ROMAN PRASZYŃSKI 26 marca 2017 07:55
1/5
Copyright @Fotolia
1/5

Norwegia w tym roku wyprzedziła Danię i zwyciężyła w rankingu najszczęśliwszych państw świata. To znaczy, że dobrobyt tam jest duży, ludzie żyją długo i mają zaufanie do rządu. Korupcja jest mała, a swobody obywatelskie pewne. Pozazdrościć. W czołówce szczęściarzy znalazły się też Islandia, Szwajcaria i Finlandia. Najmniej zadowolone spośród 155 państw rankingu są państwa Afryki Subsaharyjskiej oraz Syria i Jemen.

 

Polecamy też: Podróże: Norwegia, czyli królestwo polarnej zorzy

 

A gdzie wylądowała Polska? Na 46 miejscu. Według World Happiness Report wyprzedziliśmy Rosję, Włochy, Japonię. To duży sukces, awansowaliśmy o 11 oczek! O jedno oczko – na 14 miejsce - spadły Stany Zjednoczone. Niestety, pracownia sondażowa Gallupa, która na zlecenie ONZ ankietuje trzy tysiące osób w każdym kraju, niżej oceniła nierówności, poziom zaufania i korupcji Amerykanów.

Niemcy znalazły się na 16. pozycji, Wielka Brytania na 19.

 

Polecamy też: W Norwegii rozpoczyna się niespotykany nigdzie indziej spektakl. Zobacz królestwo zorzy polarnej

 

Według specjalnego doradcy sekretarza generalnego ONZ Jeffrey’a Sachsa celem raportu jest  dostarczenie rządom, biznesowi i społeczeństwu obywatelskiemu informacji, dzięki którym mogą zadbać o dobre samopoczucie mieszkańców. Ranking publikowany jest od 2012 roku. Pięć państw - Butan, Ekwador, Szkocja, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Wenezuela – utworzyły „ministerstwa szczęścia”, które promują szczęście wśród swoich obywateli. Kiedy dołączy do nich Polska?

 

Dziesiątka największych szczęściarzy:

Norwegia, i Dania, Islandia, Szwajcaria, Finlandia, Holandia, Kanada, Nowa Zelandia, Australia i Szwecja.

 

Ranking 155 państw zamykają: Jemen, Sudan Południowy, Liberia, Gwinea, Togo, Rwanda, Syria, Tanzania, Burundi oraz Republika Środkowoafrykańska.

2/5
Copyright @Fotolia
2/5
3/5
Copyright @Fotolia
3/5

Norwegia w czasie zimy.

 

Polecamy też: Podróże: Norwegia, czyli królestwo polarnej zorzy

4/5
Copyright @Fotolia
4/5
5/5
Copyright @Fotolia
5/5

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAŁGORZATA ROZENEK-MAJDAN i RADOSŁAW MAJDAN w przejmującej rozmowie o walce o dziecko, mierzonej poświęceniem, niepewnością, ale i wdzięcznością. MICHAŁ ŻEBROWSKI i EUGENIUSZ KORIN, dyrektor i reżyser Teatru 6. piętro. Czy się lubią, podziwiają i... kłócą. MARIOLA BOJARSKA FERENC Los naznaczony tragediami: wypadek mamy, walka o życie synka, rozwód, choroba męża. W cyklu EXTRA: Czy w kontekście niemieckich obozów koncentracyjnych może być mowa o modzie? – opowiada antropolożka mody Karolina Sulej. PODRÓŻ „Będziecie tam wracać”, mówi o Bieszczadach słynna podróżniczka Elżbieta Dzikowska.