eko gotowanie 2
Fot. Adobe Stock
VIVA! EKO

10 ważnych i przydatnych zasad ekologicznego gotowania

Sprawdź, czy znasz je wszystkie!

Aleksandra Frankowska 22 września 2021 18:30
eko gotowanie 2
Fot. Adobe Stock

Ekologia staje się w Polsce coraz bardziej popularna. Można śmiało powiedzieć, że w modzie jest być eko. Przenosi się ona do wielu sfer ludzkiego życia, a jedną z nich zdecydowanie jest kuchnia. Podczas gotowania również można stosować się do dbających o środowisko i przyrodę reguł. Nie tylko dania mogą być zdrowe, ale również nasze działania podczas ich przygotowywania powinny być mądre i zrównoważone. Sprawdźcie, co warto zrobić, aby gotować jeszcze bardziej ekologicznie!

ZOBACZ TEŻ: Maja Ostaszewska: „Kiedy myślę o kryzysie klimatycznym, mój lęk dotyczy dzieci”

1. Jak gotować ekologicznie: wyrzuć stare garnki

To w czym gotujemy nasze potrawy, ma ogromny wpływ na jakość i smak jedzenia. Stare naczynia i garnki, najczęściej te przypalone, bardzo często trują nasze jedzenie. W przypadku ekologicznych akcesoriów do gotowania, warto wyposażyć się chociażby w szybkowar! Pamiętajmy też, że linie nowoczesnych garnków ekologicznych mają mierniki, pokazujące, ile wody wystarczy do ugotowania danego produktu czy porcji posiłku. 

garnek na drewnianej desce
Fot. Pixabay/Hans/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

2. Jak gotować ekologicznie: kupuj mądrze

Niektóre produkty mają długą ważność. Kupowanie na promocji może się opłacić, zwłaszcza jeśli mówimy o puszkach i konserwach. Nie stosuj jednak tej zasady w przypadku świeżych warzyw, owoców czy mięs. Te produkty szybciej wyrzucisz, niż z nich skorzystasz, a w ten sposób tylko zmarnujesz jedzenie. Kupuj z głową i tylko tyle, ile na pewno będziesz potrzebować.

eko gotowanie b
Fot. Adobe Stock

NASZA AKCJA SPECJALNA: VIVA! EKO: Zobacz, jak żyć świadomie i w zgodzie z naturą

3. Jak gotować ekologicznie: komponuj resztki

Mówi się, że doby kucharz z niczego potrafi zrobić coś niezwykłego! Jeśli zostały ci resztki z obiadu, zastanów się, w jaki sposób możesz wykorzystać je kolejnego dnia. Z warzyw możesz zrobić zupę krem, z mięsa potrawkę, a z czerstwego pieczywa tosty! Dla chcącego, nic trudnego. Przy okazji będzie dużo bardziej ekologicznie. I kreatywnie!

4. Jak gotować ekologicznie: wspieraj lokalnych dostawców

Ekologiczne sklepy często mają bardzo wysokie ceny. Zdrowe produkty kupisz również na lokalnych, niewielkich ryneczkach, od zaprzyjaźnionego gospodarza. Wybierz się tam z samego rana, a z pewnością znajdziesz doskonałe smakołyki w niesamowicie niskich cenach.

Rynek warzywny
Fot. Pixabay/Taken/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

5. Jak gotować ekologicznie: gotuj większe porcje

Wydaje ci się to dziwne? Skądże! To najlepszy sposób na zaoszczędzenie wody i prądu. Gotując większy obiad, zostawiasz go sobie na dwa lub trzy dni, a codziennie nie włączasz wówczas palnika, ani nie odkręcasz tak często kuchennego kranu. Sprawdź, jakie to proste!

6. Jak gotować ekologicznie: zrezygnuj z plastiku

Najlepszym sposobem na przechowywanie w kuchni produktów są słoiki, które zostaną ci po innych produktach. Wystarczy je umyć i ponownie wykorzystać. Możesz nawet dowolnie je ozdobić, aby pasowały do twojej pięknej kuchni. Bądź eko i zero waste! A chodząc na zakupy, zamiast foliowej reklamówki, zawsze zabieraj ze sobą materiałową! Koniec z plastikiem wokół ciebie!

Ekologiczny plastik z owoców morza
Fot. STOCK ADOBE

7. Jak gotować ekologicznie: czystość to podstawa!

Czy wiesz, że na brudnej płycie indukcyjnej twój obiad będzie gotował się dwa razy dłużej? Bądź eko, oszczędzaj swój prąd i myj płytę po każdym jej użyciu. To dosłownie chwila, wystarczy ją przetrzeć, a bakterie nie będą rozwijały się na jej powierzchni. 

8. Jak gotować ekologicznie: odpowiednio przechowuj mięso

Chcesz, aby było świeże jak najdłużej? Zaraz po wizycie w sklepie włóż je w pergamin lub do odpowiedniego opakowania, najlepiej szklanego. Dzięki temu będziesz mogła cieszyć się jego jakością i doskonałym smakiem o kilka dni dłużej. Nigdy nie kupuj go jednak w nadmiarze!

9. Jak gotować ekologicznie: używaj rozważnie piekarnika

Jeśli nagrzejesz swój piekarnik do czerwoności, upiecz w nim kilka rzeczy. Marnowaniem energii będzie rozgrzanie go do 200 stopni dla podgrzania tylko dwóch zapiekanek. Pomyśl dodatkowo o czymś na kolację lub drugiej obiadowej porcji ulubionej zapiekanki

Gęś pieczona z jabłkami.
Fot. ©ruslan_100/Fotolia

10. Jak gotować ekologicznie: oszczędzaj wodę

Do gotowania wcale nie trzeba zalewać garnka do pełna. Wystarczy niewielka ilość, aby ugotować makaron, czy ryż na obiad. W przypadku warzyw i owoców to nawet wskazane, aby gotować je krócej - im wystarczy tylko odrobina wody. W ten sposób nie stracą cennych witamin i minerałów!  

eko gotowanie a
Fot. Adobe Stock

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KAROLINA PISAREK i ROGER SALLA: tuż przed ślubną ceremonią modelka opowiada o niespodziewanych oświadczynach, swoim związku i przygotowaniach do ślubu. MICHAŁ WIŚNIEWSKI: po co mu ten ślub?! Wyznania mężczyzny, który pięć razy mówił „tak”. AGATA TUSZYŃSKA często przedkładała wszystko nad kolejne książki. Czy to był dobry wybór? Czy nie żałuje? I czy w ogóle umie żyć inaczej? Do refleksji. ŚLUBY WSZECH CZASÓW: Kelly i książę Rainier, Beaulieu i Presley, Yoko Ono i Lennon, Diana i książę Karol… Ich śluby zawładnęły zbiorową wyobraźnią.