O TYM JEST GŁOŚNO

Ocean wyrzucił na brzeg martwego wieloryba. Co było przyczyną jego śmierci?

To powinno dać do myślenia…

Marta Baran 19 marca 2019 16:30
Fot. STOCK ADOBE

W żołądku wieloryba znaleziono 40 kilogramów plastikowych odpadów. Na temat całej sytuacji wypowiedział się Darell Blatchley - prezes oraz założyciel muzeum historii naturalnej D’Bone Collector Musem. W żołądku wieloryba znajdowały się worki na ryż, torebki z zakupami, plastikowe słomki i inne. Sekcja wykazała , że młody wieloryb był niedożywiony i odwodniony. Jak tłumaczy biolog, zwierzęta takie jak wieloryby nie piją wody z oceanu, a pozyskują ją ze spożywanego pokarmu, wraz z innymi składnikami odżywczymi potrzebnymi im do prawidłowego funkcjonowania.

Śmierć wieloryba - co było przyczyną?

Ponieważ głównym pożywienie wieloryba były plastikowe odpady, cierpiał na niedobór podstawowych składników, a jego organizm odwodnił się. To było bezpośrednią przyczyną jego śmierci.

Fot. INSTAGRAM @whaleanddolphinorg

Podjęto odpowiednie działania

Muzeum badające wieloryba wydało oficjalne oświadczenie, w którym nawołuje władze Filipin do podjęcia działań mających na celu zmniejszenie stopnia zanieczyszczenia oceanu. Peter Kemle Hardy, przedstawiciel World Animal Protection podkreśla, że setki tysięcy stworzeń zamieszkujących oceany, np. wieloryby, delfiny czy foki, ginie z powodu zanieczyszczenia wód plastikowymi odpadami. Naukowcy biją na alarm. Mikroplastik jest obecny również z naszych organizmach. Zjadamy go wraz z rybami i owocami morza. Po przeprowadzeniu badań, okazało się, że niezależnie od terenów, jakie zamieszkujemy, jesteśmy narażenie na niebezpieczeństwo związane ze spożywaniem produktów pochodzących z zanieczyszczonych plastikiem wód. 

Fot. INSTAGRAM @whaleanddolphinorg

Wideo

Poznaj historię miłości Agnieszki Woźniak-Starak i jej męża Piotra!

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Blanka Lipińska  o swojej misji, seksualnych preferencjach i związku, Andrzej Chyra o ojcostwie po 50-tce i Roksana Węgiel o zwycięstwie w Eurowizji Junior i cenie sławy.