VIVA! Photo Awards 2017, All Saints
Fot. Arcadius Mauritz
O TYM SIĘ MÓWI

Wielkie emocje, niezapomniane prace i występy... Tak VIVA! Photo Awards stworzyło własną historię

Prestiżowy konkurs ma już 14 lat!

Rafał Kowalski 25 listopada 2022 07:31
VIVA! Photo Awards 2017, All Saints
Fot. Arcadius Mauritz

Dziesiątki przyznanych nagród, setki wyróżnień i tysiące zgłoszeń… Krótkie podsumowanie historii VIVA! Photo Awards jest niemożliwe, ale jesteśmy pewni, że to właśnie sztuka była, jest i zawsze będzie tu najważniejsza. Oraz oczywiście talent. Największym sukcesem tego prestiżowego konkursu fotograficznego jest to, że trwa on nieprzerwanie od 14 lat. Odkrywamy i wspieramy rozwój adeptów tej trudnej sztuki, przyznając atrakcyjne nagrody, dajemy im dobry start, a na koniec z radością obserwujemy to, jak pracują z najlepszymi na świecie…

VIVA! Photo Awards – kiedyś i dziś

Był rok 2008, kiedy to po raz pierwszy zdecydowaliśmy się zorganizować plebiscyt, jakiego naszym zdaniem brakowało na polskim rynku. Od początku przyświecał nam jeden cel: wyłonić wśród młodych ludzi uzdolnionych i wrażliwych fotografów, którym damy legitymację do rozwinięcia skrzydeł i wyruszenia w świat. Trudny świat, bo poradzić sobie muszą w nim sami, a dziś fotografia stała się jednym z najpotężniejszych mediów, bez którego już nie wyobrażamy sobie życia.

Ogromnie cieszy nas, że podobnie myślą początkujący twórcy, co widać w liczbie zgłoszeń, które rokrocznie napływają do naszej redakcji. Podczas dwunastej edycji VIVA! Photo Awards o nagrodę w każdej z kategorii walczyło kilka tysięcy zdjęć!

Moment wyboru tych najwybitniejszych nie jest łatwy, ale na szczęście od pierwszej edycji plebiscytu, ciężar odpowiedzialności spoczywa na najwłaściwszych, pełnych autorytetu barkach. Przez czternaście lat przewodniczącym komisji był światowej sławy fotograf i fotokompozytor Ryszard Horowitz. Swoje głosy w kolejnych edycjach oddawali między innymi: fotografowie Chris Niedenthal, Tomasz Sikora, Tomasz Gudzowaty, Zuza Krajewska, Marlena Bielińska, Alexi Lubomirski, Marcin Tyszka i Robert Wolański; projektantka mody Gosia Baczyńska; pisarz i podróżnik Marcin Kydryński; topmodelka Anja Rubik; blogerka Kasia Tusk, podróżniczka i dziennikarka Martyna Wojciechowska oraz sprawująca opiekę nad przebiegiem wydarzenia redaktor naczelna VIVY! Katarzyna Przybyszewska-Ortonowska.

Ryszard Horowitz, Andrzej Wajda na VIVA! Photo Awards 2009

Viva! Photo Awards 2009, Ryszard Horowitz, Andrzej Wajda
Fot. Rafał Maciąga

Najlepsi z najlepszych zaskakiwali nas swoim talentem nie tylko podczas gal wręczenia nagród, ale i później, gdy okazywało się, że wygrana w VIVA! Photo Awards była tylko początkiem ich pełnej sukcesów drogi. Z ogromną dumą przyglądaliśmy się między innymi Maciejowi Bernasiowi (laureat VPA 2014), który dziś fotografuje kampanie reklamowe dla znanych marek odzieżowych oraz publikuje swoje prace w zagranicznych tytułach prasowych i internetowych. Wciąż trzymamy kciuki za Rolanda Okonia (laureat VPA 2014), który doczekał się wystaw swoich zdjęć w Pradze czy Berlinie. Nie możemy nadziwić się, jak piękne są prace fotografującego dla marek i magazynów Wiktora Franko (laureat VPA 2012), współpracującej dziś z gwiazdami Marty Machej (laureatka VPA 2019), kochającej modę Weroniki Kosińskiej (laureatka VPA 2013) czy odpowiadającego za sesje zdjęciowe i teledyski polskich artystów Dawida Ziembę, który zaraz po zdobyciu naszej nagrody w 2016 roku pracował w redakcji vivy.pl.

Wybitny fotograf Robert Bresson uczył młodych fotografów: „staraj się pokazać to, czego bez ciebie nikt by nie zobaczył”. Mamy wrażenie, że wszyscy nasi laureaci przez ostatnie lata dokładnie zastosowali się do maksymy mistrza.

Statuetki dla laureatów VIVA! Photo Awards

VIVA! Photo Awards, Apart od 11 lat fundator stauetek dla zwycięzców VPA
Fot. Materiały prasowe

Kayah na scenie imprezy VIVA! Photo Awards 2013

Kayah na wernisażu Viva! Photo Awards 2013
Fot. AKPA

Wystawa prac Izabeli Garus - laureatki w kategorii Moda podczas Viva! Photo Awards 2019

VIVA PHOTO AWARDS 2019, jamnik
Fot. AKPA

Wystawy i koncerty towarzysząca VIVA! Photo Awards

Od skromnego rozdania nagród, przez wielkie gale z udziałem gwiazd, aż do pandemicznej edycji konkursu, który rozstrzygnęliśmy wirtualnie. Niezależnie od miejsca i formy ogłoszenia wyników VIVA! Photo Awards jego obserwatorom i zwycięzcom zawsze towarzyszyły ogromne emocje.

Te dopełniały wielokrotnie muzyczne niespodzianki. Podczas jubileuszowej, 10. edycji plebiscytu, zagrali specjalnie dla nas Sting i Shaggy. Równie duży entuzjazm wywoływały też koncerty innych artystów: Katarzyny Nosowskiej, Włodka Pawlika, Wojciecha Mazolewskiego, Kayah, Kamila Bednarka czy Sebastiana Karpiela-Bułecki, który rozpalił scenę konkursu wraz z Januszem Olejniczakiem.

Sting i Shaggy podczas 20. edycji VIVA! Photo Awards

Sting i Shaggy, VIVA PHOTO AWARDS 2018
Fot. akpa

Z niezwykłą dumą prezentowaliśmy ponadto gościom gali wystawy, o których starania trwały długimi miesiącami. Udało się nam pokazać prace najbardziej cenionych w środowisku artystów: Ryszarda Horowitza, Chrisa Niedenthala, Roberta Wolańskiego, portrecisty Marilyn Monroe - Miltona Greena, Marcina Kydryńskiego. Wiele pochlebnych słów zebrały też wystawy plakatów do filmów Romana Polańskiego czy zdjęcia Sandro Millera, który w ramach swojego projektu „Malkovitch, Malkovitch Malkovitch” sfotografował Johna Malkovitcha jako Papieża Jana Pawła II, Fryderyka Chopina czy Lecha Wałęsę.

Zmieniają się czasy, nastroje, podejmowane przez artystów tematy prac, zmieniamy się i my. Jesteśmy jednak pewni, że konkurs VIVA! Photo Awards, bez względu na wszystko, doczeka się kolejnych odsłon. Z ogromną niecierpliwością i ekscytacją mówimy: do zobaczenia wkrótce, bowiem już 28 listopada odbędzie się 14 edycja konkursu! 

10. edycja VIVA! Photo Awards została zorganizowana z wielkim rozmachem

VIVA! Photo Awards 2018!, Kulisy gali
Fot. AKPA

W 2019 roku na naszej scenie zagrała Katarzyna Nosowska ze swoim synem Mikołajem

VIVA! PHOTO AWARDS 2019 KULISY
Fot. AKPA

Pianista Leszek Możdżer też był muzycznym gościem konkursu

Leszek Możdżer na gali Viva! Photo Awards 2014
Fot. Akpa

Od początku trwania VIVA! Photo Awards konkurs i jego laureatów wspiera marka Apart.

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

„Miałem szczęście do kobiet”… Jerzy Stuhr o mamie i babci w ostatnim wywiadzie dla VIVY.pl

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANITA SOKOŁOWSKA zdobyła sympatię widzów jako Zuza w „Przyjaciółkach”. Wytańczyła Kryształową Kulę. Teraz przyszedł czas na realizowanie swoich projektów i marzeń. URSZULA DUDZIAK I GRZECH PIOTROWSKI: dwie silne osobowości, dwa pokolenia. Diwa jazzu i wirtuoz saksofonu połączyli siły w niesamowitym projekcie „WE” dla pokoju na świecie. KRZYSZTOF MIRUĆ: architekt z wykształcenia, osobowość telewizyjna, z zamiłowania projektant wnętrz o swojej drodze do sukcesu.