Nike
Fot. Piotr Molecki/East News
O tym się mówi!

Znamy finalistów Nagrody Literackiej Nike 2022

Kto w październiku odbierze statuetkę?

Aleksandra Frankowska 6 września 2022 11:27
Nike
Fot. Piotr Molecki/East News

5 września oficjalnie ogłoszono finalistów Nagrody Literackiej Nike 2022. Do plebiscytu nominowanych było aż 20 książek, z czego finalnie wybrano 7. Wśród nich znalazły się zarówno biografie, eseje, reportaże oraz poezja. Głównego zwycięzcę poznamy w październiku. Kto znalazł się wśród laureatów?

ZOBACZ TEŻ: Zbigniew Rokita: „Lubię czasem schować się w moją śląskość, powiedzieć: wy, Polacy, jesteście tacy, owacy”

Wybrano finalistów Literackiej Nagrody Nike 2022

Każdego roku w Polsce przyznawana jest nagroda za najlepszą książkę wydaną w roku ubiegłym. Tym razem wśród docenionych przez jury znalazły się takie pozycje, jak:

  • „Rozpływaj się” Anny Cieplak,
  • „Pulverkopf” Edwarda Pasewicza
  • „Golem” Macieja Płazy
  • „Mondo cane” Jerzego Jarniewicza
  • „Wygnaniec. 21 scen z życia Zygmunta Baumana” Artura Domosławskiego,
  • „Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej” Joanny Ostrowskiej
  • „Chamstwo” Kacpra Pobłockiego

Szeroki zakres tematyczny wybranych pozycji sprawia, że każdy czytelnik znajdzie dla siebie coś interesującego. W październiku poznamy zwycięzcę, który otrzyma upragnioną statuetkę.

Nagroda Nike Czytelników

To wyjątkowe wyróżnienie, które pisarze mogą otrzymać w wyniku głosów oddawanych na nich przez czytelników. W 2021 roku, zarówno Nike, jak i Nike Czytelników bezapelacyjnie otrzymał Zbigniew Rokita za „Kaiś. Opowieść o Górnym Śląsku”. Kto wie, może w tym roku zwycięzców będzie dwóch. O tym dowiemy się już w 2 października.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wręczono nagrodę Nike 2020! Laureatem Radek Rak!

W skład tegorocznego jury wejdą prof. Przemysław Czapliński, : Marek Beylin, Inga Iwasiów, Iwona Kurz, Tadeusz Nyczek, Magdalena Piekara, Szymon Rudnicki, Maria Topczewska oraz Maria Zmarz-Koczanowicz. 

TAGI #Nike

Wideo

Piotr Trojan marzył o aktorstwie od dziecka. Lekarz powiedział mu, że nie ma na to żadnych szans...

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAGDALENA BOCZARSKA: intrygująca i niezależna. Emocjonalna i zarazem twarda. Nam opowiada o rodzinie i swojej pasji podróżowania. MACIEJ MUSIAŁOWSKI: aktor i muzyk. Gdy przekroczył próg XVIII-wiecznego pałacu, zmieniło się jego życie… EWA EWART kręciła filmy dokumentalne o wojnach i katastrofach. Tym razem nakręciła poetycką opowieść o raku. ELŻBIETA ROMANOWSKA: od kiedy została prowadzącą program „Nasz nowy dom”, musi się mierzyć z niewyobrażalnym hejtem. PIOTR TROJAN o tym, jak introwertyk odnalazł się w trudnym świecie artystycznym. PODRÓŻE Z ITAKĄ I VIVĄ!: ponad 100 destynacji na całym świecie, ekskluzywne hotele, rajskie plaże. Z rodziną lub we dwoje. Co wybierzesz?