Fot. Eastnews
VIVA! Tylko u nas

Ranking najsilniejszych paszportów na świecie. Najwygodniej mają Niemcy. Jak wypadają Polacy? [INTERAKTYWNA MAPA]

Marta Tomaszkiewicz 4 lutego 2017 11:15
Fot. Eastnews

Świat bez granic? Tę ideę najlepiej rozumieją Niemcy, których bez wiz wpuszcza 158 państw. Paszport naszych zachodnich sąsiadów uznawany jest za najsilniejszy dokument podróżniczy na świecie – pokazuje najnowszy Passport Index 2017. Na którym miejscu uplasowała się Polska? Będziecie zaskoczeni!

 

Siła polskiego paszportu

Nowa Zelandia, Japonia, Zjednoczone Emiraty Arabskie – by pojechać do tych państw choć na kilka miesięcy, nie musimy wypełniać stosu dokumentów i płacić urzędnikom za wizę. Granice aż 150 państw stoją przed Polakami otworem, co plasuje nasz paszport na 9. miejscu wśród najsilniejszych „przepustek” na świecie. Pozycję dzielimy z Maltańczykami – wykazali autorzy raportu, firma Arton Capital.

 

Poczekaj, aż wczyta się interaktywna mapa...

KLIKNIJ na państwo, aby zobaczyć, na którym miejscu znalazło się w rankingu:

 

 

Które państwa wciąż oczekują od nas urzędniczego zezwolenia? To choćby Stany Zjednoczone, które dają zielone światło na swobodną podróż obywatelom większości krajów UE. Wyjątkiem są jednak Polacy, Rumuni, Bułgarzy, Chorwaci i Cypryjczycy. Zniesienie wiz wciąż pozostaje jednak w sferze marzeń.

 

Polecamy też: Martyna Wojciechowska przeszła życiową rewolucję. Podróżniczka po 10 latach odchodzi z „National Geographic”

 

Polacy muszą mieć też pozwolenia na wjazd m.in. od Rosjan, Australijczyków i Chińczyków. Swoje nastawienia zmieniają natomiast państwa byłego bloku komunistycznego. Od lutego bez wizy będzie można przebywać na terenie Białorusi przez 5 dni (warunek: przejście graniczne na lotnisku w Mińsku). Otworzył się też Kazachstan, do którego Polacy mogą wjechać na 30 dni w celach turystycznych lub biznesowych. W maju Polskie Linie Lotnicze otwierają nawet bezpośredni przelot do Ałmatego.

 

Najsilniejsze paszporty na świecie

Niemcy okazały się bezkonkurencyjne. Obywateli tego kraju bez wizy przyjmuje 158 państw. Drugą pozycję ex aequo zajmują Szwecja i Singapur (157 państw). Na trzecim miejscu na podium jest już jednak dosyć tłoczno. Do 156 krajów swobodnie wjeżdżać mogą: Duńczycy, Finowie, Francuzi, Hiszpanie, Norwegowie, Brytyjczycy i Amerykanie.

 

Które państwo wyprzedziło jeszcze w zestawieniu Polskę? Jak pokazuje raport, silniejszym paszportem pochwalić może się 28 krajów, w tym większość krajów UE. Za obywateli świata uznaje się też: Japończyków, Kanadyjczyków czy południowych Koreańczyków.

 

Polecamy też: Wygląda jak zamek nad Loarą, a stoi pod Warszawą. Pałac w Guzowie odzyskuje przedwojenny blask

 

Narody niemile widziane

Listę najmocniejszych paszportów zamykają kraje, z których pochodzi największa liczba migrantów oraz które nie życzą sobie sąsiedzkiej ingerencji w politykę. Ot, choćby mieszkańcy Afganistanu, którzy bez wiz mogą wjeżdżać do zaledwie 23 państw. Za persona non grata w większości krajów uznaje się także m.in. Syryjczyków (swobodny wjazd do 29 państw), Pakistańczyków (26) czy Irakijczyków (28).

 

Co więcej, w przypadku wjazdu do USA obywatelom Pakistanu, Iraku, Syrii, a także Iranu, Somalii, Sudanu, Jemenu i Libii – już nawet wizy nie pomogą. Zgodnie z ostatnim dekretem Donalda Trumpa wjazd mieszkańców tych państw został zawieszony na min. 90 dni.

 

Z podróżą dookoła świata problem mieliby również Rosjanie. Bez wiz witani są w 103 państwach, co plasuje ich na 43. pozycji w zestawieniu. Do tej pory na pobłażliwość nie mogli liczyć też Ukraińcy, od których zezwolenia nie wymagało jedynie 87 państw (49 miejsce). W UE ruszyła już jednak procedura, liberalizująca reżim wizowy na Ukrainie. Granice z Zachodem zostaną otwarte na wiosnę.

 

Polecamy też: Te zdjęcia stały się hitem Internetu. Zobacz Wenecję skutą lodem!

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

AGNIESZKA CEGIELSKA: „»Stary świat nie wróci«, napisałam to dwa lata temu w mojej książce »Naturalnie«, mówi dziennikarka, specjalistka od zdrowego żywienia. PATRYCJA WOY-WOJCIECHOWSKA, fotografka, autorka książek dla dzieci, dziewczyna z wielkiego miasta, zaczęła drugie życie na Mazurach. Jak ono wygląda? PROFESOR KRZYSZTOF SIMON – słynie z ciętego języka i tego, że nie owija w bawełnę. Właśnie został odznaczony medalem 75-lecia misji Jana Karskiego za wkład w walkę z pandemią. A także: Dlaczego robimy z naszej planety wielkie wysypisko śmieci? Czy mogę wpłynąć na los Ziemi, będąc w domu? Czy luksusowe hotele mogą być eko?