ZE ŚWIATA MODY

W Londynie otwiera się wystawa o historii domu mody Christian Dior!

Co na niej zobaczymy?

Marcin Brzeziński 13 listopada 2018 18:30

W londyńskim Victoria & Albert Museum na początku przyszłego roku otworzy się wystawa zatytułowana Christian Dior: Designer of Dreams czyli Projektant snów. I takiej ekspozycji chyba jeszcze nie było! I nie chodzi tylko o historię zasłużonego domu mody Dior, ale o modę w ogóle. Oszałamiający rozmach wystawy naprawdę nie będzie miał sobie równych!

Co zobaczymy na wystawie w Londynie?

Ekspozycja prezentować będzie ponad 300 kreacji haute couture stworzonych przez wszystkich dyrektorów kreatywnych kulowej marki, a więc Christiana Diora, Yves Saint Laurenta, Marca Bohana, Gianfranco Ferré, Johna Galliano, Rafa Simonsa i obecną szefową Marię Grazię Chiuri. Zaś torebek, butów, biżuterii, zdjęć i projektów z gigantycznych archiwów Diora policzyć wprost nie sposób. Wszystkie te obiekty wyeksponowane będą w niezwykle efektowny, wręcz teatralny sposób. Żeby nie zdradzać wszystkich tajemnic powiedzmy tylko, że w części zatytułowanej Colourama ubrania, dodatki i butelki perfum uszeregowano kolorystycznie tak, że na przykład oranżowa suknia Simonsa znalazła się obok klementynkowego płaszcza Galliano. Zaś galeria finałowa o nazwie Dior Ballroom zrobi wrażenie nawet na osobie, która mody nie ceni. Znalazły się tam kultowe suknie takie jak ta, w której Elizabeth Taylor wystąpiła na Oscarach w 1961 roku. Wszystkie skąpane w bajkowym, gwiezdnym świetle. Tak, Dior naprawdę był krawcem snów!

Dior kocha Anglię

Wystawę rok temu można była oglądać w paryskim Musée des arts décoratifs, ale nie jest to proste przeniesienie. W Londynie wymieniono ponad 50 procent eksponatów. Dodano też część pokazującą związki Christiana Diora z… Anglią. Mało kto bowiem wie, projektant odwiedził po raz pierwszy Anglię już w latach 20. XX wieku. A potem notował: „Kocham angielską tradycję, angielską grzeczność, angielską architekturę. A nawet angielską kuchnię! Wielbię zwłaszcza śniadania z herbatą, owsianką, jajkami i bekonem!”. Takie słowa w ustach Francuza muszą szokować! W 1954 roku Christian Dior zorganizował pokaz mody w Blenheim Palace. Przywiózł wtedy trzynaście modelek i ponad sto kreacji, w tym słynną la robe Blenheim (czyli suknię Blenheim) - blado różowe arcydzieło ozdobione niezliczonymi perłami i cekinami. Ten pokaz i następny w 1958 roku, za który odpowiadał już Yves Saint Laurent miały za zadanie zbiórkę funduszy na konto Czerwonego Krzyża. Obu patronowała wielbicielka talentu Diora, księżniczka Małgorzata, młodsza siostra królowej Elżbiety II. A więc trudno chyba znaleźć bardziej oddany Anglii francuski dom mody niż Dior. Nic dziwnego, że właśnie w Londynie zagości zatem wystawa Projektant snów.

Christian Dior: Designer of Dreams, V&A Museum, Londyn. Od 2 lutego do 14 lipca 2019. ZOBACZ ZDJĘCIA

Księżniczka Małgorzata, młodsza siostra królowej Elżbiety II i Christian Dior.

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARTYNA WOJCIECHOWSKA z odważnym przesłaniem dla kobiet: „Jestem wystarczająca!”. Marzyciel pragmatyk - CEZARY PAZURA w obiektywie żony Edyty. RENATA GABRYJELSKA supermodelka lat 90 o ucieczce z show-biznesu i nowym życiu. Odkrywamy sekrety mistrzyni, czyli jaka naprawdę jest IGA ŚWIĄTEK i kto stoi za jej sukcesem oraz sprawdzamy, dlaczego WIRUS to największy wróg ludzkości.