vege 4
Fot. Adobe Stock
KUCHNIA 2021

Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu: 5 powodów, dla których warto zrezygnować z mięsa

Zacznij przemianę już dziś. Jest ku temu dobra okazja!

Aleksandra Frankowska 1 października 2021 12:29
vege 4
Fot. Adobe Stock

W ludzkim życiu odpowiednia dieta to podstawa, jeśli zależy nam na dobrym zdrowiu i - jak to niektórzy mówią - długowieczności. Zbilansowane posiłki i odpowiednio dobrane produkty potrafią bowiem przedłużyć życie nawet o kilkanaście lat. Racjonalne odżywianie sprawia, że czujemy się lepiej, bo to odpowiedź naszego organizmu i układu pokarmowego - w ten sposób mówi nam Dziękuję. Liczba osób, które rezygnują z mięsa w Polsce z roku na rok wzrasta, a trendy 2021 mówią, że będzie to coraz bardziej popularne. Powodów jest bardzo wiele - niekiedy decyduje etyka i miłość do zwierząt, innym razem chociażby chęć zmiany czegoś w swoim życiu. A ponieważ obchodzimy dziś Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu 2021, przygotowaliśmy dla Was 5 sensownych powodów, dla których warto przejść na wegetarianizm już teraz. Wciąż wahacie się, czy wykluczyć mięso ze swojego menu? Oto kilka powodów, dla których powinniście się naprawdę mocno nad tym zastanowić!

ZOBACZ TEŻ: Sprawdź, jak przygotować wegetariańskiego burgera, który wygląda i smakuje jak… mięso!

1. Wegetarianizm: zadbaj o swoje zdrowie

Okazuje się, że warzywa to prawdziwe lekarstwo dla chorego serca. I wcale nie mówimy tutaj o problemach miłosnych, a kardiologicznych. Większości tego typu schorzeń można uniknąć, wprowadzając do swojego życia dietę bogatą w warzywa. Nie mają one bowiem niezdrowych tłuszczów, a ograniczenie lub też całkowite wyeliminowanie mięsa z diety pozwala wzmocnić system odpornościowy. Bycie wege to trend, który na rynku żywieniowym utrzymuje się już od kilku lat. I dużo wskazuje na to, że z czasem tylko będzie rósł w siłę!

vege 2
Fot. Adobe Stock

2. Wegetarianizm: czas na… długowieczność

Oficjalnie mówi się, że dieta bezmięsna przedłuża życie o kilka, a nawet kilkadziesiąt lat. Zdrowe odżywianie wymaga wprowadzenia do jadłospisu dużej ilości warzyw, a wyeliminowania produktów pochodzenia zwierzęcego. Z dobrodziejstw diety wege korzystają m.in. byddyści, których długość życia znacznie przekracza to, jakim cieszą się osoby spożywające mięso. 

Zdrowe warzywa i owoce rozłożone na stole
Fot. Stock

3. Wegetarianizm: miłość do zwierząt

Ogromna większość wegetarian odrzuciła mięso w wyniku sprzeciwu względem maltretowania zwierząt. Uważają oni je za wiernych przyjaciół. Często są to idealiści, którzy wierzą, że rośliny są w stanie zastąpić, a często nawet  zrekompensować im mięso. Wegetarianie nie potrzebują do szczęścia steków i wiedzą, że ich kuchnia może być bogata także bez tego. Udowadniają to w coraz większej liczbie podcastów, programów telewizyjnych na YouTube, książek, ebooków i kont na Instagramie. 

Coraz więcej osób w Polsce właśnie z tego powodu rezygnuje z diety bogatej w mięso. Wegetarianizm 2021 to również jeden z najmodniejszych trendów tego i przyszłego roku.

CZYTAJ TEŻ: Nosiła futro, jadła mięso… Dziś jest eko-wojowniczką! Kto odmienił Kingę Rusin?

4. Wegetarianizm: aspekty ekologiczne

Codzienne wybory dokonywane przez wegetarian wspierają nasz dom, którym jest Ziemia. Wielu z nich stawia na lokalne produkty, często z ulubionych, niewielkich sklepików prowadzonych od lat. Na zakupy przychodzą również z wielorazowymi torbami unikając plastiku i walcząc o ekologię.

Jak być bardziej eko?
Fot. STOCK ADOBE

5. Wegetarianizm: jasny umysł

Jedząc warzywa, dostarczamy organizmowi przede wszystkim ogromu witamin, minerałów i przeciwutleniaczy. Są one również bogate w węglowodany złożone oraz aminokwasy, co wpływa bardzo pozytywnie na pracę mózgu. Przejdź na wegetarianizm już teraz, a zobaczysz, jak szybko Twój organizm Ci się za to odwdzięczy!

vege 1
Fot. Adobe Stock

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…