nowe-stawki-za-slub-koscielny-1
Fot. AdobeStock.com
o tym się mówi!

Przed Tobą ślub kościelny? Będzie sporo kosztować! Stawki poszły w górę

Teraz trzeba zapłacić więcej niż przed pandemią!

Redakcja VIVA! 18 czerwca 2020 13:30
nowe-stawki-za-slub-koscielny-1
Fot. AdobeStock.com

Ten rok nie jest łatwy dla par, które zaplanowały ślub. Pandemia koronawirusa sprawiła, że wielu narzeczonych musiało odwołać nie tylko przyjęcia weselne, ale też same śluby. Teraz, kiedy restrykcje zostały poluzowane młodzi wracają do organizacji ślubów i imprez weselnych. Na zakochanych czeka jednak kolejna niemiła niespodzianka! Za ślub kościelny będą musieli zapłacić więcej niż przed rozpoczęciem pandemii. Kościół katolicki podniósł stawki za udzielenie tego sakramentu. Sprawdzamy, ile teraz będzie kosztowało udzielenie ślubu.

Ślub kościelny - nowe przepisy w 2020 roku!

Od 1 czerwca 2020 roku w życie weszły nowe przepisy dotyczące przystąpienia do ślubu kościelnego. Narzeczeni będą musieli podpisać nowy protokół przedślubny. Będzie on gwarancją, że decyzję o wstąpieniu w związek małżeński podejmują z własnej woli, świadomie i odpowiedzialnie. Zmiany dotyczą przede wszystkim sposobu spisywania protokołu przedmałżeńskiego przez księży. Dotychczas była to czysta formalność – teraz spisywanie dokumentu, które najczęściej odbywa się w kancelarii parafialnej, ma być „spotkaniem duszpasterskim, podczas którego ksiądz wprowadza młodych w to, co się będzie działo”.  Ksiądz wyjaśni parze, czym dokładnie jest sakrament małżeństwa i przygotuje młodych do tego wydarzenia. W jaki sposób? Zapewne będzie to rozmowa z przyszłymi małżonkami o obowiązkach małżeńskich. Każda ze stron będzie musiała odpowiedzieć na pytania (jest ich więcej niż dotychczas), które mają na celu wykluczyć  przeszkody dla zawarcia związku małżeńskiego. Młodzi złożą przysięgę na początku takiego „spotkania duszpasterskiego” - ma ona podkreślić wagę podejmowanej decyzji.

Nowe stawki za ślub kościelny w 2020 roku - ceny poszły w górę!

To jednak nie koniec zmian. Także cena ślubu kościelnego ma wzrosnąć. Jak podaje „Gazeta Pomorska” (na podstawie informacji od internautów) – ze względu na pandemię koronawirusa Kościół podobno podniósł ceny za udzielenie ślubu. Stawki ustalane są indywidualnie przez każdą parafię. Średnia cena do tej pory wynosiła ok. 500 zł - choć oczywiście niektóre parafie nie pobierają w ogóle ofiary, a w innych stawka jest uznaniowa. Jak donosi „Gazeta Pomorska” najwyższa stawka, jaką trzeba zapłacić za udzielenie sakramentu to aż 2000 zł! Tyle życzy sobie choćby Parafia pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy w miejscowości Lelis. To wyjątkowo wysoka cena - średnio śluby kościelne kosztują teraz od 800 do 1200 złotych. Tańsza opcja to ślub cywilny, który kosztuje 84 zł.

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA

Wideo

Krzysztof Miruć oprowadza po swoim domu!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATASZA URBAŃSKA: „zawsze druga”. Przez lata żyła z taką łatką. Teraz rozlicza się z przeszłością. JANUSZ LEON WIŚNIEWSKI o wypadku, roli… przypadku w życiu. A także o nowej książce. MICHALINA OLSZAŃSKA: aktorka, skrzypaczka, mama… Jakie tajemnice kryje jej życie? GRZEGORZ ZAWIERUCHA: znany kucharz zaangażował się w akcję Burda Media Polska – TASTErzy. Dlaczego? PODRÓŻE: barokowy pałac w Kamieńcu, nazywany pruskim Wersalem, zasłynął przepychem i jako miejsce romansu pani Walewskiej z Napoleonem.