Co sprawiło, że stroje księżnej Windsoru inspirują do dziś?

Barbara Łubko 31 maja 2022 17:30

Na długo zanim poznała króla Edwarda VIII Wallis Simpson była prawdziwą fashionistką. Amerykanka, urodzona w 1896 roku dorastała w zamożnej rodzinie w stanie Maryland. Przez lata uczestniczyła w eleganckich przyjęciach i poruszała się wśród amerykańskiej śmietanki towarzyskiej. W tym czasie zdążyła już dwa razy wyjść za mąż i się rozwieść. Pierwsze małżeństwo z Winfieldem Spencerem trwało od 1916 roku do 1927, a drugie z Ernestem Aldrich Simpsonem od 1928 do 1936 roku.

W 1931 roku spotkała ówczesnego księcia Edwarda. Para zakochała się, a Wallis rozwiodła się z drugim mężem w 1936 roku. Edward abdykował, aby móc poślubić ukochaną w tym samym roku (królem był od stycznia do grudnia 1936 roku). I choć Wallis była znienawidzona przez brytyjską rodzinę królewską, a także wielu Brytyjczyków, którzy winili ją za decyzję króla o usunięciu się w cień, to jej styl fascynował kobiety na całym świecie. Szczupła, filigranowa wręcz Wallis prezentowała się szykownie w każdej stylizacji. Co ciekawe, Simpson uważała, że nie jest piękną kobietą, a modę wykorzystywała jako swoistą zbroję - jej wyrafinowane stylizacje były jedyne w swoim rodzaju.

ZOBACZ TAKŻE: Wallis Simpson: kim byli mężowie najbardziej znienawidzonej księżnej?

Składniki stylu Wallis Simpson - najciekawsze looki księżnej

„Kochamy ją czy nienawidzimy, świat wciąż ma obsesję na punkcie tej kobiety” - powiedział o Simpson światowej sławy projektant Roland Mouret. To prawda, jej ikoniczne looki do dziś inspirują, a suknia ślubna Mainbocher z ceremonii z księciem Windsoru przeszła na zawsze do historii mody.

Księżna miała silną osobowość, którą odzwierciedlał jej styl. Ubrania Wallis były tak samo prowokujące, jak jej podejście do królewskiej etykiety. Simpson współpracowała z największymi artystami i projektantami - nawet z samym Salvadorem Dalí, który zaprojektował nadruk w kształcie homara do sukni Elsy Schiaparelli, którą miała na sobie w 1937 roku w sesji do magazynu Vogue. Simpson często pojawiała się zresztą w pierwszych rzędach na pokazach Schiaparelli, była też ulubienicą Christiana Diora.

CZYTAJ TEŻ: Tu byli najszczęśliwsi? Niesamowity dom księcia Windsoru i pani Simpson na Bahamach

1/8
styl Wallis Simpson brytyjska rodzina królewska stroje ubrania
Copyright @Keystone/Getty Images
1/8

Rok 1927 - zdjęcie powstało kiedy Wallis rozwodziła się z pierwszym mężem hrabią Winfieldem Spencerem. Kobieta miała wówczas 30 lat i nosiła najmodniejszy wówczas strój - trapezową spódnicę o długości do kostek, połączoną ze swetrem i szerokim paskiem. Obowiązkowy był kapelusz.

2/8
styl Wallis Simpson brytyjska rodzina królewska stroje
Copyright @TopFoto / Topfoto / Forum
2/8

Paryż, 1936 rok - Wallis w długiej cekinowej kreacji.

3/8
styl Wallis Simpson brytyjska rodzina królewska stroje ubrania suknia slubna
Copyright @Central Press/Getty Images
3/8

Wallis Simpson i książę Windsoru oficjalnie wzięli ślub w Château de Candé 3 czerwca 1937 roku. Ceremonia odbyła się około pół roku po tym, jak Edward abdykował z tronu. Panna młoda miała na sobie suknię marki Mainbocher, którą później podarowała nowojorskiemu Metropolitan Museum of Art.

4/8
styl Wallis Simpson brytyjska rodzina królewska
Copyright @Mary Evans Picture Library 2010/BEW
4/8

Oficjalny portret księżnej z 1940 roku. 47-letnia wówczas Wallis nawiązała do swojego ślubu z księciem Windsoru, wybierając do portretu niebieski żakiet w paski, zdobiony cekinami marki Mainbocher (tej samej, której metkę miała jej suknia ślubna) oraz białą suknię.

5/8
styl Wallis Simpson brytyjska rodzina królewska stroje ubrania stylizacja
Copyright @Bettmann/Getty Images
5/8

Paryż, 1941 rok - Wallis i książę Edward pozują razem do zdjęcia. Elegancki niebieski komplet księżnej zdobi broszka z piórem strusia, którą Edward podarował jej w dniu ślubu.

6/8
styl Wallis Simpson brytyjska rodzina królewska stroje ubrania sukienka
Copyright @Ivan Dmitri/Michael Ochs Archives/Getty Images
6/8

Nassau na Bahamach, 1942 rok. Księżna Windsoru pozuje w niebiesko-czerwonej sukience w grochy. Pasek to obowiązkowy element wielu stylizacji księżnej.

7/8
styl Wallis Simpson brytyjska rodzina królewska stroje ubrania biala suknia
Copyright @Bachrach/Getty Images
7/8

Rok 1960 - księżna Windsoru pozuje w sukni Givenchy, haftowanej w oryginalny wzór… małp.

8/8
styl Wallis Simpson brytyjska rodzina królewska stroje ubrania bizuteria
Copyright @Hulton Archive/Getty Images
8/8

Na spotkanie z królową Elżbietą II w Paryżu w 1972 roku Simpson założyła granatową rozkloszowaną sukienkę, którą ozdobiła dużą broszką i kolczykami.

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA WIENIAWA o magii sceny, dorastaniu na oczach widzów, manii kontroli i miłości. ADRIANNA BIEDRZYŃSKA i MICHALINA ROBAKIEWICZ – Matka i córka opowiadają, jak gra się im na jednej scenie i nosi... te same ubrania. JERZY SKOLIMOWSKI: Artysta wszechstronny – reżyser, scenarzysta, poeta i malarz, w szczerej rozmowie o życiowej rewolucji. W cyklu Kobiety ikony – co się dzieje z… SOPHIA LOREN, bogini kina, zjawiskowa piękność, która na swoje miejsce na Ziemi wybrała Rzym zamiast Hollywood. W cyklu Podróże – gdzie jeżdżą gwiazdy: Greckie wyspy. Tu odpoczywają JOANNA PRZETAKIEWICZ, ANNA PUŚLECKA i RITA ORA. Sztuka gotowania JOANNY BRODZIK.