Fot. STOCK ADOBE
O TYM JEST GŁOŚNO

Ocean wyrzucił na brzeg martwego wieloryba. Co było przyczyną jego śmierci?

To powinno dać do myślenia…

Marta Baran 19 marca 2019 16:30
Fot. STOCK ADOBE

W żołądku wieloryba znaleziono 40 kilogramów plastikowych odpadów. Na temat całej sytuacji wypowiedział się Darell Blatchley - prezes oraz założyciel muzeum historii naturalnej D’Bone Collector Musem. W żołądku wieloryba znajdowały się worki na ryż, torebki z zakupami, plastikowe słomki i inne. Sekcja wykazała , że młody wieloryb był niedożywiony i odwodniony. Jak tłumaczy biolog, zwierzęta takie jak wieloryby nie piją wody z oceanu, a pozyskują ją ze spożywanego pokarmu, wraz z innymi składnikami odżywczymi potrzebnymi im do prawidłowego funkcjonowania.

Śmierć wieloryba - co było przyczyną?

Ponieważ głównym pożywienie wieloryba były plastikowe odpady, cierpiał na niedobór podstawowych składników, a jego organizm odwodnił się. To było bezpośrednią przyczyną jego śmierci.

Fot. INSTAGRAM @whaleanddolphinorg

Podjęto odpowiednie działania

Muzeum badające wieloryba wydało oficjalne oświadczenie, w którym nawołuje władze Filipin do podjęcia działań mających na celu zmniejszenie stopnia zanieczyszczenia oceanu. Peter Kemle Hardy, przedstawiciel World Animal Protection podkreśla, że setki tysięcy stworzeń zamieszkujących oceany, np. wieloryby, delfiny czy foki, ginie z powodu zanieczyszczenia wód plastikowymi odpadami. Naukowcy biją na alarm. Mikroplastik jest obecny również z naszych organizmach. Zjadamy go wraz z rybami i owocami morza. Po przeprowadzeniu badań, okazało się, że niezależnie od terenów, jakie zamieszkujemy, jesteśmy narażenie na niebezpieczeństwo związane ze spożywaniem produktów pochodzących z zanieczyszczonych plastikiem wód. 

Fot. INSTAGRAM @whaleanddolphinorg

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

AGNIESZKA CEGIELSKA: „»Stary świat nie wróci«, napisałam to dwa lata temu w mojej książce »Naturalnie«, mówi dziennikarka, specjalistka od zdrowego żywienia. PATRYCJA WOY-WOJCIECHOWSKA, fotografka, autorka książek dla dzieci, dziewczyna z wielkiego miasta, zaczęła drugie życie na Mazurach. Jak ono wygląda? PROFESOR KRZYSZTOF SIMON – słynie z ciętego języka i tego, że nie owija w bawełnę. Właśnie został odznaczony medalem 75-lecia misji Jana Karskiego za wkład w walkę z pandemią. A także: Dlaczego robimy z naszej planety wielkie wysypisko śmieci? Czy mogę wpłynąć na los Ziemi, będąc w domu? Czy luksusowe hotele mogą być eko?