kiedy dzieci wroca do szkoly 2021
Fot. Adobe Stock
O tym się mówi

Kiedy dzieci wrócą do szkół w 2021 i czy będą mogły swobodnie wychodzić z domu podczas ferii?

Minister Zdrowia o decyzji rządu!

Redakcja VIVA! 4 stycznia 2021 13:27
kiedy dzieci wroca do szkoly 2021
Fot. Adobe Stock

W poniedziałek 4 stycznia 2020, w całej Polsce rozpoczęły się ferie zimowe. Niestety w dalszym ciągu nie ma precyzyjnej informacji dla rodziców, czy po feriach które kończą się 17 stycznia, dzieci wrócą do szkoły. Nie ukrywajmy, że ferie w tym roku są wysoce niekomfortowym czasem dla dzieci, które niestety nie mogą liczyć ani na wyjazd wypoczynkowy, ani na odpoczynek w mieście. W dalszym ciągu mogą jedynie opuszczać dom po godzinie 16:00, w towarzystwie osób dorosłych. O tej możliwości powrotu dzieci do szkół, oraz o szczepionkach przeciwko COVID-19 wypowiedział się niedawno minister zdrowia Adam Niedzielski. W rozmowie z RMF FM minister zdrowia starał się wypowiadać bardzo dyplomatycznie, nie udzielając konkretnej informacji, ale zakładając różne możliwe opcje. Wstępnie dzieci z klas 1-3 szkoły podstawowej miałyby wrócić do nich po feriach w poniedziałek 18 stycznia.

Myślę, że ta decyzja (ws. powrotu dzieci do szkół) zostanie podjęta najwcześniej za tydzień. Musimy popatrzeć, jaki jest efekt świąt i efekt sylwestra pod kątem zakażeń. Jeżeli liczba zakażeń utrzyma się na poziomie 10 tysięcy, to pewnie dzieci z klas 1-3 wrócą do szkoły - mówił Adam Niedzielski. Minister dodał, że zapewne "nie jest to dobra informacja, ponieważ wszyscy chcieliby poznać decyzję z wyprzedzeniem - powiedział Adam Niedzielski

Jednocześnie szef resortu zdrowia przekazał najnowsze dane dotyczące szczepień. Czy dzieci wrócą do szkół jeszcze w styczniu? Czy to raczej mało prawdopodobna wersja zdarzeń?

Udało nam się przekroczyć liczbę 50 tys. zaszczepionych (pierwszą dawką - red.). Przez trzy dni wykonywaliśmy powyżej 10 tys. szczepień, jednego dnia udało się nawet przekroczyć 20 tys. Ten potencjał nie jest wykorzystywany - dodał Niedzielski.

Jakie są możliwości powrotu dzieci do szkół?

Minister edukacji Przemysław Czarnek zapowiadał wcześniej, że branych jest pod uwagę kilka wariantów, w tym kontynuowanie nauki zdalnej przez wszystkich uczniów oraz powrotu do nauki stacjonarnej części uczniów. Minister mówił aż o pięciu możliwych: jeden z wariantów powrotu do szkół zakłada powrót tylko uczniów klas I-III szkół podstawowych, inny zaś powrót także uczniów klas VIII i uczniów klas maturalnych. Według informacji reportera RMF FM Krzysztofa Berendy, rząd Mateusza Morawieckiego chce, by najmłodsi uczniowie z klas I-III podstawówek wrócili od 18 stycznia do nauki stacjonarnej w szkołach, a uzasadnieniem jest tutaj zdrowie psychiczne dzieci.

Czy dzieci będą mogły w ferie wychodzić z domu?

Po fali kontrowersyjnych opinii społecznych, dotyczących wychodzenia dzieci z domu jedynie po godzinie 16:00 podczas ferii, rząd postanowił złagodzić obostrzenia. Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej, minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawił decyzję rządu, gwarantującą dzieciom swobodne spędzanie czasu na świeżym powietrzu już od 5 stycznia. Szczegóły mają zostać przedstawione w rozporządzeniu.

Mamy okres ferii, tych ferii, które niestety nie są takimi prawdziwymi feriami, jakie pamiętamy, jakie mogliśmy spędzać w górach, w śniegu, zjeżdżając na nartach. Chcielibyśmy jednak dać możliwość korzystania ze świeżego powietrza i tego, żeby dzieci w tych godzinach 8-16 mogły po prostu przebywać samodzielnie poza miejscem zamieszkania - podkreślił Niedzielski.

dziecko szkoła 2020
Fot. Adobe Stock
 

Wideo

Paweł Królikowski zostawił najpiękniejszy możliwy testament. Żona opowiedziała o szczegółach

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA I LEFTERIS KAVOUKIS o balansie, jaki dała im pandemia, domu w Warszawie i… raju w Atenach. Co takiego wydarzyło się, że RAFAŁ KRÓLIKOWSKI powiedział sobie: „Hola, hola, panie Królikowski, czasami trzeba przystopować…”? AIDA KOSOJAN-PRZYBYSZ z córkami ALICJĄ i MARGO – Jak być matką, kiedy widzi się przyszłość? W cyklu Kobiece historie: Fonda, Birkin, Joplin, Mitchell – buntowniczki i hippiski, które zmieniły świat. Miasto miłości: Nowy Jork nie pozwoli zasnąć zakochanym.