Oto sposoby jak być bardziej eko
Fot. STOCK ADOBE
STYL ŻYCIA

Oto 5 sprawdzonych tricków, które pozwolą Ci być bardziej eko!

Są prostsze niż Ci się wydaje!

Marta Baran 22 kwietnia 2019 13:00
Oto sposoby jak być bardziej eko
Fot. STOCK ADOBE

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi. Z tej okazji przygotowaliśmy kilka sprawdzonych i naprawdę prostych patentów, które pomogą Ci przyczynić się do dbania o środowisko i być bardziej eko! Wystarczy wdrożyć je w życie. 

Ogranicz plastik

Ostatnio coraz więcej mówi się o nadmiernym wytwarzaniu plastikowych śmieci, które negatywnie wpływają na środowisko, niosąc za sobą takie skutki jak np. wymieranie zwierząt zamieszkujących zanieczyszczone oceany. Stajemy się coraz bardziej świadomi negatywnego działania plastiku, dlatego warto usunąć go choć częściowo z życia. Podczas pobytu w restauracji staraj się unikać używania plastikowych słomek, wodę w plastikowej butelce zamień na taką w szkle, a robiąc zakupy zawsze zabieraj ze sobą materiałową torbę.

Żyj w harmonii ze slow fashion

To ideologia, która namawia do świadomego kupowania ubrań, a przy okazji ma bardzo dobry wpływ na ekologię. Zamiast kupować dużo ciuchów słabej jakości, które wytwarzane są w sposób szkodliwy dla środowiska, postaw na dobre gatunkowo materiały. Kieruj się zasadą „mniej znaczy więcej” – lepsze dla środowiska będzie posiadanie dwóch swetrów z bio bawełny, niż całej szafy tych tańszych, syntetycznych. Wiele sklepów coraz częściej decyduje się wspierać środowisko i organizuje zbiórki starych ubrań, a zaangażowani klienci dostają przy okazji voucher na kolejne zakupy. To się nazywa zachęta!

Czas przesiąść się na rower

Sprawa wydaje się oczywista, jednak często nie bierzemy takiej opcji na poważnie. To żadna nowość, że samochody są nieekologiczne. A nadejście wiosny to wyśmienita okazja, żeby cztery kółka zamienić na dwa – nie dość, że zrobisz coś dla środowiska, to jeszcze poprawisz swoją kondycję fizyczną i będziesz mieć dużo frajdy! Na początek przesiadaj się na rower kilka razy w tygodniu, z czasem sama będziesz miała ochotę poruszać się po mieście tylko jednośladem. Przy okazji zadbasz też o formę i figurę!

Załóż domowy ogródek

Próbowałaś kiedyś zrobić swój własny ogródek? Nie ma na to lepszego momentu niż wiosna! Nie potrzebujesz w tym celu dużej przestrzeni na podwórku. Aby stworzyć swój własny ogródek, wystarczy trochę miejsca na… parapecie w kuchni. Wybierz zioła, po które najczęściej sięgasz podczas gotowania i posadź je w doniczkach, drewnianych kuferkach, a nawet w słoikach! Będą pięknie wyglądać, ty zyskasz świeże przyprawy, a nie będziesz kupować co tydzień nową (plastikową!) doniczkę z bazylią czy miętą!

Zapamiętaj, że segregacja śmieci jest super!

Segregowanie śmieci wcale nie jest trudne. Przygotuj kolorowe worki na śmieci, aby łatwiej rozróżniać, na jaki rodzaj odpadów służą - staraj się, aby zawsze dany kolor był przyporządkowany konkretnemu rodzajowi śmieci – w ten sposób ułatwisz utrzymanie czystości sobie i pozostałym domownikom. Możesz też posłużyć się ogólnie przykętą zasadą: żółty - metale i tworzywa sztuczne, zielony - szkło, niebieski - papier, brązowy - bio, czarny - odpady zmieszane.  

Wideo

Byli małżeństwem przez 3 lata. Oto historia miłości Agnieszki i Piotra Woźniak-Staraków

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

PAULINA SMASZCZ-KURZAJEWSKA Kiedy zebrała siły po dramatycznych życiowych wydarzeniach, musiała zmierzyć się z rozwodem… O zawrotnej karierze, jej załamaniu i reaktywacji opowiada lider zespołu Papa D. – PAWEŁ STASIAK. ROMA LIGOCKA o życiu z traumą Holocaustu, relacji kat–ofiara i swoich książkach. JUDY GARLAND – ofiara Hollywood.