Fot. Eastnews
VIVA! Tylko u nas

Savoir-vivre w chmurach. 10 zasad etykiety w samolocie, które umilą Twój lot

MT 20 lutego 2017 10:43
Fot. Eastnews

Samoloty pasażerskie to nie spa: jest ciasno, czasem niewygodnie i zwykle nie ma gdzie rozprostować nóg. Krótkie loty europejskie są jeszcze do przeżycia, ale podróże transkontynentalne to nierzadko wielogodzinny koszmar.

 

Co zrobić, by podróż samolotem była przyjemnością? Wystarczy, że pasażerowie będą stosować się do tych kilku zasad lotniczej etykiety. 

 

1. Wybierz odpowiednią pozycję do drzemki

Podczas snu czas leci szybciej. Nie ma jednak nic bardziej niekomfortowego niż głowa współpasażera na ramieniu sąsiada. Zanim więc zamkniesz oczy, upewnij się co do pozycji i tego, że podczas drzemki nie masz szans opaść na osobę obok lub na rozkładany stolik przed sobą. Nieodzownym gadżetem może okazać się poduszka pod kark w kształcie rogala.

 

Polecamy także: Ranking najsilniejszych paszportów na świecie. Najwygodniej mają Niemcy. Jak wypadają Polacy? [INTERAKTYWNA MAPA

 

2. Zwróć uwagę na swój zapach

Nie chodzi w tym wypadku tylko o podstawowe zasady higieny, ale też o perfumy czy jedzenie, które zabierasz na pokład. W małej przestrzeni intensywne zapachy, które mieszają się z innymi, mogą okazać się nie do zniesienia.

 

3. Musisz wstać z miejsca? Uważaj na stewardessy z wózkami

Gdy tylko samolot odrywa się od ziemi, do toalety ustawiają się kolejki. To zupełnie jak w kinie, w którym już na początku filmu słychać z każdego rzędu chrupanie. Jeśli musisz wstać i przemieścić się po pokładzie, zwróć uwagę na porę: podczas lotu stewardessy chodzą z bufetowymi wózkami wzdłuż przejścia. Przeciśnięcie się w kierunku toalety często kończy się przejściem po głowach innych pasażerów.

 

4. A gdy już się znajdziesz w samolotowej toalecie…

… załatw potrzebę szybko, zwłaszcza gdy w kolejce czekają inne osoby. Stanie pod drzwiami samolotu w razie turbulencji może być dla nich niebezpieczne. No i oczywiście warto zadbać o czystość w WC.

 

5. Miej oko na swoje dzieci

Rodzicu, być może jesteś zmęczony podróżą i tłokiem, ale nie odpuszczaj po oderwaniu się samolotu od ziemi. Drodzy pasażerowie, zrozumcie sytuację i nie złośćcie się na młodych podróżników. Przebywanie tak wielu osób na tak małej przestrzeni jest dość niekomfortowe nawet bez Waszych pouczań.

 

Polecamy też: Białoruś otwiera granice. Co możecie tam zobaczyć poza zamkami Radziwiłłów? Zdziwicie się, jak dużo

 

6. Zapewnij przestrzeń pasażerowi obok

Dotyczy to zwłaszcza osób, które siedzą w środku w trzymiejscowym rzędzie. Nie mają one ani podłokietników tylko do swojej dyspozycji, ani ściany kabiny, o którą można oprzeć głowę. Zwróć więc uwagę, czy jego sytuacji nie pogarsza Twoja pozycja.

 

7. Oszczędzaj miejsce w schowku nad siedzeniami

Warto zwrócić uwagę na przestrzeń, jaką zajmuje Twój bagaż podręczny. Być może jesteś w stanie położyć go w schowku pionowo, dzięki czemu zaoszczędzisz miejsce. Twój sąsiad będzie Ci wdzięczny.

 

Polecamy też: 10 najdroższych miast świata. Życie w tych metropoliach kosztuje miliony dolarów

 

8. Nie przesadź z alkoholem

Drink być może pomoże się rozluźnić w samolocie, jednak nie warto z alkoholem przesadzać, zwłaszcza jeśli masz skłonność do dzielenia się emocjami z innymi. Współpasażerom może przeszkadzać Twoje głośne zachowanie i ciągłe wędrówki do toalety.

 

9. Zanim położysz fotel…

… upewnij się, że pasażer za Tobą nie położył na rozkładanym stoliku delikatnych przedmiotów. Na pewno, jeśli go grzecznie zapytasz, nie będzie miał nic przeciwko temu, byś rozłożył siedzenie.

 

10. Bądź uprzejmy dla stewardess

To nie une ustalają zasady w samolocie: moment zapięcia pasów, złożenia stolików czy wyłączenia urządzeń elektronicznych. Niedostosowanie się do ich próśb tylko opóźni start samolotu.

 

Polecamy też: Masz już dosyć mrozu i śniegu? Zobacz ranking 9 najpiękniejszych plaż na świecie

 

Źródło: Business Insider

TAGI #podróże

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

AGNIESZKA CEGIELSKA: „»Stary świat nie wróci«, napisałam to dwa lata temu w mojej książce »Naturalnie«, mówi dziennikarka, specjalistka od zdrowego żywienia. PATRYCJA WOY-WOJCIECHOWSKA, fotografka, autorka książek dla dzieci, dziewczyna z wielkiego miasta, zaczęła drugie życie na Mazurach. Jak ono wygląda? PROFESOR KRZYSZTOF SIMON – słynie z ciętego języka i tego, że nie owija w bawełnę. Właśnie został odznaczony medalem 75-lecia misji Jana Karskiego za wkład w walkę z pandemią. A także: Dlaczego robimy z naszej planety wielkie wysypisko śmieci? Czy mogę wpłynąć na los Ziemi, będąc w domu? Czy luksusowe hotele mogą być eko?