Książę Karol, książę William i książę Harry, 17.08.1993
Fot. Julian Parker/UK Press via Getty Images
Królewskie życie

Wielka Brytania. Karol III miał surowe zasady w kwestii wychowania synów. Zmuszał ich do jednego

Nawet w kwestii ubioru był nieugięty

Marta Nawacka 1 grudnia 2022 16:09
Książę Karol, książę William i książę Harry, 17.08.1993
Fot. Julian Parker/UK Press via Getty Images

Księżna Diana i ówczesny książę Karol mieli zupełnie różne podejście do wychowania swoich synów: księcia Wiliama i księcia Harry'ego. Okazuje się, że ojciec kierował się surowymi zasadami, którym młodzi książęta musieli się podporządkować i nawet w kwestii ubioru był nieugięty. O szczegółach dowiadujemy się z nowej książki Katie Nicoll „The New Royals: Queen Elizabeth's Legacy and the Future of the Crown”.

Dzieciństwo księcia Williama i księcia Harry'ego

Małżeństwo księżnej Diany i ówczesnego księcia Karola nie było udane. Para nie zgadzała się ze sobą także w kwestii opieki nad synami, księciem Williamem i księciem Harrym. Lady Di pragnęła rozpieszczać swoich ukochanych chłopców i przymykała oko na ich wszelkie wybryki. Ojciec zaś miał o wiele bardziej rygorystyczne podejście. Okazuje się, że dzisiejszy monarcha był dość surowym rodzicem i wymagał od synów podporządkowania się w wielu kwestiach. Jedną z nich był... ubiór.

Czytaj też: Wielka Brytania. Pisarz ujawnia, jakie relacje panowały w ostatnich latach między Elżbietą II i jej mężem

Księżna Diana, książę William, książę Karol i książę Harry, 6.09.1995
Fot. Tom Wargacki/WireImage

Księżna Diana, książę William, książę Karol i książę Harry, 6.09.1995

Książę Karol, książę William i książę Harry, 29.06.1989
Fot. Tim Graham Photo Library via Getty Images

Książę Karol, książę William i książę Harry, 29.06.1989

Król Karol III był surowym ojcem?

Dzisiejszy król Karol III wymagał od synów przestrzegania dyscypliny oraz surowych zasad. Jak dowiadujemy się z najnowszej książki Katie Nicholl, „The New Royals: Queen Elizabeth’s Legacy and the Future of the Crown”, przywiązywał tak dużą uwagę do wyglądu i ubioru księcia Williama i księcia Harry'ego, że było to wręcz groteskowe. „William i Harry nie mogli nosić się jak ich rówieśnicy. Sportowe obuwie i jeansy były zakazane. Chłopcy musieli zakładać garnitury nawet do śniadania”, pisze autorka, która podkreśla, że podejście władcy było „niemal wiktoriańskie”.

Księciu Williamowi i księciu Harry'emu dał się także we znaki brak czasu ze strony ojca. Przez sporą ilość obowiązków wynikających z jego ówczesnej książęcej funkcji Karol nie miał zbyt dużo chwil dla swoich synów. Chłopcy odczuli to szczególnie mocno zwłaszcza po śmierci matki. Okazuje się, że aby skontaktować się z ojcem, William i Harry musieli... dzwonić do jego oficerów ochrony. „Często, gdy chcieli porozmawiać z ojcem, nie było go w pobliżu. Jeśli go potrzebowali, w końcu dzwonili do jego oficerów ochrony, aby pomogli chłopcom się z nim skontaktować”, dowiadujemy się z książki Katie Nicholl.  

Zobacz także: Wielka Brytania. Co tak naprawdę królowa Elżbieta II myślała o związku Harry'ego z Meghan?

Książę William, książę Karol i książę Harry, 101. urodziny Królowej Matki, 2001 rok
Fot. UK Press/Getty Images

Książę William, książę Karol i książę Harry, 101. urodziny Królowej Matki, 2001 rok

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.