Rodzina królewska
Fot. Phil Harris - WPA Pool/Getty Images
O tym się mówi!

Wielka Brytania: czego nie mogą nosić członkowie rodziny królewskiej?

Będziecie w szoku!

Aleksandra Frankowska 28 czerwca 2022 10:27
Rodzina królewska
Fot. Phil Harris - WPA Pool/Getty Images

Życie royalsów nie zawsze jest usłane różami. Członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej muszą dostosowywać się do wielu panujących zasad, które dotyczą niemal każdej dziedziny życia. Spora ich część dotyczy kwestii ubioru, zwłaszcza jeśli chodzi o kobiecą część rodziny. Czego nie wolno nosić członkom monarchii i jakich reguł muszą przestrzegać?

Zasady ubioru brytyjskiej rodziny królewskiej

Pierwszą i główną zasadą w stosunku do kobiet jest zakaz eksponowania nóg. Nie mogą więc nosić krótkich sukienek, spódnic oraz shortów. Istnieje zasada, że nogi arystokratów powinny być zakryte od kolan w górę. To samo tyczy się głębokich dekoltów i odsłaniania piersi. W przypadku członkiń rodziny królewskiej, jest to surowo zakazane. Warto przypomnieć sobie słynny gest księżnej Diany, która za każdym razem wysiadając z limuzyny, zasłaniała biust kopertową torebką.

brytyjska rodzina królewska The Crown
Fot. Samir Hussein/WireImage)

Płaszcz – zdjąć czy nie zdejmować?

Zgodnie z zasadami protokołu królewskiego, arystokratki przychodząc w jakieś miejsce w płaszczu, nie mają prawa go zdjąć, bez względu na to, jaka panuje tam temperatura. Zasada ta tłumaczona jest faktem, że damie taka czynność absolutnie nie przystoi.

Czytaj też: Wielka Brytania. Zdjęcia Elżbiety II zaniepokoiły fanów. Ekspertka ujawniła prawdę o królowej

Księżna Kate
Fot. Samir Hussein/Samir Hussein/WireImage

Byle nie koturny

Jeśli śledzicie modę, którą upodobała sobie księżna Kate, z pewnością zauważyliście, że uwielbia koturny. Nigdy jednak nie nosi ich w obecności królowej Elżbiety, z uwagi na wyraźny zakaz. Monarchini sama go wprowadziła z uwagi na fakt, że… nie lubi tego rodzaju obuwia! Co więcej, każda członkini rodziny królewskiej musi nosić rajstopy, nawet latem, kiedy temperatura sięga 30 stopni.

Księżna Kate
Fot. Max Mumby/Indigo/Getty Images

Manicure i pedicure

Zwróćcie uwagę, że w większości przypadków członkinie rodziny królewskiej noszą jasne paznokcie. Nie pozwalają sobie na czerwień czy czerń. Wyjątkiem jest księżna Meghan, która nagminnie łamała tę zasadę podczas pełnienia królewskich obowiązków. Kilka razy dopatrzyliśmy się również czerwonych paznokci u stóp u księżnej Kate.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wielka Brytania. Nagranie z księżniczką Charlotte podbija sieć! Internauci oszaleli z zachwytu

Podróże służbowe i nie tylko

Każdy z członków rodziny królewskiej musi nosić odpowiednio wybrane stroje podczas służbowych podróży. Związane jest to kwestią kultury innych krajów, gdzie panują zupełnie inne, niż europejskie zasady. Np. w krajach muzułmańskich, kobieta nie powinna mieć dopasowanego stroju i koniecznie, każda część jej ciała powinna być zakryta. Dodatkowo, każdy z członków rodziny królewskiej wyjeżdżając z kraju, musi mieć ze sobą czarny strój, na wypadek nagłej żałoby.

Nakrycie głowy

W brytyjskiej rodzinie królewskiej panuje zasada, że kobiety muszą nosić nakrycie głowy do godziny 18:00 podczas publicznych występów. Nie zawsze jest to jednak stosowane. Tiary mogą zaś nosić jedynie narzeczone i mężatki, co stanowi w pewien sposób rodzaj głębszego wtajemniczenia.

Zobacz także: Wielka Brytania. Carol Middleton w sukience z garderoby księżnej Kate?

Księzna Camilla
Fot. Anwar Hussein Collection/ROTA/WireImage

Rękawiczki

Wydawałoby się, że ten element garderoby to przeszłość, jednak starsze pokolenie królewskiej rodziny wciąż je praktykuje. Królowa Elżbieta oraz księżna Camilla noszą rękawiczki podczas wizyt publicznych, aby nie złapać od nikogo choroby lub przeziębienia podczas powitania. 

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA WIENIAWA o magii sceny, dorastaniu na oczach widzów, manii kontroli i miłości. ADRIANNA BIEDRZYŃSKA i MICHALINA ROBAKIEWICZ – Matka i córka opowiadają, jak gra się im na jednej scenie i nosi... te same ubrania. JERZY SKOLIMOWSKI: Artysta wszechstronny – reżyser, scenarzysta, poeta i malarz, w szczerej rozmowie o życiowej rewolucji. W cyklu Kobiety ikony – co się dzieje z… SOPHIA LOREN, bogini kina, zjawiskowa piękność, która na swoje miejsce na Ziemi wybrała Rzym zamiast Hollywood. W cyklu Podróże – gdzie jeżdżą gwiazdy: Greckie wyspy. Tu odpoczywają JOANNA PRZETAKIEWICZ, ANNA PUŚLECKA i RITA ORA. Sztuka gotowania JOANNY BRODZIK.