Jesienią 2022 zaproś do kuchni… kasztany!
Sprawdź najlepsze przepisy z tym niecodziennym przysmakiem!
- Redakcja VIVA!
Powoli zbliża się jesień, a z nią kolorowe liście, żołędzie i… kasztany! Każdy z nas, jako dziecko, na pewno kolekcjonował je i tworzył z nich różne postacie do zabawy. Mimo że, jako dorośli, nie budujemy już raczej lalek z nich, nie oznacza to, że o nich zapomnieliśmy. O kasztanach wciąż się mówi, ale w kontekście kuchni. Bo kasztany nie tylko pięknie wyglądają, ale również wspaniale smakują!
CZYTAJ TEŻ: Kuchnia 2022! To już ostatnie chwile na grillowanie!
Czy można jeść surowe kasztany?
Surowe kasztany (mówimy o ich jadalnej odmianie) w smaku przypominają migdał, natomiast po uprażeniu można je porównać do batatów. Oprócz swojego ciekawego smaku, posiadają też właściwości lecznice. Zawierają potas, który obniża ciśnienie oraz witaminy z grupy B, wzmacniające odporność. Co ciekawe, dawniej kasztany jadalne stosowano również przy okazji bólu głowy czy problemów z pamięcią. Jednocześnie, uważano je za afrodyzjak, który naprawdę potrafi rozbudzić zmysły.
Kasztany jadalne
Ich zastosowanie w kuchni jest bardzo szerokie. Mogą być samodzielną przekąską, na słono lub słodko - polecamy te polane miodem! Dosyć popularnym daniem jest puree i zupa z kasztanów. Używa się ich również jako dodatku do gotowych dań, np. sałatek.
ZOBACZ TEŻ: Poznaj nasze sprawdzone i zdrowe przepisy na lunch boxy!
Zobacz także
Kasztany w kuchni polskiej
W kuchni polskiej jest to nadal mało popularny przysmak. A szkoda, bo jak widać jest bardzo pożywnym i uniwersalnym kuchennym produktem. Nadchodząca jesień, to więc idealny czas na bliższe zapoznanie się z tym smakołykiem. Jeśli nie macie tylko pomysłu jak najlepiej go przyrządzić, przychodzimy z pomocą! Przedstawiamy kilka sprawdzonych przepisów!
Kasztany pieczone
Składniki: kasztany jadalne
Przygotowanie:
Kasztany umyć, osuszyć i naciąć wypukłą stronę na krzyż. Przełożyć do garnka, zalać wodą i pozostawić na co najmniej 30 minut w wodzie. Kasztany powinny pozostać na dnie garnka. (Pływające na powierzchni kasztany najprawdopodobniej są uszkodzone lub robaczywe). Następnie osuszyć, przełożyć na blachę wypukłą stroną do góry. Piekarnik rozgrzać do temperatury 200°C. Na dnie piekarnika postawić naczynie żaroodporne z gorącą wodą. Kasztany piec ok. 25 minut, aż łupinka przy nacięciach otworzy się, wygnie się na zewnątrz. Obierać od razu gorące. Należy ściągnąć łupinkę łącznie ze znajdującą się pod nią skórką. Do jedzenia nadają się tylko żółte kasztany. Ciemne są zepsute i należy je wyrzucić. Podawać od razu na ciepło.
Zupa z kasztanów
Składniki:
- 25 dag kasztanów
- 1 l bulionu (mięsno-warzywny) lub rosołu
- kawałek selera naciowego
- 2 łyżki śmietany do zup
- łyżka masła
- sól, pieprz
- grzanki
Przygotowanie:
Kasztany, bez znaczenia czy gotowane, czy prażone, ale na pewno obrane z łupinek i skórek wrzucamy do garnka i zalewamy bulionem. Kiedy woda zacznie się gotować, to dorzucamy do niej pokrojonego selera i całość dusimy 45 minut. Pod koniec gotowania doprawiamy do smaku solą i pieprzem, a po ugotowaniu masłem i śmietaną. Na koniec miksujemy całość na jednolitą masę i ozdabiamy pokrojonymi grzankami.
Purée kasztanowe
Składniki:
- 30 kasztanów
- 1 łyżka cukru
- 120 ml wody (pół szklanki)
- odrobina masła
Przygotowanie:
Kasztany pieczemy, obieramy ze skórki i drobno siekamy. Następnie z wody i cukru robimy syrop, dodajemy kasztany i trzymamy na małym ogniu przez około 15 minut, mieszając, aby się nie przypaliło. Następnie miksujemy blenderem na jednolitą masę. Tak przygotowane purée możemy dodawać do ciast lub zrobić z niego krem dodając śmietanki lub jogurtu.
Risotto z kasztanami
Składniki:
- 32 obrane kasztany jadalne
- 2×50 g masła
- 1 łodyga selera naciowego
- 1 drobno posiekana duża cebula
- 300 g ryżu
- 1 kieliszek białego wytrawnego wina
- około 1 l warzywnego bulionu
- 1 pikantna papryczka
- 50 g pecorino romano
- zielona pietruszka
Przygotowanie:
Kasztany nacinamy w spory X na zaokrąglonej części i gotujemy 10 minut. Sztuka po sztuce wyciągamy z wrzątku i jeszcze gorące obieramy. Na maśle dusimy drobno pokrojony seler naciowy z cebulą. Gdy się zeszklą, wsypujemy ryż i chwilę smażymy. Mieszamy i wlewamy na patelnię białe wino. Dokładamy kasztany i dolewając partiami bulion, gotujemy aż do miękkości ryżu. Papryczkę sprawdzamy pod kątem ostrości – moja była jakaś dziwna, taka w pół drogi, dlatego dałem całą, ze wszystkimi pestkami. Jeśli jest bardzo pikantna, proponuję dać pół. Powinna podkręcić słodki smak kasztanów. Dokładamy na patelnię drugą część masła i starty ser. Mieszamy, wyłączamy gaz, odstawiamy na 2 minuty i gotowe! Podajemy posypane zieloną pietruszką.
Smacznego!