jesien-sposoby-na-depresje-11
Fot. AdobeStock.com
styl życia

Jak zmienić swoją rutynę jesienią i poprawić jakość życia? Oto 5 sposobów!

Nie pozwól, żeby jesienna aura i pandemia koronawirusa wpłynęły na Twój nastrój…

Redakcja VIVA! 24 października 2020 16:30
jesien-sposoby-na-depresje-11
Fot. AdobeStock.com

To jeden z najtrudniejszych momentów 2020 roku. Nie dość, że pandemia koronawirusa rozprzestrzenia się z dużo większą siłą niż wiosną, to jeszcze jesienna pogoda za oknem nie sprzyja poprawie humoru. Deszczowe dni nie zachęcają do spacerów, a szybciej nadchodzący mrok sprawia, że jesteśmy senni. Obostrzenia i restrykcje związane z walką z koronawirusem sprawiają także, że zmienia się tryb naszego funkcjonowania. Rozregulowany dzień, spędzanie mnóstwa czasu w domu, odseparowanie od przyjaciół i znajomych sprzyja gorszemu samopoczuciu. Jak z tym walczyć? Zmień swoją rutynę!

1. Zadbaj o regularny i dobry sen

Zmrok zapada wcześniej, więc już wczesnym popołudniem robisz się senna? Nie pozwalaj sobie na drzemki, bo będzie Ci ciężko zasnąć nocą. Postaraj się budzić się i chodzić spać o określonej godzinie - wyreguluj w ten sposób swój zegar biologiczny. Nie przejadaj się przed snem, pamiętaj też, żeby przewietrzyć sypialnię.

2. Przekonaj się do medytacji

Odczuwasz stres i nie potrafisz powrócić do równowagi? Wystarczy 15 minut medytacji dziennie, żeby zacząć odnajdywać spokój. Nie wiesz jak zacząć? Skorzystaj z aplikacji takich jak np. Headspace, które przeprowadzą Cię przez medytację. Zobaczysz, to bardzo proste.

3. Przyjrzyj się swojej diecie!

Więcej teraz gotujemy w domu, ale nie znaczy to wcale, że wszyscy jemy zdrowiej. I Tobie zdarzają się nieregularne posiłki albo podjadanie byle czego czy jedzenie słodyczy w dużych ilościach? A może wręcz przeciwnie jesienią postanowiłeś się odchudzać? To nie jest dobra pora na odchudzanie. Teraz należy uzupełniać niedobory witamin, białka i minerałów oraz jeść produkty stymulujące syntezę serotoniny zwanej hormonem szczęścia, która wpływa na poprawę samopoczucia - czyli produkty bogate w witaminy z grupy B (np. pieczywo razowe, brązowy ryż, kasza, brokuły) a także te zawierające tryptofan (głównie ryby, sery, chude mięsa, a także pestki dyni i słonecznika czy banany). Jesienią należy również uzupełniać witaminę D - brak słońca to teraz duży problem.

4. Aktywność fizyczna to podstawa!

Wybierz się na długi spacer do lasu (tam możesz spacerować bez maseczki - dzięki temu poodychasz świeżym powietrzem!), a na co dzień zorganizuj sobie mały punkt fitness w domu. Nie wiesz, od czego zacząć? W sieci dostępnych jest mnóstwo przykładowych treningów, a wielu trenerów organizuje zajęcia online. 

5. Postaw na śmiech!

Zorganizuj ze znajomymi spotkanie online, a zamiast oglądać kolejny melodramat, włącz komedię. Ważne, żeby zapewnić sobie dawkę endorfin. Podobno samo myślenie o śmiechu poprawia samopoczucie!

jesien-sposoby-na-depresje-5
Fot. AdobeStock.com

jesien-sposoby-na-depresje-2
Fot. AdobeStock.com

Wideo

Paweł Królikowski zostawił najpiękniejszy możliwy testament. Żona opowiedziała o szczegółach

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA I LEFTERIS KAVOUKIS o balansie, jaki dała im pandemia, domu w Warszawie i… raju w Atenach. Co takiego wydarzyło się, że RAFAŁ KRÓLIKOWSKI powiedział sobie: „Hola, hola, panie Królikowski, czasami trzeba przystopować…”? AIDA KOSOJAN-PRZYBYSZ z córkami ALICJĄ i MARGO – Jak być matką, kiedy widzi się przyszłość? W cyklu Kobiece historie: Fonda, Birkin, Joplin, Mitchell – buntowniczki i hippiski, które zmieniły świat. Miasto miłości: Nowy Jork nie pozwoli zasnąć zakochanym.