Zadbaj o siebie i malucha w ciąży i połogu!
Fot. Adobe Stock
VIVA! Tylko u nas

Zadbaj o siebie i malucha w ciąży i połogu!

Wybieraj mądrze. Pamiętaj, że zdrowa mama to zdrowe dziecko

WSPÓŁPRACA REKLAMOWA 18 listopada 2021 14:18
Zadbaj o siebie i malucha w ciąży i połogu!
Fot. Adobe Stock

Już nie możesz doczekać się, aż poznasz swojego maluszka. Zanim jednak to nastąpi, przed tobą jeszcze wiele ekscytujących i stresujących momentów. Najważniejszym z nich jest oczywiście poród, o którym tak wiele słyszałaś od koleżanek-matek, a który wciąż napawa cię lękiem. 

A przecież wątpliwości nie kończą się wraz ze szczęśliwym rozwiązaniem. Tuż po porodzie czeka cię połóg. Czytając relacje kobiet z tego okresu, czujesz, że opuszcza cię pewność siebie.

To naturalne, że się boisz (zwłaszcza jeśli jesteś w ciąży po raz pierwszy). Spróbuj jednak zaufać ekspertom i... samej sobie. Im lepiej się przygotujesz, tym więcej spokoju zyskasz. Im szybciej zaczniesz działać na rzecz swojego zdrowia i odpowiednio zadbasz o swoje ciało, tym większa pewność, że poród i połóg miną szybko i bez większych problemów.

Profilaktyka jest najważniejsza

Nawet jeśli twoja ciąża przebiega prawidłowo, regularnie spotykaj się ze swoim lekarzem. Zaufaj mu, słuchaj jego poleceń i rób zlecone badania. Tylko w ten sposób zyskasz kontrolę nad swoim zdrowiem. W razie jakichkolwiek problemów, będziesz mogła natychmiast zareagować.

Bardzo ważny jest ruch (nie wolno ci się forsować, ale jeśli nie musisz leżeć w łóżku, spędzaj czas na świeżym powietrzu, spacerując), odpoczynek, jak najmniej stresu, a także odpowiednia dieta. Cenne i dobrze skomponowane składniki odżywcze nie tylko pomogą zadbać o twoje zdrowie, ale też korzystnie wpłyną na właściwy rozwój twojego dziecka.

Ważne składniki dla matki i dziecka

Istotne są też suplementy zalecane dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. Na rynku dostępnych jest wiele propozycji, ale nie wszystkie są równie skuteczne. Postaw na sprawdzone produkty, rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników. Kompleksowa suplementacja powinna zawierać pięć ważnych składników: kwas foliowy, witaminę D, jod, żelazo oaz DHA. Wszystkie pełnią istotne funkcje w organizmie i wpływają na prawidłowy przebieg ciąży, zdrowie mamy oraz dziecka.

Pamiętaj jednak, że - jak we wszystkim - ważny jest umiar. Dokładnie przeczytaj ulotkę dołączoną do opakowania, a jeśli nie jesteś przekonana, czy dany suplement jest ci potrzebny (ani w jakich dawkach powinnaś go przyjmować), koniecznie skonsultuj się ze swoim lekarzem. 

Zadbaj o siebie i malucha w ciąży i połogu!
Fot. Mat. prasowe

Postaw na masaż

Masaż krocza polecają wszystkie doświadczone położne. I słusznie, bo nie ma lepszego sposobu na to, by uelastycznić ściany pochwy, mięśnie i skórę krocza. To bardzo ważne, bo dzięki temu mamy większą szansę, że nie dojdzie do pęknięcia krocza podczas porodu. Minimalizujemy ryzyko konieczności wykonania nacięcia. 

Liczy się regularność. Wykonuj go codziennie od 34. tygodnia ciąży przez kilka minut. Dla wzmocnienia efektu stosuj żele z drobnocząsteczkowym kwasem hialuronowym o działaniu nawilżającym

Czas na regenerację

Ciąża i wydanie dziecka na świat to ogromne obciążenie dla organizmu kobiety. Tuż po porodzie skup się na regeneracji - zaopiekuj się sobą, żeby jak najszybciej móc zapomnieć o dolegliwościach poporodowych. Aby przyspieszyć regenerację oraz gojenie pochwy i krocza, korzystaj z żelu z drobnocząsteczkowym kwasem hialuronowym. To produkt, który nie zawiera hormonów, parabenów, olejków i wyciągów roślinnych oraz środków zapachowych.

Do codziennej higieny najlepiej sprawdzi się fizjoemulsja bez konserwantów, zawierająca substancje antyseptyczne. Produkt pozwala utrzymać właściwe pH okolic intymnych, co sprzyja odbudowie naturalnej flory bakteryjnej. Co ważne, nie zawiera konserwantów.

Pamiętaj, że zdrowie twoje i dziecka są teraz najważniejsze. 

Materiał powstał z udziałem marki Verco

1 Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników dotyczące suplementacji u kobiet ciężarnych. Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2020, tom 5, nr 4, strony 170-181.

Zadbaj o siebie i malucha w ciąży i połogu!
Fot. Mat. prasowe

TAGI #ciąża #poród

Wideo

Z Vito Bambino na boisku do kosza! O kulisach nowego albumu, rodzicach i pierwszym roku w Warszawie...

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IZABELA JANACHOWSKA: czy da się porównać uczucie pomiędzy mężczyzną a kobietą do tego łączącego matkę i dziecko? SARA JAMES najpierw podbiła Polskę, teraz podbija świat. Naszą sesję zrealizowaliśmy w jej ukochanym Los Angeles. ARKADIUSZ JAKUBIK: fantastyczny, wielokrotnie nagradzany aktor, rockandrollowiec o rodzinnych relacjach i myślowym ADHD. MAŁGORZATA SARAMONOWICZ w poruszającej rozmowie o życiu ze stwardnieniem rozsianym.