ELŻBIETA PAWEŁEK 18 czerwca 2017 19:45
1/7
Copyright @Getty Images
1/7

Zatoki z turkusową wodą, plaże i majestatyczne klify. Magiczne wyspy greckie dziś kuszą filmowców, gwiazdy, rzesze poszukiwaczy niezwykłych wakacji. I milionerów skłonnych zapłacić fortunę za ich posiadanie. Cyklady, Kreta, a może Rodos? To najmodniejszy kierunek na wakacje.

Polecamy też: Wojciech Szczęsny i Marina Łuczenko-Szczęsna wybrali się w romantyczną podróż. Kto im towarzyszy?

Mówi się, że Arystoteles Onassis, miliarder, magnat transportu morskiego, był jednym z pierwszych, który stworzył modę na wyspy greckie. Jest ich około trzech tysięcy, ale dla niego liczył się tylko Skorpios. "To moja miłość", powtarzał po tym, jak kupił tę wysepkę w archipelagu Wysp Jońskich. W latach 60. bywał tam z Marią Callas, a potem wziął tam ślub z Jacqueline Kennedy. Skorpios przypomina mały raj - prywatne plaże, w tym osobna dla ukochanej Jacqeuline, przystań dla jachtów, trzy rezydencje, lądowisko dla helikopterów i ogromny dom tylko dla służby obsługującej tabuny gości. Po śmierci miliardera, który kazał się tam pochować, wyspę chciała kupić Madonna i Giorgio Armani, ostatecznie jednak przeszła w ręce córki rosyjskiego miliardera Rybołowlewa.

W naszej galerii przeczytacie fragmenty relacji z podróży po greckich wyspach, natomiast całość znajdziecie w najnowszym numerze magazynu VIVA! MODA.

2/7
Copyright @Getty Images
2/7

Jeśli chcielibyście się wybrać w niezapomniany rejs na wyspy greckie, możecie wypuścić się z portu w Pireusie na Eginę, Poros i Hydrę. Ta ostatnia rozkochała w sobie artystów, w tym Leonarda Cohena. Krystalicznie czyta woda, zapierające dech w piersiach pejzaże i żadnych samochodów. Cały transport odbywa się na osiołkach... Cohen w latach 60. kupił na Hydrze dom za 1500 dolarów i, jak mówił, był to najlepszy wybór w jego życiu. Napisał tu wiele swoich wierszy, piosenek i powieść "Piękni przegrani".

Polecamy też: Maffashion pochwaliła się zdjęciami z egzotycznej wyprawy. Zobaczcie dokąd pojechała blogerka

3/7
Copyright @East News
3/7

O ile Hydra zasługuje na krótki romans, to Cyklady (Kiklades) na wieczną miłość. Ich nazwa pochodzi od pierścienia (kyklos - koło), jakim otaczają świętą wyspę Delos, na której Latona miała urodzić Zeusowi boskie bliźniaki - Artemidę i Apollina. Archipelag jest wręcz idealny do szybkiego przemieszczania się po wyspach. A każda z nich to odrębny świat, inne tradycje, mity i legendy. Jeśli lubicie luz i nie marzycie o luksusowych hotelach, wybierzcie Ios, dawną mekkę hipisów i raj trunkowych trampów. Żadna inna grecka wyspa nie przyciąga takich tłumów młodych ludzi jak Ios. Nocą plaże są zapchane śpiworami, tak samo jak za dnia plażowiczami, a zabawa trwa do świtu.

Polecamy też: Natasza Urbańska wyjechała na wakacje. Zobacz, jak wypoczywa aktorka

4/7
Copyright @East News
4/7

Perłą w koronie Cyklad jest Mykonos - nazwa pochodzi od pierwszego władcy Mykona, syna, a być może wnuka boga Apolla. Wyspa była podobno miejscem walki Zeusa z tytanami, tutaj Herkules miał zabić gigantów chroniących Olimp, których martwe ciała zamieniły się w skały...

Dziś to najdroższa wyspa Cyklad i najbardziej kosmopolityczna, przyjazna turystyce LGBT, więc widok gejów nikogo nie dziwi, tak samo jak wypoczywających tu celebrytów. Słabości do Mykonos nie kryją Kim Kardashian, Kinga Rusin czy słynny chirurg plastyczny gwiazd Krzysztof Gojdź.

Polecamy też: Savoir-vivre w chmurach. 10 zasad etykiety w samolocie, które umilą Twój lot

5/7
Copyright @FORUM
5/7

Tak jak Mykonos jest atrakcją północnych Cyklad, tak Santorini (Thira) z wulkanicznym krajobrazem jest perełką południa. Kiedy prom wpływa do kaldery zapadniętego wulkanu Thiry, skaliste brzegi wznoszą się dziesiątki metrów w górę. Niesamowite uczucie. To efekt potężnego wybuchu wulkanu w 1628 roku p.n.e., który okazał się najbardziej niszczycielską naturalną katastrofą w dziejach ludzkości. Z wulkanu wypłynęło wówczas 30 kilometrów lawy, a pióropusz popiołów i pyłów osiągnął 36 kilometrów wysokości. W całym zaś basenie Morza Egejskiego doszło do trzęsienia ziemi.

Polecamy też: TYLKO NAM Anna Starmach opowiedziała o podróży swojego życia. Zobacz zdjęcia wykonane przez jurorkę

6/7
Copyright @Getty Images
6/7

Na greckich wyspach każdy znajdzie coś dla siebie. Na Rodos nie zawiodą was piaszczyste plaże i zabytki przeszłości. Odwiedza je blisko 50 tysięcy turystów każdego dnia. Spokojniej bywa w uroczej Zatoce Anthony'ego Quinna, w której aktor nakręcił słynne sceny w "Działaniach Navarony". Rząd grecki, wdzięczny za rozsławienie wyspy, przekazał Quinnowi zatokę na własność. Choć decyzję potem unieważniono, nazwa się przyjęła.

Polecamy też: Ciąg dalszy niesamowitych wakacji Edyty Herbuś. Gdzie aktorka koi nerwy po rozstaniu?

7/7
Copyright @FORUM
7/7

Idąc śladem filmów, nie można pominąć Krety, gdzie nakręcono "Greka Zorbę" z cudowną muzyką Mikisa Theodorakisa. Wszystkie sceny powstały w Chanii, Rethymnonie i wiosce Stavros, w której do dziś mieszka Walter Lassally, zdobywca Oscara za zdjęcia do tego filmu. (...) Tu czas się zatrzymał. Lato zdaje się nie mieć końca, słońce grzeje mocno do późnej jesieni, a ciepłe morze sprzyja kąpielom nawet w listopadzie. Na koniec wypada jeszcze zrobić sobie selfie. Oczywiście z gwiazdą.

Polecamy też: Agnieszka Włodarczyk wyruszyła na prywatne Azja Express. Gdzie podróżuje?

Wideo

Oscary 2022: oto 5 filmów nominowanych za kostiumy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Odkrywamy zaskakującą szafę Małgosi Kożuchowskiej
Supermodelka Anna Jagodzińska i jej szaleństwa