Wystawa „Jerzy Antkowiak i Moda Polska” w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi
Fot. Piotr Ciesla / FORUM
ZE ŚWIATA MODY I SZTUKI

Wybierz się na wystawę poświęconą Jerzemu Antkowiakowi do Łodzi!

To on był projektantem kultowej Mody Polskiej!

Marcin Brzeziński 6 października 2018 10:58
Wystawa „Jerzy Antkowiak i Moda Polska” w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi
Fot. Piotr Ciesla / FORUM

Jerzy Antkowiak, projektant Mody Polskiej jest bohaterem dwóch przedsięwzięć, nad którymi pieczę sprawuje projektant Tomasz Ossoliński. 6 października w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi rozpocznie się wystawa Jerzy Antkowiak i Moda Polska. Tomasz Ossoliński jest jej kuratorem. Jednocześnie trwają prace nad, poświęconym Jerzemu Antkowiakowi, filmem dokumentalnym w reżyserii Anny Więckowskiej, którego premiera będzie miała miejsce w 2019 roku.

Mistrz Antkowiak

Pomysł na wystawę zrodził się w 2015 roku, gdy Tomasz Ossoliński zobaczył archiwum Jerzego Antkowiaka – ponad tysiąc ubrań Mody Polskiej i niezliczoną ilość szkiców, dokumentów, zdjęć. „Jerzy Antkowiak jest mistrzem mody, ale też moim mistrzem. Podziwiałem go jeszcze jako uczeń technikum odzieżowego w Katowicach. Być może, gdyby nie on, nie zostałbym projektantem”, mówi Ossoliński. „Kiedy zobaczyłem jego zbiory, przechowywane w piwnicy i zakamarkach domu, uznałem, że koniecznie trzeba pokazać je światu. Tym bardziej, że oglądane po latach pokazują, jak nowoczesne, a często ponadczasowe, były projekty Mody Polskiej”, dodaje. Jerzy Antkowiak na pytanie, jak ocenia dziś te projekty mówi z właściwą sobie swadą: „To jest wszystko tak modne, że gdybym był facetem z gotówką, to bym to wszystko powielał i sprzedawał”.

Co się znajdzie na wystawie?

Przy pracy nad wystawą najtrudniejszy był wybór eksponatów. Kurator ułożył wystawę tak, by opowiedzieć o Modzie Polskiej, czasach, w których przyszło jej funkcjonować i, wreszcie, samym Jerzym Antkowiaku – projektancie, który sprawił, że marka z wdziękiem wymknęła się socjalistycznej rutynie. „Zależało mi, żeby pokazać, że moda jest częścią dziedzictwa kulturowego. Ubrania bywają dziełami sztuki, ale opowiadają też o czasach, w których powstawały, o relacjach społecznych, a także o polityce”, mówi Ossoliński.
Na dwóch piętrach wystawy zobaczymy kilkaset obiektów. Sześćdziesiąt ubrań – wybranych tak, by pokazać to, co było w Modzie Polskiej najbardziej efektowne i najbardziej charakterystyczne dla marki. Cenne przedmioty, m.in. dyplomowy obraz Zakonnice, który Jerzy Antkowiak namalował na zakończenie studiów we wrocławskiej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych, jego pierwszy projekt dla Mody Polskiej – czarno-białe filiżanki z firmową jaskółką autorstwa Jerzego Treutlera, lustro z gabinetu Jadwigi Grabowskiej – pierwszej dyrektor artystycznej Mody Polskiej, czy meble z firmowej wzorcowni. Dziesiątki zdjęć z pokazów, ale też zza kulis, oficjalne dokumenty i kilkaset szkiców, które pozwolą prześledzić zmiany w modzie i ewolucję kreski Jerzego Antkowiaka. Wystawa przypomni Jadwigę Grabowską oraz sztab projektantek Mody Polskiej: Kalinę Paroll, Irenę Biegańską, Magdę Ignar, Krystynę Dziak, Małgorzatę Zembrzuską, Krystynę Wasylkowską, Katarzynę Raszyńską. Tego nie można przegapić!

Wystawa Jerzy Antkowiak i Moda Polska rozpocznie się 6 października 2018 roku i potrwa do 17 marca 2019 roku. Centralne Muzeum Włókiennictwa, ul. Piotrkowska 282, Łódź

Modelka Blanka Poksińska i model Maciej Szustak, lata 90.

Wystawa „Jerzy Antkowiak i Moda Polska” w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi
Fot. Janusz Sobolewski/FORUM

Modelka Blanka Poksińska i model Maciej Szustak, lata 90.

Wystawa „Jerzy Antkowiak i Moda Polska” w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi
Fot. Janusz Sobolewski/FORUM

Plakat wystawy „Jerzy Antkowiak i Moda Polska”.

Wystawa „Jerzy Antkowiak i Moda Polska” w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi
Fot. Materiały prasowe

Wideo

Paweł Królikowski zostawił najpiękniejszy możliwy testament. Żona opowiedziała o szczegółach

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA I LEFTERIS KAVOUKIS o balansie, jaki dała im pandemia, domu w Warszawie i… raju w Atenach. Co takiego wydarzyło się, że RAFAŁ KRÓLIKOWSKI powiedział sobie: „Hola, hola, panie Królikowski, czasami trzeba przystopować…”? AIDA KOSOJAN-PRZYBYSZ z córkami ALICJĄ i MARGO – Jak być matką, kiedy widzi się przyszłość? W cyklu Kobiece historie: Fonda, Birkin, Joplin, Mitchell – buntowniczki i hippiski, które zmieniły świat. Miasto miłości: Nowy Jork nie pozwoli zasnąć zakochanym.