Biografia Mariny Abramović Pokonać mur
Fot. Instagram @abramovicinstitu
KULTURA

Gwiazda sztuki współczesnej Marina Abramović publikuje swoje wspomnienia!

Ponad 750 tysięcy ludzi stało w kolejce, żeby… spojrzeć jej w oczy!

Marcin Brzeziński 22 kwietnia 2018 07:30
Biografia Mariny Abramović Pokonać mur
Fot. Instagram @abramovicinstitu

Już wkrótce nakładem wydawnictwa Rebis ukażą się wspomnienia wielkiej gwiazdy sztuki współczesnej, Mariny Abramović! Jak wielkiej? O jej sile najlepiej świadczy performance Artist is Present (Artystka jest obecna), który zaprezentowała w 2010 roku w nowojorskim Museum of Modern Art. Pomysł był zwodniczo prosty. W MoMa stanął stół i dwa krzesła. Na jednym z nich przez trzy miesiące od 14 marca do 31 maja, sześć dni w tygodniu, siedem i pół godziny dziennie nieruchomo siedziała Marina. Na drugim tak długo jak miał na to ochotę mógł usiąść każdy z widzów. I patrzeć Marinie w oczy.

Płakałem w MoMa na Abramović

Eksperyment się powiódł. Naprzeciwko Mariny usiadło przez te trzy miesiące ponad 750 tysięcy osób. Starych, młodych, wszelkich ras i narodowości. Były wśród nich gwiazdy Hollywood, emeryci z Teksasu, buddyjscy mnisi i poszukujące sensu życia nastolatki z Helsinek. Czemu chcieli patrzeć w oczy Mariny? „Jest tyle powodów, dla których ludzie siadają przede mną! Niektórzy są wściekli. Inni ciekawi. Jeszcze inni bardzo się otwierają i czujesz niesamowity ból. Staję się zwierciadłem dla ich ja”, tłumaczyła Abramović.

Patrzenie w oczy Mariny jest tak uwodzące, bo ona każdego obdarza takim samym szacunkiem i uwagą

Inaczej widział to kurator wystawy Klaus Bisenbach; „Patrzenie w oczy Mariny jest tak uwodzące, bo ona każdego obdarza takim samym szacunkiem i uwagą. Każdy dostaje fragment jej życia w prezencie”. A pod koniec trwania wystawy rozpętała się prawdziwa histeria. Ludzie czekali całe noce na otwarcie MoMy, powstały społeczne listy oczekujących, takie jakie niektórzy znają z PRL-u. Na Facebooku zaczęła działać grupa Płakałem na Abramović.

Marina Abramović - nauczycielka Lady Gagi

Na to, że ta serbska awangardowa artystka słynąca z szokujących działań takich jak samookaleczenia czy głodówki zyskała na początku XXI wieku status porównywalny z gwiazdami muzyki czy filmu są też dziesiątki innych dowodów. Marina Abramović wystąpiła w reklamie domu mody Givenchy, zaprojektowała kolekcje ubrań dla prestiżowego sklepu internetowego Net-a-Porter, dawała lekcje Lady Gadze, kręciła filmy z aktorem Jamesem Franco i najsłynniejszym raperem Jay’em Z. Legendarny reżyser teatralny Robert Wilson poświęcił jej spektakl zatytułowany The Life And Death Of Marina Abramović (2011), w którym oprócz samej Mariny wystąpił również Willem Dafoe. Muzykę do przedstawienia skomponował ulubieniec nowojorskiej bohemy Antony Hegarty.

Biografia Mariny Abramović

Sukces przełożył się też na pieniądze. Artystka przy pomocy popularnego portalu Kickstarter zebrała w internecie miliony dolarów na budowę Marina Abramović Institute. Co na to sama zainteresowana? „Wiecie, co jest interesujące? Przez 40 lat traktują cię jak wariatkę, wysyłają do psychiatryka, by teraz wreszcie cię docenić. Jak widać, trzeba się sporo naczekać na poważne traktowanie”, mówi 71-letnia dziś babcia performansu. Chyba nie trzeba was dłużej zachęcać przeczytania jej wspomnień „Pokonać mur”? 

Marina Abramović, Pokonać mur. Wspomnienia, Rebis. Premiera 24 kwietnia.

Biografia Mariny Abramović Pokonać mur
Fot. Materiały prasowe

Performance „Artist is Present” Mariny Abramović w MoMa, (2010).

Biografia Mariny Abramović Pokonać mur
Fot. Getty Images

Marina Abramović i Riccardo Tisci .

Biografia Mariny Abramović Pokonać mur
Fot. Materiały prasowe

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

To nie była miłość od pierwszego wejrzenia, ale szybko zamieszkali razem. Teraz czeka ich wielka zmiana!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARYLA RODOWICZ o poczuciu zawodowego niedocenienia, związkach – tych „gorszych, lepszych, bardziej udanych” i swoim azylu. KAROLINA GILON I MATEUSZ ŚWIERCZYŃSKI: ona pojechała do pracy na planie telewizyjnego show, on miał przeżyć przygodę życia jako uczestnik programu… MAREK TORZEWSKI mówi: „W miłości, która niejedno ma imię, są dwa kolory. Albo biel, albo czerń. A ja mam tę biel, a to wielkie szczęście…”.