dziecko szkoła 2020
Fot. Adobe Stock
O tym się mówi

Jak będzie wyglądać nauka w szkole od września 2020? Przedstawiono trzy warianty!

W każdym mogą pojawić się elementy nauki zdalnej

Redakcja VIVA! 6 lipca 2020 14:31
dziecko szkoła 2020
Fot. Adobe Stock

Choć wakacje dopiero się rozpoczęły, zarówno w środowiskach akademickich, jak i w polskich domach, wciąż padają pytania, jak będzie wyglądał powrót do szkół od września? Czy dzieci wrócą do nauki stacjonarnej? Jak zorganizowane zostaną zajęcia na studiach? Czy można mówić o powrocie do tradycyjnych metod nauczania? 

Eksperci są zgodni – elementy zdalnej edukacji staną się codziennością

Nowa rzeczywistość, w której znalazła się społeczność całego świata, wprowadziła już pewne standardy, do których należy się przyzwyczaić. Nie inaczej będzie z edukacją w Polsce. Na temat zmian i nowych zasad, które już od września mają zostać wdrożone w życie, głośno mówi Prezes Centrum Edukacji Obywatelskiej Jędrzej Witkowski, wskazując na trzy warianty, które zostały przygotowane przez ekspertów. O jakich wariantach mowa?

  • Pierwszy z nich to możliwość całkowitego powrotu do nauki stacjonarnej
  • Drugi - pozostanie przy trybie zdalnym
  • Trzeci - wersja hybrydowa, czyli część nauki w domu, a część w szkole

Mateusz Morawiecki zakłada optymistyczny scenariusz powrotu do szkół

Zarówno Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski, jak i premier Mateusz Morawiecki mówią, że uczniowie wrócą do szkół we wrześniu. Optymistyczny scenariusz zakłada kontynuowanie tradycyjnych metod nauczania z zachowaniem określonych zasad bezpieczeństwa sanitarnego. W razie konieczności, władze nie wykluczają jednak wdrożenia elementów nauki zdalnej, które zostały wypracowane w ciągu kilku ostatnich miesięcy. 

Nauczyciele doceniają elementy nauki zdalnej w 2020

Wśród kadry nauczycielskiej słychać głosy aprobaty dotyczące zachowania pewnych elementów zdalnych, jak chociażby spotkania kadry nauczycielskiej. Wynika to także ze zmian organizacji pracy nauczycieli, którzy z uwagi na likwidację gimnazjów, często pracują w kilku szkołach. Zamiast biec na zebranie z jednego miejsca do drugiego, mogliby spokojnie spotkać się w sieci o określonej godzinie. 

Nowy wymiar zajęć stacjonarnych - jak będą wyglądały?

Wypracowane schematy współpracy zdalnej, można z powodzeniem wykorzystać podczas zajęć stacjonarnych. Internet to idealne miejsce do prowadzenia zdalnie żywych dyskusji za pośrednictwem komunikatorów i w zasadzie w każdej chwili możliwość odniesienia się do zdania innej osoby, bez względu na czas w którym dana myśl została przedstawiona. Dotyczy to chociażby nieobecności dzieci podczas zajęć, spowodowanej np. chorobą. Wówczas za pośrednictwem sprawdzonej platformy, dużo łatwiej byłoby im korzystać z notatek oraz materiałów z zajęć, które opuściły. To także doskonałe miejsce do wykonywania zadań w grupach, które od teraz nie wymagałyby osobistych spotkań, a więc zmniejszyłyby ryzyko ewentualnego przenoszenia się choroby. 

Odwrócona lekcja, czyli inny sposób nauki

Nowy system pracy sprawił, że również nauczyciele wypracowali zupełnie inne sposoby współpracy z uczniami. Głośno dyskutuje się również o prawdopodobnej konieczności przeorganizowania podstawy programowej, jednak jest to jeszcze temat nieco odległy. Danuta Sterna z Centrum Edukacji Obywatelskiej mówi o tak zwanej odwróconej lekcji, która w nowej rzeczywistości zdała egzamin śpiewająco!

Chodzi o to, by najpierw przekazać uczniom, o czym będzie lekcja. Czyli uczniowie przygotowują się, a na lekcji nauczyciel zbiera całą wiedzę uczniów na dany temat i systematyzuje. To wymaga od nauczyciela całkowitego przebudowania lekcji. Musi zrobić to na tyle ciekawie, by uczniowie chcieli szukać odpowiedzi na te pytania.

Co to jest szkoła hybrydowa i czy sprawdziłaby się w Polsce?

Wśród nowych wariantów branych pod uwagę przez władze, wymieniona została również szkoła hybrydowa. To nic innego, jak połączenie elementów edukacji stacjonarnej z nauką zdalną. Chociaż brzmi to nieco abstrakcyjnie, według Jędrzeja Witkowskiego, prezesa CEO, ma ogromny potencjał!

Jeśli chcielibyśmy pójść w kierunku edukacji hybrydowej, to klasy prawdopodobnie musiałyby liczyć o połowę mniej uczniów. Przez pierwsze dwa tygodnie jedna część klasy mogłaby pracować w szkole, druga część zdalnie. Później następowałaby wymiana. Ale to wymagałoby podzielenia klas na pół, a do tego ruchu nie mamy teraz wystarczającej liczby nauczycieli. Gdybyśmy wiedzieli już teraz, że od września nie ma możliwości powrotu do szkół, to być może byłaby presja, by zastanowić się, jak ewentualnie wprowadzić edukację hybrydową. Ministerstwo musi przecież zapewnić realizację konstytucyjnego prawa do edukacji wszystkim dzieciom. Na razie rząd zakłada powrót do szkół, nie mówi się więc o hybrydzie.

Jak będzie wyglądał wrzesień w Polskich szkołach?

Spekulacje wciąż trwają, jednak cały system edukacji ma być gotowy na wszystkie trzy scenariusze. Może okazać się, że uczniowie wrócą od września do nauki stacjonarnej. Niemożliwe jest jednak przewidzenie przyszłości. Gdyby scenariusze zapowiadające drugą falę zachorowań potwierdziły się, szkoły natychmiast wrócą do trybu edukacji zdalnej.

koronawirus, epidemia, pandemia, szkoła, dzieci
Fot. Adobe stock

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA WIENIAWA o magii sceny, dorastaniu na oczach widzów, manii kontroli i miłości. ADRIANNA BIEDRZYŃSKA i MICHALINA ROBAKIEWICZ – Matka i córka opowiadają, jak gra się im na jednej scenie i nosi... te same ubrania. JERZY SKOLIMOWSKI: Artysta wszechstronny – reżyser, scenarzysta, poeta i malarz, w szczerej rozmowie o życiowej rewolucji. W cyklu Kobiety ikony – co się dzieje z… SOPHIA LOREN, bogini kina, zjawiskowa piękność, która na swoje miejsce na Ziemi wybrała Rzym zamiast Hollywood. W cyklu Podróże – gdzie jeżdżą gwiazdy: Greckie wyspy. Tu odpoczywają JOANNA PRZETAKIEWICZ, ANNA PUŚLECKA i RITA ORA. Sztuka gotowania JOANNY BRODZIK.