuje post przerywany – model odżywiania, który zakłada spożywanie posiłków w tak zwanym oknie żywieniowym. Rozpoczęła go, kiedy postanowiła wrócić do formy po drugiej ciąży. „Okazało się, że to dużo trudniejsze niż po pierwszej…”, mówi. Ale efekty są fantastyczne. Nienaganną figurę trenerki w bajkowych kreacjach mogliśmy ostatnio podziwiać na festiwalu filmowym w Cannes i na pokazie mody Dolce & Gabbana na Sycylii. 

Najważniejszy jest pierwszy krok. „Chodź za mną”, zachęca Anna, promując swoje książki „Diet & Training by Ann” i „Zdrowe gotowanie by Ann”.

Fot. materiały prasowe

Zasady zdrowego odżywiania i przepisy na pyszne potrawy znajdziesz w książkach Anny Lewandowskiej.

Tekst Małgorzata Lewandowska

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA WIENIAWA o magii sceny, dorastaniu na oczach widzów, manii kontroli i miłości. ADRIANNA BIEDRZYŃSKA i MICHALINA ROBAKIEWICZ – Matka i córka opowiadają, jak gra się im na jednej scenie i nosi... te same ubrania. JERZY SKOLIMOWSKI: Artysta wszechstronny – reżyser, scenarzysta, poeta i malarz, w szczerej rozmowie o życiowej rewolucji. W cyklu Kobiety ikony – co się dzieje z… SOPHIA LOREN, bogini kina, zjawiskowa piękność, która na swoje miejsce na Ziemi wybrała Rzym zamiast Hollywood. W cyklu Podróże – gdzie jeżdżą gwiazdy: Greckie wyspy. Tu odpoczywają JOANNA PRZETAKIEWICZ, ANNA PUŚLECKA i RITA ORA. Sztuka gotowania JOANNY BRODZIK.