Mamy zwycięzców! 14. edycja naszego prestiżowego konkursu fotograficznego VIVA! Photo Awards rozstrzygnięta! Nadesłane prace oceniało jury w składzie: światowej sławy fotokompozytor Ryszard Horowitz – przewodniczący, projektantka mody Gosia Baczyńska, fotografka i portrecistka Marlena Bielińska, fotoreporter Chris Niedenthal, redaktor naczelna magazynu VIVA! i serwisu viva.pl Katarzyna Przybyszewska-Ortonowska oraz dyrektor artystyczny VIVY! Marek Knap. „Zawsze wierzyłem w siebie i w to, co robię”, wyznał kiedyś Mistrz Horowitz. Tego też życzymy naszym laureatom. Oto oni!

Reklama

KATEGORIA portret: Piotr „Piad” Podsiadły, „Ingenio”

Studiował grafikę na ASP w Łodzi. Specjalizuje się w multimediach, czemu daje wyraz w swoich transdyscyplinarnych pracach. Interesuje go relacja między starymi i nowymi mediami, naturą a absolutem oraz człowieka z wszechświatem. Uprawia rysunek, malarstwo, grafikę artystyczną, fotografię, film eksperymentalny, wideo, kaligrafię, rzeźbę oraz sztukę światła, generatywną, kinetyczną i instalacji. Zwykle nie opowiada historii, budując jedynie sytuacje mogące stać się rodzajem matrycy, na którą widz nakłada swoje doświadczenia. Piotr prezentował jedno ze swoich dzieł na wystawie „Obrazy światła” podczas Light Move Festival 2021 w Łodzi. Otrzymał nominację do Prime Time 2022.

Czytaj także: Wielkie emocje, niezapomniane prace i występy... Tak VIVA! Photo Awards stworzyło własną historię

Piotr „Piad” Podsiadły

KATEGORIA reportaż: Grzesiek Maciąg, „Jorcajty”

Rocznik ’82. Fotograficzne ADHD przekłada na realizację reportaży, głównie sportowych. Mąż i tata dwójki wspaniałych dzieci. Od 2006 roku z pełnym zaangażowaniem w klubie Jurassic Photo Team, w grupie ponad 30 pasjonatów fotografii z okolic Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Mówi: „Projekt JORCAJT rozpoczął moją przygodę z podróżą w kulturę od 2015 roku. Przybyłem do Lelowa, który jest bardziej znany w świecie niż w Polsce. To mała wieś na Jurze. Tu jest bowiem grób cadyka Dawida Bidermana Lelowera, czczonego przez chasydów. Co roku w dniu jego urodzin pielgrzymują do jego grobu chasydzi ze wszystkich wspólnot chasydzkich na świecie”. Dziś Grzesiek podróżuje po całej Polsce, szukając mniejszych oraz większych wydarzeń, na które przybywają pielgrzymi z całego świata.

Grzesiek Maciąg
Grzesiek Maciąg
Grzesiek Maciąg
Grzesiek Maciąg
Grzesiek Maciąg
Grzesiek Maciąg

KATEGORIA: beauty: Maja Sobolewska, „The Mask”

Wizażystka, trenerka makijażu, od niedawna zajmuje się także fotografią beauty. W 2020 roku wygrała plebiscyt Artysta Roku Make-up Trendy w kategorii debiut. Jej prace były publikowane w prasie branżowej, między innymi „Nails Trendy”, „Make-up Trendy”. Inspiracją do stworzenia zdjęcia była złota maska. Aby nadać jej trójwymiarowość, Maja pomieszała różne kolory brokatu. „Zdjęcie powstało na szybko, bo chciałam przetestować nowy obiektyw pożyczony od innego fotografa…”, zdradza artystka.

Zobacz także
Maja Sobolewska

Grand Prix, KATEGORIA: natura: Jeremiasz Gądek, „Morawska szarfa”

Absolwent Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Podczas studiów odkrył swoje dwie największe pasje – podróże i fotografię. Geograficzne ukierunkowanie do poznawania świata wiąże z pasją fotografowania krajobrazu. „Moją inspiracją w fotografii jest piękno natury, która zwłaszcza o poranku zaskakuje różnorodnością kolorów, dlatego też świt to moja ulubiona pora dnia nie tylko ze względu na piękne widoki, idealne światło i mgły, ale także na wszechogarniającą ciszę i spokój”, mówi. Na plener poza lustrzanką zabiera też dron, który pozwala mu utrwalać mniej oczywiste spojrzenie na świat. Laureat konkursu fotograficznego Drone Awards organizowanego przez Siena International Photo Awards, gdzie zdobył pierwsze miejsce w kategorii Nature.

Czytaj także: Te zdjęcia Alicji Bachledy-Curuś powstały w zaledwie 10 minut. Wykonała je laureatka „VIVA! Photo Awards 2019”

Jeremiasz Gądek

KATEGORIA: fashion: Bubusława Górny-Kalus, „Etno”

Fotografka z Katowic, która w swoich pracach próbuje połączyć miłość do Śląska z ukochaną fotografią. Nagrodzony edytorial „Etno” jest częścią projektu „Etno” by Beata Bojda, który jest kolażem współczesnej mody i poszanowania tradycyjnego rękodzieła ludowego. Inspiracją do powstania przeskalowanych koron i biżuterii z ręcznie robionych – tradycyjną techniką z XIX wieku – krepinowych kwiatów były tak zwane pająki oraz obłaki z okolic Żywca i Jeleśni. Oprócz unikatowych tkanin w projekcie artystka wykorzystuje stare koronki i hafty. Bubusława mówi o sobie, że jest mistrzynią światła, estetką i kryptohipisem. Na każdym polu najbardziej wspiera ją jej największy fan, kibic i miłość jej życia – mąż Kajetan.

Reklama

Wszystkim laureatom i laureatkom serdecznie gratulujemy!

Bobusława Górny-Kalus
Bobusława Górny-Kalus
Bobusława Górny-Kalus
Bobusława Górny-Kalus
Bobusława Górny-Kalus
Reklama
Reklama
Reklama