STYL ŻYCIA

Atrakcje wodne, górka saneczkowa, piece do pizzy... zobacz jak zmieni się Pole Mokotowskie!

Projekt wygląda naprawdę imponująco

Gabriela Łaskowska 29 sierpnia 2018 18:30

Pole Mokotowskie, oprócz tego, że jest parkiem, jest również miejscem użytku społecznego i kulturowego. To, jak wygląda, zmienia się i rozwija, zależy wyłącznie od mieszkańców i sposobu, w jaki spędzają w nim czas. Z tego powodu, razem z rozwojem Warszawy, następuje rozwój parku.

Odpowiadając na społeczne zapotrzebowania, podjęto decyzję o „upgrade’owaniu” Pola Mokotowskiego. Odbył się konkurs na najlepszy projekt i znany jest już zwycięzca! Została nim warszawska pracownia WXCA, w której projekcie doceniono głównie świetnie rozegraną relację między działalnością ludzką, a przyrodą. Projekt zakłada działalność ekologiczną, korzystanie z materiałów z recyklingu i wykorzystywanie kompostu.

Zespół, w składzie: Paweł Grodzicki, Szczepan Wroński, Łukasz Szczepanowicz, Krzysztof Moskała, Paweł Wolanin, Magdalena Julianna Nowak, Maja Skibińska, Aleksandra Wiktorko, Anna Wilczyńska, Krzysztof Herman, Grzegorz Gądek, Marcin Gąsiorowski, przy projektowaniu, musiał wziąć pod uwagę wiele czynników. Przede wszystkim to, że park „żyje” razem z mieszkańcami. Stale ewoluuje, musi też odpowiadać na różne aktywności społeczne. Otwarty jest we wszystkich porach dnia i roku. Największym wyzwaniem, było pogodzenia dwóch światów: ludzkiego z Naturą. Jak stworzyć miejsce przyjazne i ludziom, i przyrodzie?

Jak problem rozwiązali projektanci?

Skupili się równolegle na obu sferach. Tak, by nikomu nie zaszkodzić. Plan rozwoju przyrody, zakłada rozbudowę łąk, leśnych ogródków i klombów. Powiększona zostanie również strefa wodna. Powstanie główny zbiornik wodny, kanały, ogrody deszczowe i podmokłe łąki. Oczyszczanie wody w nich będzie zachodziło naturalnie, poprzez odpowiedni dobór roślin.

Z kolei dla ludzi, oprócz powstania miejsc gastronomicznych i warsztatowo-edukacyjnych, powstanie Pawilon Wody! I to na wyspie głównego stawu. Jego dach został tak zaprojektowany, by zbierać wodę deszczową. Dzięki temu dostępne w nim będą różne atrakcje wodne.

Z innych Pawilonów Żywiołów przewiduje się również stworzenie Pawilonu Powietrza, tuż przy wejściu od strony Ronda Jazdy Polskiej, przy którym znajdować się będą balony pokazujące stan czystości powietrza.

Dużą zmianą będzie przerobienie głównego deptaka na bardziej uporządkowany. Z zupełnie nowych elementów, powstanie Aleja Okrężna, którą dojść będzie można do wszystkich głównych atrakcji. Ogromnym plusem jest uwzględnienie w projekcie tras dla rolkarzy oraz biegaczy (zimą, będą one służyły biegom narciarskim!).

Na terenie parku przewidziano także aktywności zimowe. Dostępna będzie m.in. górka saneczkowa. Mieszkańcy będą mogli także organizować ślizgawki na naturalnie zamarzniętych zbiornikach wodnych.

Obszar przy Bibliotece Narodowej pozostanie bez większych zmian. Mowa jest jedynie o otoczeniu go ozdobnymi drzewami. W największym wnętrzu, tzw. Wielkim Salonie, dostępne będą różne atrakcje, a także odbywać się tu będą okazjonalne wydarzenia. Będziemy mogli również podziwiać „wyświetlacz z trawy” - ten land-art zmieniany będzie co rok. Zaplanowano również otwarcie czytelni, tych wewnątrz i tych plenerowych, z tarasem na dachu Biblioteki Narodowej.

W okolicach terenu ogródków działkowych, pojawi się plenerowa restauracja oraz domki fińskie, przeznaczone do użytku publicznego. Między kampusem Politechniki, a ul. Batorego powstaną różne atrakcje sportowe, sztuczna plaża miejsca, a także grill i piece do pizzy! W okolicy Pomnika Lotnika stanie plac zabaw, plenerowe siłownie oraz ekspozycja lotnicza.

Znajdzie się też coś dla naszych czworonogich przyjaciół! Posiadacze psów będą mogli skorzystać z placów treningowych i wybiegów.

A co z miejskim hałasem?

Projektanci pomyśleli o wszystkim! Obrzeża parku będą adekwatne do tego, co znajduje się w okolicy. Mówiąc dokładniej - jeśli w sąsiedztwie jest duża, ruchliwa ulica, strona ta zostanie wyciszona poprzez umieszczenie tam większej ilości zieleni, która rozpraszać będzie fale akustyczne.

Plan wydaje się być naprawdę imponujący! Teraz pozostało nam jedynie czekanie, na jego realizację.  

Wideo

Zobaczcie 12 najgorętszych trendów na wiosnę 2020!

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

BEATA TADLA: „Obiecaliśmy sobie z Rafałem, że nie będziemy opowiadać o naszym związku w mediach. Rafał nie jest osobą publiczną”. Dlaczego SZYMON MAJEWSKI mówi o sobie: „dożywotni maminsynek”? Aneta Hickinbotham produkowała głośną „Ostatnią rodzinę”, nominowane do Oscara „Boże Ciało” i pracowała przy filmie „Troja”. Dlaczego została producentką, a nie… lekarzem? A także oscarowe zaskoczenia i karnawałowe szaleństwo w Rio.