ZE ŚWIATA MODY

Maria Grazia Chiuri z Diora debiutuje w nowej roli!

Christian Dior byłby z niej dumny!

Marcin Brzeziński 15 marca 2019 12:29
Maria Grazia Chiuri z Diora zaprojektowała  kostiumy do baletu
Fot. Getty Images

Dyrektor kreatywna domu mody Christian Dior Maria Grazia Chiuri debiutuje w nowej roli. Zaprojektowała mianowicie kostiumy do baletu będącego hołdem dla wybitnego kompozytora, twórcy muzycznego minimalizmu Philipa Glassa. Spektakl baletowy, na który złożą się trzy części będzie pokazywany w Teatro Costanzi w Rzymie. Jedną z jego części zatytułowaną Nuit Blanche, czyli Białe noce ozdobią właśnie kostiumy Marii Grazii Chiuri. Projektantka stworzyła kreacje dla szesnastoosobowego baletu i gwiazd spektaklu: Eleonory Abbagnato i Friedemanna Vogela. Było to nie lada wyzwanie, gdyż w przeciwieństwie do strojów z wybiegów te stworzone dla baletu muszą zapewniać… pełną swobodę ruchu. Christian Dior z pewnością przyklasnąłby pomysłowi swej następczyni. Jak żaden inny bowiem projektant kochał balet.

Kim jest Philip Glass?

Poprzez swoje opery, symfonie, utwory, które komponował dla własnego zespołu, poprzez współpracę z artystami tak różnymi jak Woody Allen i David Bowie, Twyla Tharp i Allen Ginsberg, Philip Glass wywarł bezprecedensowy wpływ na muzyczne i intelektualne życie swoich czasów. Jego opery - między innymi Einstein na plaży,  Satyagraha, Akhnaten oraz Zagłada domu Usherów, są wystawiane na najważniejszych scenach świata i trudno wtedy znaleźć na widowni puste krzesło. Glass pisał muzykę dla eksperymentalnych teatrów i oskarowych filmów, takich jak Godziny. Koyaanisqatsi, jego pierwsza kompozycja filmowa, powstała we współpracy z Godfreyem Reggio i Philip Glass Ensemble była radykalną i naśladowaną do dziś próbą scalenia wizji i dźwięku. Jego związki – zawodowe i osobiste – z najważniejszymi artystami sceny rockowej, popowej i muzyki świata sięgają lat sześćdziesiątych. W rzeczywistości Glass jest pierwszym kompozytorem, który zdobył szerokie, wielopokoleniowe grono słuchaczy – w operach, salach koncertowych, w świecie tańca, filmu i muzyki popularnej. Nic dziwnego, że Teatro Costanzi w Rzymie i Maria Grazia Chiuri pragną oddać mu hołd.

Wybitny kompozytor, twórcy muzycznego minimalizmu Philip Glass.

Philip Glass
Fot. East News

Pierwsze projekty kostiumów do baletu zaprojektowane przez Marię Grazię Chiuri.

Maria Grazia Chiuri z Diora zaprojektowała  kostiumy do baletu
Fot. Materiały prasowe

Maria Grazia Chiuri z Diora zaprojektowała  kostiumy do baletu
Fot. Materiały prasowe

Wideo

Odkryj kulisy sesji zdjęciowej "Zostań twarzą Kinder Bueno"!

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Monika Olejnik, Martyna Wojciechowska, Joanna Przetakiewicz, Anna Lewandowska i Jessica Mercedes Kirschner. Pięć niezwykłych kobiet w niezwykłej sesji VIVY!. Janusz L. Wiśniewski w mocnej rozmowie o współczesnych kobietach oraz Debora i Joszko Brodowie z 11-stką dzieci o sile rodziny.