Wallis Simpson
Fot. mediadrumworld.com/Wetherell /Media Drum/East News
Królewskie życie

Wallis Simpson: kim byli mężowie najbardziej znienawidzonej księżnej?

Dla niej król Edward VIII zrzekł się tronu

Marta Nawacka 17 lutego 2022 21:54
Wallis Simpson
Fot. mediadrumworld.com/Wetherell /Media Drum/East News

Wallis Simpson była już rozwódką i jeszcze mężatką, kiedy poznała swojego trzeciego męża, Edwarda VIII. Ona – Amerykanka, podwójna rozwódka i skandalistka. On - uwielbiany przez Brytyjczyków następca tronu. Ich związek był jednym z największych mezaliansów w Wielkiej Brytanii. Wallis była niezależna, silna i miała dominujący charakter. Od dziecka wiedziała, że chce coś osiągnąć, choć sama nie bardzo wiedziała co. Jedno jest jednak pewne: miała w sobie coś, co przyciągało mężczyzn... Kim byli mężowie najbardziej znienawidzonej brytyjskiej księżnej?

Wallis Simpson – podwójna rozwódka

Wallis Simpson urodziła się w 1896 roku pod nazwiskiem Bessie Wallis Warfield. Szybko jednak zdecydowała, że imię Wallis bardziej pasuje do jej charakteru i ostrych rysów twarzy, więc tak kazała się do siebie zwracać. Gdy miała kilka miesięcy zmarł jej ojciec i wraz z matką były w ciężkiej sytuacji finansowej. To wtedy młoda dziewczyna obiecała sobie, że w dorosłym życiu już nigdy nie dopuści do takiej sytuacji. Musiała więc... znaleźć bogatego męża. Od dziecka chciała coś osiągnąć, choć jej plany nie były sprecyzowane. „Nie miałam sprecyzowanego pojęcia o tym, co zamierzam zrobić z życiem. Byłam zdeterminowana, żeby osiągnąć sukces na miarę możliwości. Nie wystarczyło mi być", pisała w swoich listach.

W 1916 roku odwiedziła kuzynkę na Florydzie. Tam poznała swojego pierwszego męża. Earl Win Spencer był „najbardziej fascynującym lotnikiem na świecie”, jak pisała swojej matce Wallis. Po paru miesiącach, 8 listopada 1916 roku, wyszła za niego za mąż. Zauroczenie mężczyzną jednak szybko minęło. Ukochany dwudziestolatki pił nawet przed planowanymi lotami. Wallis Simpson pocieszała się wtedy hazardem i kolejnymi romansami. Ostatecznie ich małżeństwo zakończyło się rozwodem w 1927 roku.

Wallis Simpson oczywiście długo nie było sama i zaledwie rok po rozwodzie, 21 lipca 1928 roku w Londynie, znowu powiedziała sakramentalne „tak”. Jej wybrankiem był anglo-amerykański były oficer straży Coldstream, Ernest Aldrich Simpson oraz udziałowiec w rodzinnej firmie handlującej statkami. By móc poślubić Wallis mężczyzna rozwiódł się ze swoją ówczesną żoną. Para jednak zmagała się z trudną sytuacją finansową, przez co zmuszeni byli przeprowadzić się do Wielkiej Brytanii. Na miejscu kobieta poznała Consuelę Morgan, z którą wkrótce się zaprzyjaźniła. Nowa przyjaciółka poznała Wallis Simpson ze swoją siostrą i jednocześnie kochanką przyszłego króla Edwarda, Thelmą.

Czytaj też: Królowa Elżbieta II opłaci wielomilionową ugodę za księcia Andrzeja?

Wallis Simpson
Fot. Ken Welsh / Design Pics/East News

Wallis Simpson

Trzeci mąż Wallis Simpson zrzekł się dla niej tronu

Edward Windsor był w tym czasie księciem Walii. W otrzymanej w prezencie rezydencji w Fort Belvedere organizował pełne używek i nowych kochanek imprezy. Wkrótce zaczęła pojawiać się tam Wallis Simpson wraz z Ernestem Simpsonem. Między Edwardem VIII a kobietą błyskawicznie zaczęło iskrzyć. On był postrzegany jako doskonała partia: przystojny, bogaty i uwielbiany przez Brytyjczyków. Dla niej stanowił idealnego kandydata na kochanka i możliwość spełnienia swojego pragnienia o tym, by w jakiś sposób zaistnieć. Żadne z nich nie wiedziało jeszcze, że swoim romansem zaczną największy skandal XX wieku i mezalians w Wielkiej Brytanii.

Książę szybko zakochał się w Wallis Simpson, obdarowywał ją drogimi prezentami i – według niektórych – stawał się coraz bardziej zależny od kobiety. Jego ukochana była nieco bardziej ostrożna – dopóki nie miała pewności co do uczuć Edwarda, wolała utrzymywać dobre relacje z Ernestem Simpsonem, którego wciąż była żoną. Nowy romans Edwarda VIII nie dziwił nikogo, a przynajmniej do pewnego momentu. Gdy książę oznajmił publicznie, że się zakochał i chce się żenić, wybuchł skandal. Gdy 20 stycznia 1936 roku zmarł król Jerzy V, ojciec Edwarda, ten wstąpił na tron. Jego ukochana chciała skończyć romans, lecz świeżo upieczony król groził, że podetnie sobie gardło.

Wallis Simpson złożyła więc pozew o rozwód, by móc związać się z ukochanym. Jednak na drodze ich szczęścia stanęli kościół, rodzina królewska, parlament i opinia publiczna. Według premiera związek Wallis i króla Edwarda był moralnie nie do zaakceptowania. Ona – Amerykanka, podwójna rozwódka i skandalistka. Mężczyzna postawił sprawę jasne: albo będzie mógł wziąć ślub z Wallis Simpson, albo abdykuje. Ministrowie nie ugięli się i 10 grudnia 1936 roku król Edward VIII podpisał dokumenty abdykacyjne. Następnego dnia wygłosił przemówienie, podczas którego padło słynne do dziś zdanie: „Uwierzcie mi, gdy mówię do was, że uznałem za niemożliwe dźwiganie wielkiego ciężaru odpowiedzialności bez pomocy i wsparcia kobiety, którą kocham”. 3 czerwca 1937 roku we Francji Wallis i Edward się pobrali. Naród nigdy nie wybaczył swojemu królowi rezygnacji z korony na rzecz dwukrotnej, amerykańskiej rozwódki. W ten sposób Wallis Simpson została najbardziej znienawidzoną księżną...  

Zobacz też: Wielka Brytania. Policja wszczęła śledztwo w sprawie fundacji charytatywnej księcia Karola

Ślub Wallis Simpson i Edwarda VIII, 3.06.1937
Fot. Ann Ronan Picture Library/Image State/East News

Ślub Wallis Simpson i Edwarda VIII, 3.06.1937

Wallis Simpson i Edward VIII, 1938 rok
Fot. Ann Ronan Picture Library/Image State/East News
Wallis Simpson i Edward VIII, 1938 rok

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARIA DĘBSKA ma 31 lat i na koncie wiele wspaniałych ról. Nam opowiada o tym, dlaczego nie została pianistką, gdzie najlepiej łapie dystans i za co kocha podróże. AGATA WĄTRÓBSKA I JANUSZ CHABIOR w dowcipnej i pełnej czułości rozmowie o swoim związku, ukochanych psach i magii małżeńskiej obrączki. MOHAMED AL-FAYED: egipski miliarder, właściciel paryskiego Ritza, ojciec kochanka księżnej Diany, bohater „The Crown”. Kim jest naprawdę? KASPER BAJON: scenarzysta, pisarz, reżyser. Fachu filmowego uczył się od swojego ojca, reżysera Filipa Bajona. Czy dziś słucha jego uwag?