„Diagnoza była jednoznaczna”

Konrad Szczęsny 26 lutego 2018 19:00

Diagnoza była dla niej ogromnym ciosem. O tym, że Zuzanna Łapicka-Olbrychska jest chora, mówiło się od jakiegoś czasu. Ona sama nie chciała jednak ujawniać, co jej dolega. W najnowszym wywiadzie dziennikarka przerwała milczenie i wyznała, że wiosną 2016 roku zdiagnozowano u niej raka.

Zuzanna Łapicka-Olbrychska o nowotworze

Kulisy tego, gdy Zuzanna Łapicka-Olbrychska dowiedziała się, że ma nowotwór, są dramatyczne. 

„A wracając do mojej figury – dziś, jak widać, jestem szczuplejsza niż kiedykolwiek. Mama zawsze mi powtarzała, że moja idealna waga to 54 kilogramy i dopiero teraz ją osiągnęłam. Tylko stało się to trochę z innych powodów...”, zwierzyła się Izie Komendołowicz w magazynie „Pani”.

Wiosną 2016 roku, gdy pracowała jeszcze w redakcji rozrywki Telewizji Polskiej, korzystała z diety pudełkowej, by pozbyć się zbędnych kilogramów. Co prawda chudła w oczach: zrzuciła aż 15 kilogramów w trzy miesiące, ale czuła się coraz gorzej. Gdy wybrała się do lekarza usłyszała, że to nowotwór. Została poddana chemioterapii i radioterapii.

„Moja córka Weronika doradziła mi, żebym na zbyt szczegółowe pytania odpowiadała: „Arystokracja nie mówi, który organ”. I tego się trzymam. Natomiast chciałabym podkreślić, jak ważne jest nastawienie psychiczne, naprawdę wszystko jest w głowie. Miałam szczęście, że trafiłam do wspaniałych lekarzy na Śląsku: profesora Lampego i doktora Piątka. Dzięki nim nigdy nie straciłam wiary w to, że warto walczyć”, zapewniła córka Andrzeja Łapickiego.

Nie żyje Zuzanna Łapicka! Była żonaDaniela Olbrychskiego miała 64 lata…

Magda Umer o Zuzannie Łapickiej-Olbrychskiej

Od tamtej pory przewartościowała swoje życie. Jak podkreślają jej przyjaciele i znajomi, zaczęła korzystać z niego i oddychać pełną piersią. Cieszy się z każdego, nawet najmniejszego szczegółu.

„Choroba spowodowała, że zmieniła się jej hierarchia wartości. Zawsze umiała smakować życie, ale teraz robi to jeszcze bardziej świadomie. Docenia zwyczajne rzeczy: to, że śnieg pada, słońce świeci, cieszy ją ciekawa książka, którą przeczytała, spotkanie z kimś interesującym. Z jednej strony jest osobą niesłychanie waleczną w chorobie, a z drugiej są w niej pokora i akceptacja wszystkiego, co może się wydarzyć”, podkreśla jej przyjaciółka od 40 lat, Magda Umer.

Z kolei Zuzanna Łapicka-Olbrychska przekonuje, że od momentu, w którym usłyszała diagnozę, zmieniła swoje życie o 180 stopni.

„Wszystko, co toksyczne, odcięłam od siebie, odeszły tematy z przeszłości, którymi się zadręczałam. Liczy się tylko dzisiaj”, zaznacza dziennikarka.  

 

Zuzia i Magda w Sopocie na wystawie.

Post udostępniony przez Krystyna Janda (@tojajanda)

 

Zuzia

Post udostępniony przez Krystyna Janda (@tojajanda)

1/5
Zuzanna Łapicka-Olbrychska, Uroda Życia, lipiec 2017
Copyright @Magda Umer/archiwum prywatne Zuzanny Łapickiej-Olbrychskiej
1/5

Zuzanna Łapicka-Olbrychska po raz pierwszy przyznała, że zmaga się z rakiem.

2/5
Zuzanna Łapicka-Olbrychska po raz pierwszy o raku
Copyright @Magda Umer/Facebook
2/5

W chorobie od początku wspierają córkę Andrzeja Łapickiego dwie długoletnie przyjaciółki: Krystyna Janda oraz Magda Umer.

3/5
Zuzanna Łapicka-Olbrychska po raz pierwszy o raku
Copyright @Magda Umer/Facebook
3/5

Jak podkreślają z mocą, choroba sprawiła, że Zuzanna Łapicka-Olbrychska ma jeszcze większy niż dotychczas apetyt na życie.

4/5
Zuzanna Łapicka-Olbrychska po raz pierwszy o raku
Copyright @Magda Umer/Facebook
4/5

U Zuzanny Łapickiej-Olbrychskiej zdiagnozowano raka wiosną 2016 roku.

5/5
Zuzanna Łapicka-Olbrychska po raz pierwszy o raku
Copyright @Magda Umer/Facebook
5/5

Zuzanna Łapicka-Olbrychska stara się doceniać każdą, nawet najmniejszą chwilę w życiu. Dlatego też spędza dużo czasu z przyjaciółmi i znajomymi. 

Wideo

Polska nie mogła wygrać Eurowizji Junior trzeci raz? Sara James odpowiada na słowa Jacka Kurskiego

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IRENA SANTOR mówi: „Cóż jest piękniejszego, niż żyć, istnieć? Interesuje mnie jutro, odkąd zachorowałam na raka...”. MAGDA i JASIEK MELA – Był najmłodszym zdobywcą bieguna, pomimo utraty ręki i nogi. Co dziś najbardziej w nim ceni jego żona Magda? ANNE APPLEBAUM, słynna dziennikarka, laureatka Pulitzera, o odwadze Polaków, domu w Chobielinie i wolności. PIOTR JACOŃ o córce Wiktorii i tym, jak to jest być rodzicem dziecka transpłciowego oraz budowaniu rodzinnych relacji na nowo.