Jerzy Jarniewicz
Fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
O tym się mówi!

Jerzy Jarniewicz laureatem Nagrody Literackiej Nike 2022

Statuetki literackie zostały rozdane

Aleksandra Frankowska 4 października 2022 13:27
Jerzy Jarniewicz
Fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

W minioną niedzielę w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego wręczono Literackie Nagrody Nike. To już 26. gala wydarzenia, podczas której wręczono zarówno główną nagrodę, jak i Nagrodę Czytelników. Kto otrzymał statuetki? Jakie utwory zdobyły największe uznanie wśród jury oraz publiczności?

ZOBACZ TEŻ: Znamy finalistów Nagrody Literackiej Nike 2022

Wręczono Literacką Nagrodę Nike 2022

Laureatem Literackiej Nagrody Nike 2022 został Jerzy Jarniewicz. Jego tom poezji Mondo cane został doceniony przez jury i to właśnie on otrzymał najważniejszą nagrodę w dziedzinie literatury w Polsce. Jak sam autor przyznał, był niezwykle zaskoczony i nie spodziewał się wygranej. Tomik poezji rywalizował o zwycięstwo z trzema powieściami, biografią, esejem i reportażem historycznym. Tytuł tomu poezji Mondo cane to bezpośredni odnośnik do dokumentalnego filmu z 1962 roku o nazwie Pieski świat. W swoich wierszach Jarniewicz odwołuje się do wspomnień z przeszłości, również z czasów dzieciństwa.

CZYTAJ TEŻ: Zbigniew Rokita: „Lubię czasem schować się w moją śląskość, powiedzieć: wy, Polacy, jesteście tacy, owacy”

Jerzy Jarniewicz
Fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Nagroda Czytelników przyznana dla kontrowersyjnej powieści

Poza główną nagrodą, przyznano również Nagrodę Czytelników. W tym roku otrzymała ją książka Joanny Ostrowskiej pt. Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej. To bardzo ważny temat, zwłaszcza z uwagi na aktualną sytuację społeczną na świecie, pokazujący, że osoby o odmiennej orientacji seksualnej funkcjonowały również w przeszłości. 

TAGI #Nike

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Bogna Sworowska o pracy w modelingu kiedyś i dziś…

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER w poruszającej rozmowie wyznaje: „Szukam swojego szczęścia w miłości, w życiu, na świecie…”. GOŁDA TENCER: „Ludzie młodzi nie znają historii. Patrzą do przodu (…). A ja robię wszystko, by ocalić pamięć”, mówi. JAN HOLOUBEK i KASPER BAJON: reżyser i scenarzysta. Czego nie nakręcą, staje się hitem. A jak wyglądają ich relacje poza planem filmowym? MONIKA MILLER od lat zmaga się z depresją i chorobą dwubiegunową, ale teraz za sprawą miłości pierwszy raz w życiu jest szczęśliwa.