Co to dla nich oznacza?

Gabriela Czernecka 8 października 2019 18:17

Spektakularne zmiany na szwedzkim dworze królewskim. Król Szwecji, Karol XVI Gustaw zdecydował o pozbawieniu pięciorga wnuków (a ma ich siedmioro), przynależności do dworu królewskiego. Jak poinformował marszałek króla, Frederik Wersaell, dzieci stracą apanaże, czyli nie będą otrzymywać żadnych korzyści finansowych związanych z zajmowaniem wysokiego stanowiska, ale zachowają kolejność sukcesji tronu. Dla wielu ta decyzja jest dość zaskakująca, choć podobno w Szwecji dyskusja na ten temat trwała od kilku lat. Kto stracił przynależność do królewskiego dworu i co to tak naprawdę oznacza? Poznajcie szczegóły.

Zmiany na szwedzkim dworze

Karol XVI Gustaw, król Szwecji, mający siedmioro wnuków, zdecydował pozbawić pięcioro z nich przynależności do dworu królewskiego. Decyzja dotyczy więc trojga dzieci księżniczki Madeleine - pięcioletniej Eleonore, czteroletniego Nicolasa oraz rocznej Adrienne, a także dwóch synów księcia Carla Philipa - trzyletniego Aleksandra oraz dwuletniego Gabriela. Jak tłumaczył marszałek króla, Frederic Wersaell, oznacza to, że dzieci zostaną zwolnione z konieczności pełnienia oficjalnych obowiązków i nie będą otrzymywać apanaży: „Będą one jednak wciąż częścią rodziny królewskiej, zachowają swoje tytuły książęce i kolejność do sukcesji tronu”, podkreślił.

Decyzja szwedzkiego króla ma związek z toczącą się od kilku lat dyskusją na temat pełnienia obowiązków reprezentacyjnych w rodzinie królewskiej. Zaznaczmy, że w przeciwieństwie do dzieci w brytyjskiej rodzinie królewskiej, dzieci w szwedzkiej royal family niemal od małego biorą udział w ważnych wydarzeniach i reprezentują swój kraj. O ile moment opuszczenia przez młodych rodziców szpitala wraz z dzieckiem jest okolicznością prywatną, o tyle dzieci szybko stają się częścią medialnego świata.

Córka księżniczki Victorii, księżniczka Estelle, została przedstawiona Szwedom, mając niespełna dwa miesiące. Jej brat, książę Oscar, mając nieco ponad miesiąc pojawił się na rękach swojej mamy na tarasie Zamku Królewskiego, w dniu 70 urodzin króla. Niedługo po tym, jak dzieci kończą dwa latka, odbywają także swoje pierwsze oficjalne wyjście w prowincji, której tytuły noszą. 

W szwedzkiej rodzinie królewskiej nastąpiły teraz ogromne zmiany, ale dla Szwedów nie są one zbyt wielkim zaskoczeniem, bowiem zarówno księżniczka Victoria, jak i księżniczka Madeleine od momentu pojawienia się na świecie ich pociech, same bardzo dbają oto, by zachować prywatność dzieci. Obie postawiły sobie na cel danie im normalnego dzieciństwa. Świadome jednak tego, że nie uchronią ich przed ogromnym zainteresowaniem paparazzi, znalazły własny sposób na to, by je chronić. Księżniczka Madeleine regularnie publikuje w sieci zdjęcia swoich dzieci: Eleonore, Nicolasa oraz Adrienne. Podobnie jest w przypadku księżniczki Victorii, która interesuje się fotografią i chętnie zamieszcza w social mediach fotografie swojego autorstwa wykonane córce i synowi. 

„Rodzina królewska w ostatnim czasie bardzo się rozrosła. Mamy 10 sukcesorów do tronu. Potrzeba było pewnego rozgraniczenia i uściślenia, kto z rodziny królewskiej oficjalnie reprezentuje Szwecję w kraju i na świecie”, wyjaśniał przedstawiciel króla. Dzieci, które zostały pozbawione przynależności do dworu królewskiego, formalnie będą więc osobami prywatnymi. To działa na ich korzyść, umożliwia im bowiem wolność w wielu zakresach, np. w wyborze szkoły lub pracy. Minusem jest fakt, że nie będą mogły używać swoich tytułów królewskich do celów komercyjnych lub przekazywać ich w przyszłości swoim małżonkom.  

1/4
szwedzka księżniczka Estelle
Copyright @Face to Face/Reporter/East News
1/4

Na zdjęciu następczyni szwedzkiego tronu księżniczka Victoria z rodziną: mężem Danielem, córką księżniczką Estelle oraz synem księciem Oscarem. Ze względu na swoją pozycję w lini sukcesji wraz ze swoją rodziną pozostała członkinią dworu królewskiego.

2/4
Sofia Hellqvist, księżna Sofia, szwedzka księżna, szwedzka rodzina królewska
Copyright @East News
2/4

Na zdjęciu jedyny syn króla Szwecji, książę Carl Philip z rodziną: żoną Sofią oraz synami: Aleksandrem i Gabrielem.

3/4
Szwedzka księżniczka MadeleineSzwedzka księżniczka Madeleine
Copyright @Utrecht Robin/action press/REX/Shutterstock/EAST NEWS
3/4

Na zdjęciu młodsza córka króla Szwecji, księżniczka Madeleine z mężem Christopherem oraz dziećmi: księciem Nicolasem, księżniczką Eleonorą i księżniczką Adrianne.

4/4
Król Szwecji Karol XVI Gustaw, królowa Sylwia
Copyright @splashnews/EAST NEWS
4/4

Na zdjęciu król Szwecji Karol XVI Gustaw z żoną, królową Sylwią

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATALIA KUKULSKA Z CÓRKĄ ANNĄ: Wzruszająca rozmowa o tym, jak być matką, kiedy samej się jej nie miało. JUSTYNA I JAKUB PRZYGOŃSCY: Motocyklista i kierowca rajdowy i współwłaścicielka modowej marki – jak łączą życie rodzinne z pasją i pracą? DEKADA GIERKA: Dlaczego lata 70. wciąż fascynują i inspirują? LILIANA GŁĄBCZYŃSKA-KOMOROWSKA: Aktorka i reżyserka, kobieta po przejściach, celebruje dojrzałą miłość. Matka ANNY LEWANDOWSKIEJ – MARIA STACHURSKA snuje historię cioci Stanisławy, położnej w hitlerowskim obozie koncentracyjnym.