Wystawa o współczesnej mody muzułmańskiej „Contemporary Muslim Fashions”
Fot. Materiały prasowe/Sebastian Kim/Fine Arts Museums of San Francisco
ZE ŚWIATA MODY I SZTUKI

Oto wystawy o modzie, które warto jeszcze zobaczyć w tym roku!

Saint Laurent, Antkowiak i moda dwudziestolecia!

Marcin Brzeziński 14 grudnia 2018 14:00
Wystawa o współczesnej mody muzułmańskiej „Contemporary Muslim Fashions”
Fot. Materiały prasowe/Sebastian Kim/Fine Arts Museums of San Francisco

Rok 2018 nieubłaganie odchodzi w przeszłość. Ale wciąż pozostaje sporo czasu by… zobaczyć najlepsze wystawy o modzie pokazywane na całym świecie! Z całej wystawienniczej oferty wybraliśmy dla was cztery najważniejsze. I z czego jesteśmy szczególnie dumni, dwie z nich zostały przygotowane w Polsce! Mowa tu o ekspozycji pokazującej osiągnięcia Jerzego Antkowiaka i Mody Polskiej oraz prezentacji niezwykłych zbiorów Adama Leja. Więc… jeśli nadarzy się okazja, nie straćcie jej, bo może się więcej nie powtórzyć!

Jerzy Antkowiak i Moda Polska, Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

W Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi wciąż można oglądać wystawę Jerzy Antkowiak i Moda Polska, której kuratorem jest Tomasz Ossoliński. Pomysł ekspozycji zrodził się w 2015 roku, gdy projektant zobaczył archiwum Jerzego Antkowiaka – ponad tysiąc ubrań Mody Polskiej i niezliczoną ilość szkiców, dokumentów, zdjęć. „Jerzy Antkowiak jest mistrzem mody, ale też moim mistrzem. Podziwiałem go jeszcze jako uczeń technikum odzieżowego w Katowicach. Być może, gdyby nie on, nie zostałbym projektantem”, mówi Ossoliński. „Kiedy zobaczyłem jego zbiory, przechowywane w piwnicy i zakamarkach domu, uznałem, że koniecznie trzeba pokazać je światu. Tym bardziej, że oglądane po latach pokazują, jak nowoczesne, a często ponadczasowe, były projekty Mody Polskiej”, dodaje. Polecamy!

Wystawa Jerzy Antkowiak i Moda Polska, Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi
Fot. Materiały prasowe

Kobieta dwudziestolecia. Ubiory damskie z lat 20. i 30. XX w. z kolekcji Adama Leja, Muzeum w Gliwicach

Jak się ubierały kobiety w niepodległej Polsce? Pierwsza wojna światowa położyła kres krynolinom, turniurom i gorsetom. Zmiany w życiu kobiet, ich nabierająca rozpędu emancypacja, coraz bogatszy wachlarz ról, z których mogły wybierać – swoje odzwierciedlenie znalazły także w modzie. Obraz kobiety dwudziestolecia międzywojennego – za pośrednictwem mody tamtego czasu – przybliży wystawa Muzeum w Gliwicach. Zobaczymy na niej damskie stroje z lat 20. i 30. XX wieku pochodzące ze zbiorów Adama Leja, historyka sztuki i pasjonata wzornictwa epoki art deco. Jego licząca około pięć tysięcy eksponatów kolekcja kostiumów haute couture jest jedną z największych w Polsce i na świecie.

Wystawa Kobieta dwudziestolecia. Ubiory damskie z lat 20. i 30. XX w. z kolekcji Adama Leja, Muzeum w Gliwicach
Fot. Marcin Brzeziński

Yves Saint Laurent: Dreams of the Orient, Musée Yves Saint Laurent, Paryż

Musée Yves Saint Laurent w Paryżu prezentuje pierwszą w historii tej instytucji wystawę czasową. Nosi ona tytuł Yves Saint Laurent: Dreams of the Orient czyli Yves Saint Laurent: Sny o Oriencie. Pokazuje ona, jak wielkie znaczenie miała dla wielkiego projektanta kultura Japonii, Chin i Indii. Fascynację tę zapoczątkowała podróż, którą w 1963 roku Yves Saint Laurent odbył do japońskiego Kioto. Urzekły go tam zwłaszcza zmysłowe stroje gejsz. Wyraz swemu uwielbieniu dla kultury Orientu projektant dał zwłaszcza w kolekcji na jesień i zimę z 1977 roku, w tym samym roku swoją premierę miały również jego kultowe perfumy Opium. I właśnie 50 kreacji z tej kolekcji można podziwiać na otwartej ostatnio wystawie. Uzupełniają je orientalne dzieła sztuki wypożyczone z Musée Guimet i kolekcji prywatnych.

Wystawa Yves Saint Laurent: Dreams of the Orient, Musée Yves Saint Laurent, Paryż
Fot. Materiały prasowe

Contemporary Muslim Fashions, Fine Arts Museums of San Francisco

W Fine Arts Museums of San Francisco trwa wystawa zatytułowana Contemporary Muslim Fashions czyli Współczesne mody muzułmańskie. Liczba mnoga jest tu nieprzypadkowa. Ekspozycja ma ma pokazać w jak zróżnicowany i często zaskakujący sposób ubierają się wyznawczynie islamu na całym świecie. Oczywiście nie zabraknie na niej hidżabów, czyli zasłon zakrywających głowę muzułmanek, ale będą też kreacje muzułmańskich projektantek i kolekcje tworzone na rynek bliskowschodni przez największe światowe domy mody takie jak Oscar de la Renta czy Saint Laurent.

Wystawa o współczesnej mody muzułmańskiej „Contemporary Muslim Fashions”
Fot. Materiały prasowe/Langston Hues/Fine Arts Museums of San Francisco

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Maciej Musiał zadzwonił do Dagmary Kaźmierskiej z przeprosinami. Wcześniej zamieścił w sieci niestosowny komentarz

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAŁGORZATA ROZENEK-MAJDAN: czy tęskni za mediami, kiedy znowu… włoży szpilki i dlaczego wpada w „dziki szał”, gdy przegrywa. MICHAŁ WRZOSEK: kiedyś sam się odchudził, dziś motywuje i uczy innych, jak odchudzać się z głową. EWA SAMA swoje królestwo stworzyła w… kuchni domu w Miami. ONI ŻYJĄ FIT!: Lewandowska, QCZAJ, Steczkowska, Chodakowska, Klimentowie, Jędrzejczyk, Danilczuk i Jelonek, Paszke, Skura…