Rake Rak otrzymal nagrode Nike 2020
Fot. East News/Materiały prasowe
O tym się mówi!

Wręczono nagrodę Nike 2020! Laureatem Radek Rak!

Kim jest zdobywnca literackiej nagrody?

Aleksandra Frankowska 6 października 2020 16:28
Rake Rak otrzymal nagrode Nike 2020
Fot. East News/Materiały prasowe

Literacka Nagroda Nike 2020 została przyznana! Laureatem 23. Edycji tego wydarzenia pokazał się Radek Rak, weterynarz i autor książki Baśń o wężowym sercu albo wtórne słowo o Jakóbie Szeli. Chociaż tegoroczna gala odbyła się bez publiczności, informacja o wydarzeniu odbiła się szerokim echem w mediach i Internecie. Kim jest Radek Rak?

Literacka Nagroda Nike przyznana

Z uwagi na panującą pandemię koronawirusa, tegoroczna gala odbyła się bez wielkiego splendoru i publiczności. Relacja na żywo dostępna była w internecie, a dzień wcześniej Nagrodę Czytelników otrzymała Joanna Gierak-Onoszko za swój zbiór niezwykłych reportaży 27 śmierci Toby’ego Obeda.

Radek Rak laureatem 23. Literackiej Nagrody Nike

Laureat tegorocznej Literackiej Nagrody Nike, Radek Rak z wykształcenia jest weterynarzem, jednak pisanie to jego prawdziwa pasja. Prócz Baśni o wężowym sercu albo wtórnym słowie o Jakóbie Szeli, napisał jeszcze inne powieści. O podium walczyły z nim też inne publikacje, między innymi Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek Filipa Zawady, Jaremianka Agnieszki Daukszy, Kiedy wybuchnie wojna. 1938, studium kryzysu Piotra M. Majewskiego, czy Pusty las Moniki Sznajderman. Warto wspomnieć, że do tej pory laureatami Nike byli między innymi Andrzej Stasiuk, Dorota Masłowska czy Olga Tokarczuk.

O czym jest książka Radka Raka?

Baśń o wężowym sercu albo wtórnym słowie o Jakóbie Szeli to w pewnym stopniu na nowo napisana mitologia Galicji. Autor jednak nie stara się zrobić z niej powieści historycznej, lecz pozostawia ją w klimacie nieco mitycznym. Pełna jest legend i postaci stworzonych przez Raka. Głównym bohaterem utworu jest młody Kóba Szela, którego historię miłości z Żydówką Chaną poznajemy na kartach powieści. Akcja rozgrywa się w roku 1846. W pewien sposób można powiedzieć, że to opowieść o dobru i złu, a także nierównych szansach. 

Wideo

Paweł Królikowski zostawił najpiękniejszy możliwy testament. Żona opowiedziała o szczegółach

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA I LEFTERIS KAVOUKIS o balansie, jaki dała im pandemia, domu w Warszawie i… raju w Atenach. Co takiego wydarzyło się, że RAFAŁ KRÓLIKOWSKI powiedział sobie: „Hola, hola, panie Królikowski, czasami trzeba przystopować…”? AIDA KOSOJAN-PRZYBYSZ z córkami ALICJĄ i MARGO – Jak być matką, kiedy widzi się przyszłość? W cyklu Kobiece historie: Fonda, Birkin, Joplin, Mitchell – buntowniczki i hippiski, które zmieniły świat. Miasto miłości: Nowy Jork nie pozwoli zasnąć zakochanym.