nowe hygge, kalsarikannit
Fot. STOCK ADOBE
STYL ŻYCIA

Zapomnij o hygge! Teraz hitem jest inna filozofia szczęścia… w wersji dla dorosłych!

Jest idealna dla fanów wina

Gabriela Łaskowska 20 października 2018 18:33
nowe hygge, kalsarikannit
Fot. STOCK ADOBE

Jeszcze do niedawna przepisu na szczęście szukaliśmy w Danii. Świat opanowała wszystkim dobrze znana filozofia hygge, pochodząca właśnie stamtąd. Polega na czerpaniu szczęścia z małych rzeczy i zatracaniu się w chwili. Sprowadza się do wszystkiego, co wprowadza spokojną i przytulną atmosferę, a jej miłośnicy wieczory spędzają pod kocem z kubkiem herbaty i ulubioną książką. Teraz hygge ma silną konkurencję…

Nowe hygge

Pewna stara i oczywista zasada słowotwórcza mówi, że jeśli jakieś zjawisko jest bardzo popularne w danym miejscu, to czujemy ogromną potrzebę nadania jej oddzielnej nazwy. Logiczne. Co więc mamy myśleć o mieszkańcach Finlandii, którzy posiadają jeden wyraz na sytuację, w której siedzimy sami w domu, bez zamiaru wychodzenia na miasto, pijąc wino, po uprzednim zdjęciu… spodni? 

Fińska filozofia szczęścia

Finowie mówią na to kalsarikännit, a fakt, że mają jedno określenie na tak rozbudowaną czynność, oznacza tylko tyle, że naprawdę chętnie i często muszą się jej oddawać. Kalsarikännit, to filozofia szczęścia w wersji dla dorosłych. Nazwa pochodzi oczywiście z języka fińskiego i nawet w słowniku znajdziemy definicję tego pojęcia „uczucie, kiedy zostajesz sam w domu i pijesz w samej bieliźnie, bez zamiaru wychodzenia na zewnątrz”. Określenie odnosi się do sytuacji, w której przyjemność czerpiemy ze swobodnego i komfortowego siedzenia we własnych mieszkaniu, z dala od zgiełku miasta. Finowie wierzą, że kieliszek dobrego wina i brak jakiegokolwiek skrępowania, to idealny przepis na wieczór.

Chyba wszyscy się zgodzą, że kalsarikännit będzie idealny na jesienno-zimowe wieczory, kiedy nikt nie ma ochoty na wychodzenie z domu. Dzięki niej już nigdy nie będziesz musiał tłumaczyć się znajomym, że po prostu nie chce Ci się wychodzić na miasto w piątkowy wieczór. Wystarczy wtedy dumnie powiedzieć, że celebrujesz kalsarikännit. Dzięki temu Twoje plany na samotny wieczór zabrzmią o wiele ciekawiej!  

nowe hygge, kalsarikannit
Fot. INSTAGRAM.COM/thisisfinlandofficial

Wideo

Byli małżeństwem przez 3 lata. Oto historia miłości Agnieszki i Piotra Woźniak-Staraków

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Tylko w VIVIE! inspirująca rozmowa z KATARZYNĄ SKRZYNECKĄ o tym, dlaczego postanowiła wrócić do figury 30-latki. „Prezes” ROBERT GÓRSKI i MONIKA SOBIEŃ-GÓRSKA o tym, czy ich życie przypomina… kabaret. ZBIGNIEW ZAMACHOWSKI o tym, co robi, kiedy cały dom zaśnie.