Google Maps rozdalo Zlote Pinezki - 16 z nich dla polskich miejsc
Fot. Adobe Stock
O tym się mówi

16 miejsc w Polsce otrzymało Złote Pinezki od Google Maps!

Zobaczcie, które miejsca w Polsce doceniła światowa apliakcja!

Aleksandra Frankowska 4 sierpnia 2020 18:30
Google Maps rozdalo Zlote Pinezki - 16 z nich dla polskich miejsc
Fot. Adobe Stock

Z okazji 15-lecia istnienia Map Google, aplikacja przyznała wyjątkowe wyróżnienia w postaci Złotych Pinezek najlepszym atrakcjom, również w Polsce. Chociaż oficjalnie będzie to 16 miejsc, do tej pory ujawniono ich 8. Sukcesywnie, każde województwo otrzyma jedną Złotą Pinezkę, aż do 12 sierpnia. Wyszukiwarka miejsc cieszy się ogromnym zainteresowaniem na całym świecie. Dzięki niej można znaleźć nie tylko miejsce związane z zainteresowaniami, ale również dowiedzieć się, co znajduje się w pobliżu. Tylko dziś korzysta z niej około miliarda użytkowników z całego globu.

Złote Pinezki Google rozdane. Wśród nich 16 miejsc z Polski

Wyróżnienia, które rozdały Mapy Google, otrzymały najciekawsze, najchętniej odwiedzane i najbardziej charakterystyczne dla danego regionu miejsca w Polsce. Chociaż do oficjalnej wiadomości podano dopiero 8 miejsc, już trwają spekulacje, które atrakcje zajmą kolejne miejsce w rankingu.

Opóźnione wyróżnienia z powodu pandemii

Według oficjalnych informacji, lista miejsc, które miały otrzymać Złotą Pinezkę powstała już w lutym. Niestety w wyniku pandemii koronawirusa i konieczności pozostania w domach, Mapy Google zdecydowały, że informacja o wyróżnionych atrakcjach trafi do informacji publicznej znacznie później. Teraz moment okazał się odpowiedni.

Lista laureatów Złotych Pinezek od Map Google 2020

1. Zamek w Malborku - województwo pomorskie

Zbudowany w Polsce przez Zakon Krzyżacki w 1280 roku na prawym brzegu Nogatu. Wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, jednocześnie jeden z największych, zachowanych do tej pory w Europie średniowiecznych zamków. 

Zamek w Malborku 2020
Fot. Adobe Stock

2. Wały Chrobrego - województwo zachodniopomorskie

Taras widokowy, który rozpościera się nad skarpą w Szczecinie. Jego długość wynosi około 500 metrów i rozpościera się tutaj przepiękny widok na Odrę.

Waly Chrobrego 2020 Zlote Pinezki
Fot. Adobe Stock

3. Mosty w Stańczykach - województwo warmińsko-mazurskie

Dwa przepiękne mosty kolejowe wybudowane w latach 1917-1918. Obecnie nieczynne, nazywane niegdyś Akweduktami Puszczy Rominckiej.

Mosty w Stanczykach Zlote Pinezki Google 2020
Fot. Adobe Stock

4. Pałac Branickich - województwo podlaskie

Najcenniejszych zabytek Białegostoku, pochodzący z XVIII wieku. Przepiękny, barokowy budynek, nazywany często Wersalem Północy. Obecnie mieści się tutaj Akademia Muzyczna.

Palac Branickich Zlote Pinezki 2020
Fot. Adobe Stock

5. Żywe Muzeum Piernika - województwo kujawsko-pomorskie

Pierwsza tego typu placówka interaktywna, którą można odwiedzić w mieście pierników - Toruniu. Można tutaj poznać historię wypiekania piernika, a także średniowieczną kulturę i język!

Zywe Muzeum Piernika Zlote Pinezki Google 2020
Fot. Adobe Stock

6. Afrykarium w ZOO we Wrocławiu - województwo dolnośląskie

Pierwsze w Polsce oceanarium, powstałe z połączenia słów Afryka i Oceanarium, prezentujące przeróżne, zdywersyfikowane ekosystemy wodne prosto z Czarnego Lądu. 

Afrykarium Zoo Wroclaw 2020 Zlote Pinezki
Fot. Adobe Stock

7. Międzyrzecki Rejon Umocniony - Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie - województwo lubuskie

Niezwykłe miejsce, stworzone w latach 1934-1944 w Pniewie jeszcze przez Niemców. Jego celem była obrona granicy wschodniej Rzeszy. Istnieje do dziś.

Miedzyrzecki Rejon Umocniony 2020 Zlote Pinezki
Fot. Adobe Stock

8. Muzeum Zamoyskich w Kozłówce - województwo lubelskie

Dawna siedziba magnackich rodzin polskich - Zamoyskich oraz Bielińskich. Jeden z najlepiej zachowanych zespołów pałacowych w całej Europie, otoczone przepięknym, kwiatowym ogrodem. 

Muzeum Zamoyskich Zlote Pinezki 2020
Fot. Adobe Stock

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IZABELA JANACHOWSKA i KRZYSZTOF JABŁOŃSKI: Zamożni, między nimi jest duża różnica wieku – idealny obiekt hejtu. Jak sobie z nim radzą? Jak się kochają? ANDRZEJ PIASECZNY: Dlaczego tak naprawdę zdecydował się na coming out. I to właśnie teraz. DZIECI KRÓLOWEJ ELŻBIETY: Karol, Anna, Andrzej, Edward – wychowani przez matkę, która musiała się zmagać z dylematem: dzieci czy korona. MONIKA I ROBERT JANOWSCY Mężczyzna po przejściach i kobieta z przeszłością o życiu w patchworkowej rodzinie, miłości do siebie i... cudzych dzieci. ANNA NOWAK-IBISZ Pani Gadżet… improwizuje.