zdrowe jedzenie
Fot. STOCK ADOBE
STYL ŻYCIA

Wiecie, że nie wszyscy wegetarianie nie jedzą mięsa! Poznaj 8 odmian diety wegetariańskiej!

Obchodzimy dziś Dzień Wegetarian

Gabriela Łaskowska 11 stycznia 2019 11:02
zdrowe jedzenie
Fot. STOCK ADOBE

Dieta wegetariańska wszystkim kojarzy się z wyłączeniem ze swojego menu mięsa. A obecnie istnieje kilka różnych jej odmian i nie każda zakłada rezygnację

Ludzie przechodzą na wegetarianizm z różnych powodów. Czasami wynika to z potrzeb moralnych. Innym razem z powodów zdrowotnych, a niekiedy po prostu z niechęci do mięsa. W zależności od tych powodów, wyróżniamy kilka rodzajów wegetarianizmu. 

Obchodzimy dziś Dzień Wegetarian. Zastanawialiście się czym właściwie różni się semiwegetarianizm od laktowegetarianizmu? A może zastanawiacie się dlaczego niektórzy wegetarianie spożywają ryby? 

Pseudowegetarianizm

Semiwegetarianizm - nie jest to prawdziwy wegetarianizm. Dieta semiwegetariańska zakłada rezygnację jedynie z czerwonego mięsa. Dozwolone jest natomiast spożywanie mięsa drobiowego oraz ryb. 

Fleksitarianizm - ta odmiana jest związana ze zdrowym trybem życia, a nie z moralnością. Dieta zezwala na okazjonalne spożywanie mięsa, nawet do kilku posiłków tygodniowo. 

Pollowegetarianizm - to rodzaj diety, dozwalający na jedzenie wyłącznie mięsa drobiowego. Konieczne jest zrezygnowanie z czerwonego mięsa. 

Pescowegetarianizm - w tej odmianie dopuszczone jest spożywanie ryb. Często nazywana jest ichtiwegetarianizmem. 

Odmiany wegetarianizmu

Owowegetarianizm - osoby, będące na tej diecie, nie spożywają mięsa, ani przetworów mlecznych. Nie rezygnuje się jednak z jaj. 

Frutarianizm - to jedna z najbardziej restrykcyjnych rodzajów diety wegetariańskiej. Lista dozwolonych produktów jest bardzo ograniczona. Osoby, będące na niej, jedzą jedynie warzywa i owoce, których zerwanie nie powoduje zniszczenia rośliny.

Laktowegetarianizm - to odmiana wegetarianizmu, która zakłada wyłączenie z diety mięso oraz jajka. Dozwolone jest za to jedzenie mleka i jego przetworów. 

Laktoowowegetarianizm - stosując tę dietę, nie trzeba rezygnować ze spożywania nabiału i jaj. Osoby, będące na niej, wyłączają ze swojego menu ryby.

TAGI #dieta #kuchnia

Wideo

Dziś wypada 3. rocznica ich ślubu. Oto historia miłości Agnieszki i Piotra Woźniak-Staraków

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Wydanie de Luxe VIVA!, a w nim: ANJA RUBIK o tym, jak się czuje w roli singielki i o planach na przyszłość. Intymna sesja KINGI KORTY z synkiem GREYSONEM i inspirująca rozmowa na temat późnego macierzyństwa. Skandalista i geniusz – ELTON JOHN. RODZINA KOKCZYŃSKICH, właścicieli Park Cafe w Konstancinie, o tym, jak stworzyć „fajne miejsce”.