Kadr z filmu „Jak urodzić i nie zwariować” 1
Fot. Forum Film Poland
ZE ŚWIATA FILMU

Najlepsze filmy o ciąży – 10 znakomitych propozycji na seans dla przyszłych rodziców

Nieoczywisty ranking filmowy dla tych, co planowali i nie planowali dziecka

Anna Galuhn 13 grudnia 2023 11:18
Kadr z filmu „Jak urodzić i nie zwariować” 1
Fot. Forum Film Poland

Ranking filmów o ciąży tworzą zarówno lekkie, jak i bardziej ambitne produkcje. Jedne podchodzą do wizji przyszłego rodzicielstwa z przymrużeniem oka i dużą dawką dobrego humoru. Inne pokazują rzeczywistość taką, jaka jest – ze wszystkim jasnymi i ciemnymi stronami. Na uwagę zasługują świetne filmy o ciąży dla nastolatków, a także apokaliptyczna wizja świata bez prokreacji.

Spis treści:

Miejsce 10: Jak urodzić i nie zwariować (2012) – filmowy poradnik dla przyszłych rodziców

W zabawnej komedii „Jak urodzić i nie zwariować” w reżyserii Kirka Jonesa śledzimy losy pięciu par, które spodziewają się dziecka. Jules (Cameron Diaz) i Evan (Matthew Morrison) to para celebrytów – dla nich wizja powiększenia rodziny wiąże się z o wiele większym stresem niż wystąpienia publiczne.

Wendy (Elizabeth Banks) jest autorką książki o karmieniu piersią. Walczy z hormonami, które wywołują u niej huśtawkę nastrojów. A to znacznie przerasta możliwości emocjonalne jej męża, Gary'ego (Ben Falcone). Co więcej, jego ojciec (Dennis Quaid) również spodziewa się dziecka z nową partnerką, Skyler (Brooklyn Decker).

Czwartą parą są Holy i Alex (Jennifer Lopez i Rodrigo Santoro). To rodzice z powołania. Jednak ich starania o dziecko nie przynoszą pożądanych rezultatów, więc decydują się na adopcję. 

Są także Rosie i Marco (Anna Kendrick i Chace Crawford), którzy w ogóle nie myślą o tym, aby być rodzicami. Nawet nie są pewni swoich uczuć do siebie. Jednak i oni muszą zmierzyć się z nowymi wyzwaniami, kiedy okazuje się, że Rosie jest w ciąży.

Film powstał w oparciu o popularną serię poradników dla przyszłych rodziców autorstwa Heidi Murkoff.

Ocena na IMDb: 5,7.

Miejsce 9: Na zawsze (1988) – dramat z lat 80. o wczesnym rodzicielstwie 

„Na zawsze” w reżyserii Johna G. Avildsena to ciekawy film o ciąży dla nastolatków. Darcy (Molly Ringwald) i Stan (Randall Batinkoff) to para z aspiracjami. Ona planuje studia dziennikarskie na uniwersytecie w Winsconsin, on stara się o stypendium na uczelni w Kalifornii. Kiedy okazuje się, że ich planom zagraża nieplanowana ciąża, rodzice Darcy namawiają ją na aborcję.

Tuż przed zabiegiem Darcy i Stan postanawiają jednak zachować ciążę. Zawieszają swoje plany nauki na renomowanych uczelniach i wyprowadzają się od rodziców.

Ocena na IMDb: 5,9.

Miejsce 8: Nieprawdopodobna (2019) – thriller o ciąży dla nastolatków

Tu również mamy historię ciąży u nastolatków, jednak w o wiele bardziej mrocznym klimacie. Melissa (Margaret Qualley) w czasach szkoły średniej spotyka się z Ronniem (Connor Jessup), jednak chłopak ginie w tragicznym wypadku. Po pięciu latach dziewczyna zjawia się w jego rodzinnym domu w zaawansowanej ciąży. Twierdzi, że ojcem dziecka jest zmarły Ronnie.

Historia wydaje się nieprawdopodobna. Jednak im bardziej zagłębiamy się w przeszłość, tym bardziej wydaje się możliwa. W roli brata Chase'a wystąpił Nick Robinson, znany z filmów „Twój Simon” i „Jurassic World”.

Obraz powstał w reżyserii Rowana Athale.

Ocena na IMDb: 5,9.

Miejsce 7: I kto to mówi? (1989) – doskonała komedia o ciąży i dziecku

W kultowej komedii z końcówki lat 80. XX wieku ciąża zdecydowanie zaskakuje główną bohaterkę, Mollie Jensen (Kristie Alley). Nie dlatego, że nie chce zostać mamą, ale dlatego, że zaszła w ciążę z żonatym mężczyzną. Postanawia wziąć na siebie całą odpowiedzialność za dziecko.

Pomyślny splot zdarzeń sprawia, że Molly spotyka pełnego uroku taksówkarza (John Travolta). Mężczyzna pomaga jej dotrzeć na czas na porodówkę, a potem zostaje na trochę dłużej. Żeby jednak nie było łatwo, okazuje się, że w opiece nad dzieckiem chce uczestniczyć także biologiczny ojciec

W filmie maluch od pierwszych chwil życia – a nawet jeszcze w brzuchu matki – mówi do nas głosem Bruce'a Willisa.

Komedia w reżyserii Amy Heckerling spotkała się z pozytywnym przyjęciem widzów na całym świecie, a o jej sukcesie świadczą dwie kontynuacje:

  • „I kto to mówi 2” (1990) – w której pojawia się kolejne dziecko,
  • „I kto to mówi 3” (1993) – w której słyszymy przezabawne myśli i wypowiedzi psów.

Ocena na IMDb: 5,9.

Miejsce 6: Tak to się teraz robi (2010) – zabawna komedia pomyłek

Film „Tak to się teraz robi”, pomimo lekkiej formuły, porusza wiele ważnych kwestii dotyczących rodzicielstwa. Główna bohaterka Kassie (Jennifer Aniston) postanawia zajść w ciążę przy pomocy in vitro. Organizuje imprezę, na której dawca ma przygotować próbkę nasienia.

Alkohol na imprezie powoduje jednak mały wypadek, w wyniku którego próbka zostaje podmieniona. Biologicznym ojcem zostaje przyjaciel Kassie, Wally (Jason Bateman). O tym, że ma syna, dowiaduje się kilka lat później, kiedy Kassie i jej syn Sebastian (Thomas Robinson) przyjeżdżają do Nowego Jorku.

Film powstał w reżyserii Josha Gordona i Willa Specka.

Ocena na IMDb: 6,1.

Miejsce 5: To właśnie życie (2018) – dramat psychologiczny o narodzinach i śmierci

Film „To właśnie życie” składa się z pięciu etiud. W każdej z nich pojawiają się kolejne fragmenty sagi rodzinnej. Bohaterem pierwszej części jest Will (Oscar Isaac), szaleńczo zakochany w Abby (Olivia Wilde). Na obiedzie w jego rodzicami, para ogłasza, że będą mieli dziewczynkę. Chwilę później ma miejsce wypadek. Abby umiera, ale udaje się uratować ich córeczkę, Dylan (Olivia Cooke).

W kolejnych epizodach poznajemy historię Rodrigo (Àlex Monner), który jako mały chłopiec rozproszył uwagę kierowcy autobusu, co spowodowało śmierć Abby.

Narratorem opowieści o tym, że nawet największe tragedie w życiu mają swój sens, jest Samuel L. Jackson. Obraz powstał w reżyserii Dana Fogelmana. 

Ocena na IMDb: 6,9.

Miejsce 4: Wpadka (2007) – romantyczna komedia prenatalna

Alison (Katherine Heigl) jest młodą i ambitną reporterką. Kiedy dostaje awans, postanawia wyjść z przyjaciółkami na miasto. W klubie poznaje Bena (Seth Rogen), luzaka o próżniaczej naturze. Duża ilość alkoholu sprawia, że idą razem do łóżka. Kiedy budzą się następnego dnia, okazuje się, że nie mają ze sobą nic wspólnego.

Kilka tygodniu później dziewczyna dowiaduje się, że jest w ciąży. Odnajduje Bena, aby przekazać mu wiadomość o tym, że zostaną rodzicami. Pomimo wielu różnic, decydują, aby dać sobie szansę na związek. Ich relacja dojrzewa w towarzystwie rodziny siostry Alison, Debbie (Leslie Mann), jej męża (Paul Rudd) i dwójki dzieci.

„Wpadka” w reżyserii Judda Apatowa zdobyła dwie nagrody Teen Choice w 2007 r. w kategoriach: najlepsza komedia i najlepszy filmowy wybuch złości (Ryan Seacrest), a także Kryształową Statuetkę w ramach plebiscytu People's Choice w 2008 r. 

Ocena na IMDb: 6,9.

Miejsce 3: Para na życie – w poszukiwaniu idealnego domu dla siebie i dziecka

„Para na życie” to wyjątkowy film o podróży przez Amerykę w poszukiwaniu swojego miejsca na świecie. Głównymi bohaterami są Verona i Burt (John Krasinski i Maya Rudolph). Dotąd beztroska para na wieść o tym, że wkrótce pojawi się dziecko, postanawia się ustatkować.

Odwiedzają rodziców Burta z taką myślą, aby przy nich stworzyć rodzinny dom. Jednak okazuje się, że nie jest to możliwe, ponieważ przyszli dziadkowie wyjeżdżają do Belgii na dwa lata.

Burt i Verona postanawiają szukać dalej. Kolejno odwiedzają siostrę Verony (Carmen Ejogo) i przyjaciół ze studenckich czasów. Dzięki konfrontacji z bliskimi coraz bardziej są pewni tego, jaką rodzinę chcą tworzyć.

Wzruszający obraz w reżyserii Sama Mendesa zdobył trzecie miejsce na festiwalu Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym w 2009 r.

Ocena na IMDb: 7,0.

Miejsce 2: Juno (2007) – dorastanie do roli matki

„Juno” to kolejny w rankingu film o ciąży dla nastolatków. Szesnastoletnia Juno (Elliot Page) zachodzi w ciążę ze szkolnym sportowcem, Pauliem Bleekerem (Michael Cera). Nie chce usuwać dziecka, ale nie jest także gotowa na macierzyństwo. Z pomocą rodziców i przyjaciółki (Olivia Thirlby) postanawia znaleźć rodziców adopcyjnych.

Jednak z każdym miesiącem ciąży, Juno dojrzewa do tego, aby mimo wszystko zająć się opieką nad dzieckiem. Dojrzewa także jej relacja z Pauliem Bleekerem.

Scenariusz do filmu, napisany przez Diablo Cody, został nagrodzony Oscarem w 2008 r. Ten tytuł zajmuje także 5. miejsce w naszym rankingu filmów o miłości i szkole.

Ocena na IMDb: 7,5.

Miejsce 1: Ludzkie dzieci (2006) – problemy z prokreacją u progu końca świata

Film „Ludzkie dzieci” to dystopijna wizja końca świata. Akcja rozgrywa się w 2027 roku. To czas największych w historii konfliktów zbrojnych, które rozgrywają się na wszystkich kontynentach. Ludzie uciekający z zagrożonych terenów są zamykani w obozach. Co więcej, od 18 lat nie urodziło się żadne dziecko

W tych burzliwych realiach poznajemy historię imigrantki o imieniu Kee (Clare-Hope Ashitey). W jej transport zostaje zaangażowany Theo Faron (Clive Owen), były aktywista, a obecnie pracownik ministerstwa zarządzania energią. Po drodze okazuje się, że kobieta jest w ciąży, a jej dziecko ma być wykorzystane w celach badawczych.

Apokaliptyczny dramat sci–fi w reżyserii Alfonsa Cuaróna zdobył Nagrodę Specjalną i Nagrodę Osella na MFF w Wenecji w 2006 r. oraz dwie nagrody BAFTA w 2007 r. – za najlepsze zdjęcia i scenografię. Ten tytuł jest opisany także w naszym rankingu najlepszych filmów o końcu świata

Ocena na IMDb: 7,9. 

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Bogna Sworowska o pracy w modelingu kiedyś i dziś…

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER w poruszającej rozmowie wyznaje: „Szukam swojego szczęścia w miłości, w życiu, na świecie…”. GOŁDA TENCER: „Ludzie młodzi nie znają historii. Patrzą do przodu (…). A ja robię wszystko, by ocalić pamięć”, mówi. JAN HOLOUBEK i KASPER BAJON: reżyser i scenarzysta. Czego nie nakręcą, staje się hitem. A jak wyglądają ich relacje poza planem filmowym? MONIKA MILLER od lat zmaga się z depresją i chorobą dwubiegunową, ale teraz za sprawą miłości pierwszy raz w życiu jest szczęśliwa.