Fot. Getty Images
ZE ŚWIATA MODY

Marka Burberry zniszczyła ubrania warte 38 milionów dolarów!

Z jakiego powodu?

Sabina Zięba 19 lipca 2018 17:30
Fot. Getty Images

Burberry to jedna z najbardziej ekskluzywnych światowych marek, której opatentowany w 1924 roku wzór czarno-biało-czerwonej kratki na beżowym tle jest najszerzej kopiowanym znakiem towarowym na świecie. Mimo wielkiej popularności, firma notuje wielkie spadki w sprzedaży i w rocznym raporcie przyznała, że tylko w tym roku zniszczyła niesprzedane ubrania i dodatki warte 38 milionów dolarów! Dlaczego?

Burberry nie uznaje wyprzedaży

Strategia Burberry zakłada, że ubrania i dodatki, które nie trafią do klientów w normalnej cenie, muszą zostać zniszczone. Dzieje się tak, ponieważ marka nie uznaje przecen, promocji ani wyprzedaży! Firma wychodzi z założenia, że ograniczona dostępność towaru wpływa na jego ekskluzywny charakter.

Dla porównania, w ubiegłym roku zutylizowano towary o wartości 26,9 mln funtów, a w 2016 - 18,8 mln funtów. Ustępujący prezes Burberry, John Peace, twierdzi jednak, że „takie działanie nie przychodzi marce z łatwością”, a dyrektor finansowa Julie Brown dodaje, iż „proceder jest traktowany niezwykle poważnie”. Równocześnie zachodnie media donoszą, że inwestorom z coraz większym trudem przychodzi akceptacja takich działań z uwagi na wizerunek firmy oraz względy ekologiczne.

Myślicie, że po krytyce ze strony ekologów i klientów marka zrezygnuje z podobnych praktyk?  

Pierwsze projekty Riccardo Tisci dla Burberry.

pierwsze projekty Riccardo Tisci dla Burberry
Fot. Materiały prasowe

Cara Delevingne podczas pokazu Burberry wiosna/lato 2018.

Fot. East News

TAGI #Burberry

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATALIA KUKULSKA Z CÓRKĄ ANNĄ: Wzruszająca rozmowa o tym, jak być matką, kiedy samej się jej nie miało. JUSTYNA I JAKUB PRZYGOŃSCY: Motocyklista i kierowca rajdowy i współwłaścicielka modowej marki – jak łączą życie rodzinne z pasją i pracą? DEKADA GIERKA: Dlaczego lata 70. wciąż fascynują i inspirują? LILIANA GŁĄBCZYŃSKA-KOMOROWSKA: Aktorka i reżyserka, kobieta po przejściach, celebruje dojrzałą miłość. Matka ANNY LEWANDOWSKIEJ – MARIA STACHURSKA snuje historię cioci Stanisławy, położnej w hitlerowskim obozie koncentracyjnym.