Ma ona symboliczne znaczenie!

Aleksandra Frankowska 9 października 2022 17:33

Peleryna – większości z nas kojarzy się przede wszystkim z arystokracją i ekranizacjami baśni, kiedy to monarchowie nosili je w wersji bardzo długiej, ciągnącej się wręcz po ziemi. Obecnie tego typu funkcja należy już raczej do przeszłości, a we współczesnej modzie peleryna odgrywa zupełnie inną rolę. Królowe, księżne i księżniczki noszą peleryny na czerwony dywan, dodając sobie nimi królewskiego prestiżu. Ostatnim przykładem jest kreacja księżnej Kate z premiery nowego filmu o przygodach Agenta Jamesa Bonda, kiedy to jej złota suknia projektu Jenny Packham, miała właśnie dodatkowo złotą pelerynę.

ZOBACZ TEŻ: Księżna Kate przyćmiła innych gości podczas światowej premiery Jamesa Bonda

Rola peleryny w stylizacji

Peleryna ma wymiar niezwykle królewski i chociaż dziś jej pierwotne przeznaczenie jest już historią, jest chętnie wybierana przez członków rodzin królewskich – zwłaszcza kobiety. Dodaje gracji, dostojności i sprawia, że każdy patrzy na stylizację z peleryną z ogromnym podziwem. Najczęściej jest bowiem zupełnie inna niż wszystkie pozostałe.

Królowa Elżbieta II w pelerynie na corocznym otwarciu obrad Parlamentu

Jak nakazuje tradycja, królowa Elżbieta II co roku otwiera obrady Parlamentu w Wielkiej Brytanii. Wyjątkowe wydarzenie ma podniosły charakter, a monarchini zawsze pokazuje się ubrana w królewską, długą, obszytą białym futrem bordową pelerynę z kokardami zamiast pagonów. Na głowie ma również królewską koronę. Ten symboliczny strój pozwala na przypomnienie sobie historii. Otwarcie sezonu parlamentarnego jest bowiem jedyną okazją w roku do tego, aby władczynię spotkać właśnie w budynkach brytyjskiego Parlamentu. To tradycja sięgająca dziesiątek lat wstecz.

Te królowe i księżne noszą peleryny

Koniecznie zajrzyjcie do naszej galerii, gdzie zebraliśmy stylizacje królowych, księżnych oraz księżniczek, które do swoich stylizacji wybrały również pelerynę. Są to między innymi księżna Meghan, królowa Maxima, królowa Letizia czy księżniczka Małgorzata. Każda z nich wybrała pelerynę na wyjątkową, uroczystą okazję, nadając swojej stylizacji jeszcze większego szyku i gracji. Może wybory koronowanych głów także Was zainspirują do sięgnięcia po tę część garderoby?  

1/9
Księżna Kate
Copyright @Chris Jackson/Getty Images
1/9

Księżna Kate podczas premiery najnowszego filmu o Agencie oo7 "Nie czas umierać". Wybrała złotą kreację projektu Jenny Packham z peleryną.

2/9
Królowa Letizia
Copyright @Patrick van Katwijk/Getty Images
2/9

Królowa Letizia w czerwonej sukni Stelli McCartney z peleryną na jedno ramię, podczas przyjęcia urodzinowego króla Wilhelma Aleksandra z Holandii w 2017 roku w Hadze.

3/9
Księżniczka Karolina
Copyright @David Niviere/SIPA/PLS Pool/Getty Images
3/9

Księżniczka Karolina z Hanoveru w sukni z peleryną Stella McCartney na gali Monaco National Day w 2018 roku. Kreację połączyła z długimi białymi rękawiczkami i czerwoną satynową torebką.

4/9
Księżna Meghan
Copyright @Karwai Tang/WireImage
4/9

Księżna Meghan podczas Mountbatten Festival of Music w londyńskim Royal Albert Hall, miała na sobie czerwoną suknię z peleryną od Safiyaa . Całość uzupełniła satynową kopertówką Manolo Blahnik, czółenkami Stuarta Weitzmana i kolczykami z koralików Simone Rocha.

5/9
Królowa Maxima
Copyright @Patrick van Katwijk/WireImage
5/9

Królowa Maxima z Holandii z szkarłatnej sukni z elegancką peleryną.

6/9
Księżniczka Charlene
Copyright @Pascal Le Segretain/Getty Images
6/9

Księżniczka Charlene z Monako w zielonej kreacji z peleryną podczas 71. Balu Czerwonego Krzyża w Monako.

7/9
Królowa Mathilde
Copyright @Carl Court/Getty Images
7/9

Podczas wizyty w Tokio na ceremonię intronizacji japońskiego cesarza Naruhito w 2019 roku królowa Matylda wybrała jasnoróżową pelerynę.

8/9
Księżna Mary
Copyright @Carl Court/Getty Images
8/9

Podczas ceremonii intronizacji cesarza Naruhito, Księżniczka Mary miała na sobie pelerynę w liliowym odcieniu.

9/9
Charlotte Casiraghi
Copyright @Pascal Le Segretain/Getty Images
9/9

Wnuczka Grace Kelly w tej pudrowoniebieskiej sukni i pelerynie Giambattisty Valli na ślubie księcia Alberta II Monako z księżniczką Charlene w 2011 roku.

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA

Wideo

Krzysztof Miruć oprowadza po swoim domu!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATASZA URBAŃSKA: „zawsze druga”. Przez lata żyła z taką łatką. Teraz rozlicza się z przeszłością. JANUSZ LEON WIŚNIEWSKI o wypadku, roli… przypadku w życiu. A także o nowej książce. MICHALINA OLSZAŃSKA: aktorka, skrzypaczka, mama… Jakie tajemnice kryje jej życie? GRZEGORZ ZAWIERUCHA: znany kucharz zaangażował się w akcję Burda Media Polska – TASTErzy. Dlaczego? PODRÓŻE: barokowy pałac w Kamieńcu, nazywany pruskim Wersalem, zasłynął przepychem i jako miejsce romansu pani Walewskiej z Napoleonem.