Rodzina królewska
Fot. Phil Harris - WPA Pool/Getty Images
O tym się mówi!

Wielka Brytania: czego nie mogą nosić członkowie rodziny królewskiej?

Będziecie zaskoczeni!

Aleksandra Frankowska 23 września 2022 11:30
Rodzina królewska
Fot. Phil Harris - WPA Pool/Getty Images

Ostatnio, przy okazji pogrzebu królowej Elżbiety II ,stroje rodziny królewskiej były szeroko komentowane. Oceniano czy dekolt księżnej Kate nie jest za głęboki, czy buty królowej konsorty są odpowiednie i czy księżna Meghan powinna była odkryć ręce podczas uroczystości pogrzebowych czy nie. To wszystko jest spisane w protokole, którego muszą przestrzegać, ale mimo wszystko o wpadkę jest łatwo. Przypominamy,  czego nie wolno nosić członkom monarchii i jakich reguł muszą przestrzegać?

ZOBACZ TAKŻE: Meghan ubierała się wbrew protokołowi? To zobaczcie, co nosiła Diana! 

Zasady ubioru brytyjskiej rodziny królewskiej

Pierwszą i główną zasadą w stosunku do kobiet jest zakaz eksponowania nóg. Nie mogą więc nosić krótkich sukienek, spódnic oraz szortów. Istnieje zasada, że nogi arystokratów powinny być zakryte od kolan w górę. To samo tyczy się głębokich dekoltów i odsłaniania piersi. W przypadku członkiń rodziny królewskiej, jest to surowo zakazane. Warto przypomnieć sobie słynny gest księżnej Diany, która za każdym razem wysiadając z limuzyny, zasłaniała biust kopertową torebką.

brytyjska rodzina królewska The Crown
Fot. Samir Hussein/WireImage)

Płaszcz – zdjąć czy nie zdejmować?

Zgodnie z zasadami protokołu królewskiego, arystokratki przychodząc w jakieś miejsce w płaszczu, nie mają prawa go zdjąć, bez względu na to, jaka panuje tam temperatura. Zasada ta tłumaczona jest faktem, że damie taka czynność absolutnie nie przystoi.

Czytaj też: Wielka Brytania. Zdjęcia Elżbiety II zaniepokoiły fanów. Ekspertka ujawniła prawdę o królowej

Księżna Kate
Fot. Samir Hussein/Samir Hussein/WireImage

Byle nie koturny

Jeśli śledzicie modę, którą upodobała sobie księżna Kate, z pewnością zauważyliście, że uwielbia koturny. Nigdy jednak nie nosiła ich w obecności królowej Elżbiety, z uwagi na wyraźny zakaz. Monarchini sama go wprowadziła z uwagi na fakt, że… nie lubiła tego rodzaju obuwia! Ciekawe, czy teraz to się zmieni...

Co więcej, każda członkinie rodziny królewskiej muszą nosić rajstopy, nawet latem, kiedy temperatura sięga 30 stopni.

Księżna Kate
Fot. Max Mumby/Indigo/Getty Images

Manicure i pedicure

Zwróćcie uwagę, że w większości przypadków członkinie rodziny królewskiej noszą jasne paznokcie. Nie pozwalają sobie na czerwień czy czerń. Wyjątkiem była księżna Meghan, która nagminnie łamała tę zasadę podczas pełnienia królewskich obowiązków. Kilka razy dopatrzyliśmy się również czerwonych paznokci u stóp u księżnej Kate.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wielka Brytania. Nagranie z księżniczką Charlotte podbija sieć! Internauci oszaleli z zachwytu

Podróże służbowe i nie tylko

Każdy z członków rodziny królewskiej musi nosić odpowiednio wybrane stroje podczas służbowych podróży. Związane jest to kwestią kultury innych krajów, gdzie panują zupełnie inne, niż europejskie zasady. Np. w krajach muzułmańskich, kobieta nie powinna mieć dopasowanego stroju i koniecznie, każda część jej ciała powinna być zakryta. Dodatkowo, każdy z członków rodziny królewskiej wyjeżdżając z kraju, musi mieć ze sobą czarny strój, na wypadek nagłej żałoby.

Nakrycie głowy

W brytyjskiej rodzinie królewskiej panuje zasada, że kobiety muszą nosić nakrycie głowy do godziny 18:00 podczas publicznych występów. Nie zawsze jest to jednak stosowane. Tiary mogą zaś nosić natomiast jedynie narzeczone i mężatki, co stanowi w pewien sposób rodzaj głębszego wtajemniczenia.

Zobacz także: Wielka Brytania. Carol Middleton w sukience z garderoby księżnej Kate?

Księzna Camilla
Fot. Anwar Hussein Collection/ROTA/WireImage

Rękawiczki

Wydawałoby się, że ten element garderoby to przeszłość, jednak starsze pokolenie królewskiej rodziny wciąż je praktykuje. Królowa konsorta Camilla nosi rękawiczki podczas wizyt publicznych, aby nie złapać od nikogo choroby lub przeziębienia podczas powitania. Podobnie robiła zresztą zmarła niedawno królowa Elżbieta II.  

Wideo

Piotr Trojan marzył o aktorstwie od dziecka. Lekarz powiedział mu, że nie ma na to żadnych szans...

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAGDALENA BOCZARSKA: intrygująca i niezależna. Emocjonalna i zarazem twarda. Nam opowiada o rodzinie i swojej pasji podróżowania. MACIEJ MUSIAŁOWSKI: aktor i muzyk. Gdy przekroczył próg XVIII-wiecznego pałacu, zmieniło się jego życie… EWA EWART kręciła filmy dokumentalne o wojnach i katastrofach. Tym razem nakręciła poetycką opowieść o raku. ELŻBIETA ROMANOWSKA: od kiedy została prowadzącą program „Nasz nowy dom”, musi się mierzyć z niewyobrażalnym hejtem. PIOTR TROJAN o tym, jak introwertyk odnalazł się w trudnym świecie artystycznym. PODRÓŻE Z ITAKĄ I VIVĄ!: ponad 100 destynacji na całym świecie, ekskluzywne hotele, rajskie plaże. Z rodziną lub we dwoje. Co wybierzesz?